Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

METYS

Recommended Posts

Cześć, mam P-51 Mustang  na warsztacie w wersji F-6D/K. Edek 1/48 82103.

Jestem po lekturze 2 książek (takie posiadam, pod Lupą1 i AJ- Press) o Mustangach (1 i 2 serii), ale za skarby nie jest tam wytłumaczone działanie chłodnicy. Motam się czy ją dać otwartą i klapy otwarte czy np. zamkniętą i klapy otwarte. Czy ktoś mi to w żołnierskich słowach wytłumaczy. Dlaczego na 80% zdjęć P-51D jak sobie stoi i klapy w dół chłodnica również w dół? Ale są fotki z zamkniętą chłodnicą (tak np. mi się bardziej podoba)

Są również fotki, że kabina otwarta a klapy równe i chłodnica zamknięta. Wg. instrukcji Edka - ma być otwarta a klapy w dół, chyba trzeba je ciąć by dać na prosto.

Gdzie na ten temat poczytać - temat - parkowania Mustanga 😜  - w jakich okolicznościach jak go zostawiano.

Pzdr. G!

No hejka, obiecałem że wrzucę jak dostanę kilka różnych nici, które będę chciał wykorzystać w naciągach szmatopłatów  i antenach.

Tak więc mamy 4 rodzaje nitek, wszystkie syntetyczne.

1. nitka super fine ammo, grubość wg. ammo 0,01 , bardzo elastyczna, nie do zerwania, wada jak dla mnie : zbyt cienka, ledwo toto widać na modelu, z metra znika. cena ok. 20 zł za 2 m!

2. bardzo ciekawa nić, poliamidowa, monofilowa, tzn. jednorodne włókno, coś jak żyłka, grubość 0,08 mm

elastyczna, lecz nie tak jak ammo, ok 1cm na 10cm, mocna, szpulka 200m za 2zł  🙂

3. nić Tytan 100 , poliester, marka ariadna, grubość 0.11 mm ( 167 dtex )

widać już na niej splot włókien, ale nie jest mechata ani się nie strzępi, mocna, da się naciągnąć ale bardziej na dłuższym odcinku. szpulka 200m: 2 zł

4.  nić poliamidowa, grubość ok 0,1 mm, wielowłóknowa, widać pędzelek na końcu, dopóki się nie poszarpie po naciągnięciu gładka, opisana jako elastyczna, naciąga się lepiej od 2 i 3, ale gorzej od 1.

Ciekawa właściwość: przy umiejętnym przeciągnięciu przez klej np. wikol może złapać płaski przekrój, dobrze wpija kleje np. CA . Malowalna.

szpula 5km za 13 zł.

Producent: fabryka nici amanda

nazwa Atena 160, elastyczna do overlocka.

Jak na razie naciągi zrobiłem nr.4,  ( miałem ją jako pierwszą) i jest dobrze.

20201118_203006.jpg

20201116_231024.jpg

Zdjęcie, mam nadzieję że w miarę ostre, tylnego usterzenia Albatroska C.III ( stał się modelem testowym dla nitek ), cięgna wykonane nitką  nr.2, 

pętelki z drutu typy kynar 0,25, rurki wyciągnięte rurki z patyczków.

20201119_223752.jpg

Jeszcze jedna fotka: porównanie naciągu zrobionego nr.4 ( głowne linki)  i dorobionych 2 cięgien ( od lotki?) nr. 2.

20201119_232237.jpg

Dotarły następne nici:

Nr. 5: tzw. nić gumowa czyli gumowy rdzeń z oplotem .

Bardzo elastyczna , z tym że zbyt gruba  jak na 1/72 i widać nierówności oplotu, bar 0dzo łatwo oplot odwinąć (2 warstwy) i mamy gumkę + 2 kawałki elastycznego oplotu przypminający nić z rajstop.

cena 3 zł za 20m.

Nr 6: gumka silikonowa o grubości 0,6 mm, elastyczna, mocna, bardzo gładka, może być problem z malowaniem. Im dłuższy odcinek tym łatwiej naciągnąć

szpulka 10m 1,6 zł.

20201125_160944.jpg

Edited by myszaty
aktualizacja
  • Like 1
  • Thanks 2

Hej, mam takie lamerskie pytanie o Spitka MK1. Zrobiłem research, ale wyniki kiepskie.

Zamówiłem Tamkę (1:48 Spitfire Mk1 z nowej linii), właśnie przyszła.

Czy można dopasować kalki i jakieś malowanie dla Polskich pilotów? W sumie mało Polaków latało na MK1//MK1a. Lub latało nieformalnie w angielskich dywizjonach.  Jak coś dajcie znać co byście z tego ulepili?

Ciekawe, bo MKII z tego sie raczej nie zrobi a jeśli chodzi o MKII najwięcej naszych latało, jak już.

Zawsze chciałem mieć MK1 to zamówiłem ... a teraz nie wiem co z nim zrobić 😉

Na Mk.Ia latał 303 dywizjon, kalki robi choćby Model Maker Decals:

https://www.mojehobby.pl/products/Spitfire-I-II-in-Polish-service.html

Mk.IIa zrobisz z tego zestawu bez problemu, trzeba tylko dorobić maleńką osłonkę rozrusznika Coffmana w kształcie łezki umieszczoną w dolnej części prawej osłony silnika tuż za śmigłem. Model Tamiyi ma śmigło De Havilland, więc z tego zestawu kalek możesz zrobić bez problemu obie maszyny z dywizjonu 315.

Edited by barszczo

Mam pytanie, bo już któryś raz się spotykam z takim wzorem kamuflażu jak na zdjęciu. Chodzi o te zielone plamki na krawędziach. Widziałem też zdjęcie P-47 z takim wzorem. To był jakiś schemat malowania czy jakąś improwizacja? 51c141d89b41a216ce6377b1311d2931.jpg

T.O.  07-1-1 aktualizowany 10.07.1942 wprowadzał ten kamuflaż, tzw Splotches.  Aktualizacja określała kolor plam jako Medium Green i sposób ich malowania. Ta idea wprowadzenia elementu deformującego do kamuflażu USAAF nie utrzymała się długo.

Edited by greatgonzo
  • Like 1

Czanobiała zebra to klasyczny przykład układu graficznego generującego złudzenia optyczne. Nigdy nie wiadomo jaka optyczna zasadzka czai się na nas w rysunku, więc takie rzeczy zawsze lepiej zmierzyć. Tylko pierwszy biały pas na ogonie jest szerszy. Pozostałe są równe z czarnymi. Oczywiście nie mam pojęcia jak to się ma do rzeczywistości.

Mam pytanie ws. przepalonych wydechów na rosyjskich samolotach. Otóż przeglądam internet i nie widzę, żeby na prawdziwych samolotach było to tak jak na modelu. Ktoś coś?

674782095_Screenshot_20201130-113440_AdblockBrowser.thumb.jpg.342fb40d7a13c1a9d16233e3923997b7.jpg

Jedyne co znalazłem to szaru od spodu.

20201130_054122.thumb.jpg.f29821dce3853139795108512a1ad19a.jpg

Jeżeli te wydechy sa aż tak "kolorowe" jak na modelu to ma ktoś real foto? 

20201130_054139.jpg

Edited by tlb

Coś pięknego 😃 dzięki. 

Jeszcze jedno, gdzie jest ta granica przepalenia? Od spodu to prawie połowa kadłuba, tak jak na zdjęciu, a od góry? 

Edited by tlb

To nie granica przepalenia. Su-34 ma od góry ma całe komory dopalacza pomalowane, Natomiast inne Flankery mają tam goły, nie malowany metal. I ten metal od gorąca się przebarwia na bursztynowo/niebiesko/fioletowo.

Tempering_standards_used_in_blacksmithin

194608.thumb.jpg.1d521f023c0f224342622f74537d1917.jpg

Od spodu część gondol jest w kolorze aluminium, i ten metal nie ma tendencji do odbarwiania, a część jest z tego, co u góry:

08-red-russian-federation-air-force-sukhoi-su-35-su-27m_PlanespottersNet_540073_153739a816.thumb.jpg.6abb9d714963fadfc4065ebe7cef3a7b.jpg

66664314_2387599214635246_8178211506517704704_n.jpg.37857082487c6859107042178e1038d7.jpg

I tu znowu Su-34 jest wyjątkiem i potrafi mieć gondole pomalowane również od spodu.

• Like 1
  • Thanks 2

Proszę o poradę, kończę SU-22 i wybieram coś na kolejny warsztat, skala 1:48, wschodnie maszyny już zbudowałem trzy, i myślę o jakimś amerykańcu, biorę pod uwagę F-14, F18, F15, lub F16 i jeśli miałby to być 16 to coś ala polska maszyna. Co byście wybrali, zależy mi napewno na takich detalach jak nity, bo ja nie mam cierpliwości żeby je robić, cena nie gra roli, plus jakieś dodatki które mogę wykorzystać.

Jeśli chodzi o f-14  to oczywiście Tamiya jeżeli chodzi o sklejalność, natomiast jak lubisz oddzielne powierzchnie sterowe, sloty itp to Hobby Boss. F-15 to znowu Revell najlepszy stosunek ceny do jakości. Hasegawa jest droższa ale czy lepsza... Dla mnie osobiście nie. GWH F-15 jest drogi i zdania na jego temat są podzielone. Jedni zachwalają, inni krytykują za błędy. Jest też tamiya f-15 ale to gniot. Tak samo Italeri. F-18 natomiast to kinetic, hasegawa (ale ceny są wysokie i coraz trudniej je zdobyć) i ostatecznie revell. Mam akurat F-18F Super Hornet z Revella i jest bardzo ładnie wykonany i nie ma zbyt dużo problemów ze spasowaniem. Italeri wypuścił super horneta ale poza fajnymi malowaniami nic więcej nie oferuje. Jest jeszcze Eduard f-18 super bug ale strasznie drogi, natomiast to fajny zestaw z blaszkami i żywicami. F-16 możesz zrobić prosto z pudła z zestawu Kinetic f-16 C/D block 52 + polish air force, lub f-16D. Nie jest tak dobry jak Tamka ale wyjdzie taniej a trochę pracy przy nim Ci napewno nie zaszkodzi. Tamka + podstawa statecznika ze spadochronem + zbiorniki + kalki to większy wydatek. Hasegawa też wypuściła naszego efa ale nie jest wart uwagi moim zdaniem. Jak chcesz poczytać opinie lub recenzje konkretnego modelu polecam stronę scalemates.com tam jest sporo danych na temat roku wydania modelu, czy i czyj to przepak, recenzje modelu, instrukcje do pobrania, walkaroundy... Polecam. 

• Thanks 1

Z F-14 można chwilę poczekać, w tym roku miał się ukazać jeden z GWH, ale wyszły tylko w 1/72. Sam osobiście daję sobie na wstrzymanie i zakładam, że na wiosnę 2021 już go wypuszczą. 

Edited by Tap-chan

W dniu 8.09.2020 o 21:19, kolan napisał:

Przepraszam za nie ten poddział ale nie wiem gdzie zadać pytanie. Jeśli administrator uzna,że łamię regulamin to proszę skierować do utylizacji post i autora :)Czy ktoś z Was wie jaki kolor mają blackhawki naszych specjalsów? Niby mają cztery. czarny? Są gdzieś jakieś kalki żeby zamówić? Marzy mi się taki modelik

W dniu 8.09.2020 o 21:19, kolan napisał:

Przepraszam za nie ten poddział ale nie wiem gdzie zadać pytanie. Jeśli administrator uzna,że łamię regulamin to proszę skierować do utylizacji post i autora :)Czy ktoś z Was wie jaki kolor mają blackhawki naszych specjalsów? Niby mają cztery. czarny? Są gdzieś jakieś kalki żeby zamówić? Marzy mi się taki modelik

Dla informacji

Policyjne Black Hawki FS26118

Wojskwe (specjalsów) FS37030

Pozdrawiam - zwróć uwagę że specjalsy będą doposażane więc albo wykonujesz model w aktualnej kompletacji albo po dosopsażeniu - choć pewnie zewnętrznie mało się będzie różniło,