Jump to content

Zadajemy pytania ..., dostajemy odpowiedzi ;-)

METYS

Recommended Posts

12 minut temu, zaruk napisał:

Czy znacie jakąś taśmę do maskowania, którą można naklejać na obłe powierzchnie i która przy okazji nie zdejmie farby? Praca przy kadłubie ze zwykłą taśmą jest niełatwa.

Tamiya ma dedykowaną taśmę to obłych kształtów, ale jest moim zdaniem kiepska - nie do końca przywiera i lubi się odklejać.

Są też za to taśmy Aizu - są to po prostu cieniutkie taśmy na przykład o szerokości 1mm i się do takich rzeczy świetnie nadają - te bardzo polecam.

Typowe dla modelarstwa powłoki malarskie są stosunkowo delikatne. Lepiej używać farb rozpuszczalnikowych. Ale ryzyko zerwania zawsze istnieje i lepiej uważać. Przy każdych 'sprawdzonych' receptach. Dwadzieścia razy się uda, a za kolejnym coś się zerwie. Poprawki są zawsze mocno upierdliwe, bo powstaje kłopotliwa do zlikwidowania różnica poziomów.

Niestety, nie ma mega taśmy skutecznej w każdych warunkach. Choć nie jest to wiedza tajemna, to maskowanie trochę trzeba wyczuć. Sam stosuję taśmę Tamiya, średniej szerokości. Załatwia mi wszystkie istotne maskowania. Jeśli potrzebuję cienkie paseczki - używam nożyka. Czasem potrzeba 1mm szerokości, czasem 2, czasem pół. Łuki tnę cyrklem. Mnie szkoda kasy i uwagi na konfekcjonowane taśmy różnej szerokości.

Generalnie taśmę trzeba osłabiać, przyklejając do czegoś, zwykle do własnej skóry. To osłabienie to właśnie kwestia wyczucia.

Sprawdza się obrysowanie maskowanej powierzchni cienkimi paskami i wypełnienie czymś środka. Zerwanie farby cienkim paskiem jest mniej prawdopodobne niż powierzchniową maską. Cienki pasek ułatwia też precyzje maskowania. Można go też wyginać, ale tylko w ograniczonym stopniu na łukach wklęsłych. Na łukach wypukłych można poszaleć.

Czasem naklejam dwa, lub więcej nachodzących na siebie pasków. Pierwszy 'rysuje' kształt, kolejne trochę szersze zwiększają powierzchnie obrysu - wtedy łatwiej dokleić bezstresowo wypełnienie.

Kluczowe jest zdejmowanie taśmy. Należy czynić to powoli i pilnować by powierzchnia odrywana była jak najmniejsza. W  praktyce oznacza to,  że taśma przyklejona i taśma 'ciągnięta' muszą tworzyć kąt ostry, w najgorszym razie prosty.  I powoli. Wtedy siła działa tylko w okolicy kreski łączenia taśmy z powierzchnią.  Jeśli zdarzyło mi się zerwać farbę, to tylko  gdy nie przyłożyłem się do tych zasad zdejmowania masek.

Edited by greatgonzo
  • Like 1

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Przekraczają one zagadnienie, o które pytałem (być może niezbyt precyzyjnie sformułowałem zapytanie), ale to dobrze. Maluję farbami Mr. Hobby, dotychczas używałem taśmy Tamiya, jak dotąd nic nie odeszło. Ale z uwag bardziej doświadczonego kolegi wnoszę, że nie zna się dnia, ani godziny. Zatem będę osłabiał, kroił na cienkie paseczki i zdejmował zgodnie z zaproponowanymi radami (choć zdejmowanie intuicyjnie chyba odbywa się u mnie tak, jak napisano). Problem dotyczył układania taśmy na obłej powierzchni, gdzie - przy lekkim zaginaniu (taśmy) - ma ona tendencję do uwypuklania się i gorszego przylegania do powierzchni modelu. Cienkie paski mają mniejszą do tego skłonność, ale mają. Zamaskowanie kadłuba na pojedynczy pas bieli zajęło mi godzinę (poniżej zdjęcie - przepraszam, że na ręczniku papierowym):

IMG_20210726_152128.thumb.jpg.ff5de462663b200c3723c849982e479e.jpg

Wtedy pomyślałem, że może są łatwiejsze sposoby i taśmy, które przy wygięciach na boki (oczywiście w pewnych granicach) nie odkształcają się tak bardzo, że przestają przylegać do modelu.

Dla wąskiego paska Tamiyi takie wygięcia, to nie wygięcia. Choć przyklejać trzeba też staranie, trochę tak jak odklejać. Przyklejać stopniowo - nie powierzchniowo, wtedy mniej chętnie się odkleja.

Maskowanie zawsze zabiera absurdalne ilości czasu. Trzeba się z tym pogodzić, bo staranność jest tu niezbędna. Godzina na taki pasek to trochę dużo, ale też nie, że niewyobrażalne.

Taśmy Tamiya są różne. Mowa o takiej z gładką powierzchnią. Zupełnie matowa jest dużo gorsza. W ogóle to chyba jest 'ztamiyowana' taśma Aizu -  gdzieś to ludzie rozkminiali, ale nie pamiętam.

• Thanks 1

Panowie mam pytanie odnośnie doboru farb do malowania Spitfire Mk I
Wybrałem takie kolorki: 
Kokpit: AK Real Color RC293 RAF Cockpit Grey-Green

Spód: Gunze C115 Light Blue

Kamuflaż: 
 - C361 Dark Green

- C369 Dark Earth

Co sądzicie o takich kolorach?  Nadadzą się czy lepiej coś wymienić?

3 godziny temu, Bethor napisał:

Pytanie mam odnośnie kalek w zestawie Mistercraft F-14 w skali 1/48 (https://www.mojehobby.pl/products/F-14A-Tomcat-Two-Tailed-Lion.html). Są one cokolwiek warte czy szkoda na nie marnować kasy? Pytam, ponieważ szukam kalek VF-111 do mojego tamiyowego Kocurka a nigdzie mogę znaleźć zestawów Furball czy Fightertown.

Sam kupiłem kiedyś zestaw Mistercrafta tylko dla kalek i generalnie jeżeli możesz znaleźć alternatywę to tak bym radził. Są one dość cienkie i ładnie wydrukowane, ale bardzo sztywne i nie będą chciały się układać w liniach - do tego po potraktowaniu płynami zamiast mięknąć zaczynają się kruszyć. Nie są tak złe jak stare Academy, ale nie jest to wysoka jakość.

• Sad 1

• 2 weeks later...

Ciężko mi znaleźć info na ten temat, więc zwracam się z pytaniem do modelarskiej braci. Jak zrobić preshading pod białą farbę? Psiknąć czarnym na linie podziału, czy jakimś innym kolorem, bardziej szarym? Bo rozumiem, że raczej mocno rozcieńczony ma być ten preshading. Druga połowa będzie srebrna (to ten mój Boeing 707) i myślę żeby zrobić tak że pod białą górę tylko linie podziału przyciemnić, pomalować na biało, a potem zamaskować i spód cały na czarno, który rozjaśniłbym na środku paneli trochę pod srebrzankę, tak żeby linie podziału zostały ciemniejsze. Jak to koledzy widzą?:sos:

Czarny to za duży kontrast moim zdaniem, granice będą wyraźne. Szary podkład na całość + najpierw na biało wypełniasz panele do wytworzenia kontrastu a potem całość na biało. A co masz na myśli mówiąc o srebrzance? Oby metalizery, tutaj ja bym robił postshading jak już.

Boeing Pan-Am?

Gunze H srebrny 08 o ile dobrze pamiętam. Mam całego juz w podkładzie właśnie szarym. Dobry pomysł, rozjaśnię tylko środki paneli. Tak ten Pan Am.

Czy dysponuje ktoś może listami samolotów na których latali polacy podczas II WŚ we Francji, w Anglii oraz w ZSRR?? Wiem, że typów maszyn były dziesiątki, ale wiecie. Staram się zebrać jak najwięcej maszyn z szachownicą , a takich list w internecie próżno szukać...

Takiej jednej, pełnej listy chyba  nie ma.

W zależności od teatru działań i okresu trzeba grzebać w literaturze, jakąś pomocą służy też strona samolotypolskie.pl którą pewnie znasz... sporo ich tam jest.

• Like 1

A. Morgała "Polskie Samoloty Wojskowe 1939-1945"-Wyd.MON .W-wa 1976.

Bojowe ,transportowe,szkolne ,specjalne ,obcych jednostek ,na których nasi latali.Samoloty tras powrotnych(ferry),zdobyczne ,i do lotów eksperymentalnych i zapoznawczych

• Like 2

Niestety ta pozycja, zresztą bardo dobra i pomocna, opiera się na wiedzy z przed prawie pięćdziesięciu lat i jest dosyc mocno niekompletna. W ogóle cała "Trylogia" Pana Andrzeja Morgały jest pozycją typu "must have" kazdego miłośnika lotnictwa polskiego. 

Pierwszy tom obejmujący lata 1918-39 został na poczatku XXI wieku bardzo poważnie uaktualniony do tego stopnia że autor podzielił go na dwie części. Masa nowych w całkiem przyzwoitej rozdzielczości zdjęć i sporo tabel z danymi poszczególnych egzemplarzy samolotów, na prawdę warto zainwestować w te pozycje.

No i pozostaje czekać na uaktualnione na tym samym poziomie kolejne części, mieć nadzieję ze niedlugo to nastąpi.

• Like 1

Witam szanowne koleżeństwo.  Tak na prawdę nie wiem w jakim dziale mógłbym o to spytać. Planuję zrobić dioramę z Me-323 Gigant w roli głównej. Skala 1:144. Nie mogę znaleźć figurek niemieckich żołnierzy (najlepiej DAK) w tej skali. Czy ktoś może wie gdzie można byłoby je kupić?

Witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie odnośnie samolotu Hawker Hurricane. Posiadam model Hasegawy z wersją Mk IIc. Czy oprócz uzbrojenia (działka Hispano-Suiza zamiast karabinów Browning) różni się jeszcze jakimiś znaczącymi detalami od wersji  MkI?  Chciałbym wykonać wersję MkI ale nie chcę kupować drugiego modelu a według oględzin instrukcji musiałbym przerobić tylko element skrzydła gdzie jest osadzone uzbrojenie. 

Tak na szybko pisane to poza dość oczywistymi różnicami na skrzydłach w rozmieszczeniu i kształcie paneli inspekcyjnych uzbrojenia, w Mk II był nieco dłuższy nos, żeby zmieścić nowy silnik. Do tego jeszcze inne drobne różnice, np między innymi w przypadku kółka ogonowego.

W dniu 1.09.2021 o 21:17, georg1973 napisał:

Witam szanowne koleżeństwo.  Tak na prawdę nie wiem w jakim dziale mógłbym o to spytać. Planuję zrobić dioramę z Me-323 Gigant w roli głównej. Skala 1:144. Nie mogę znaleźć figurek niemieckich żołnierzy (najlepiej DAK) w tej skali. Czy ktoś może wie gdzie można byłoby je kupić?

poszukaj u Preisera.    Preiser.de

Dzięki. Niestety nie ta skala (1:87). Poza tym mają tylko cywilne postaci. Jedyne jakie potencjalnie mogłyby się nadać to figurki policjantów amerykańskich i niemieckich. Wymagałyby jednak sporych przeróbek, a na to jestem za cienki.