Jump to content

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Mam problem gdyż skleiłem sobie model czołgu. Pomalowałem go sobie farbkami tamiya aerografem oczywiście. I tu mamy problem, za bardzo się rozpędziłem, zapomniałem o podkładzie. Wszystko ładnie i pięknie, ale wystarczy zahaczyć paznokciem lub czymś twardszym i farba się zdrapuje. Więc wpadłem na pomysł żeby zamiast zmywać wszystko a jest tego trochę, pomalować to lakierem bezbarwnym- samochodowym. Myślę że powinien utwardzić całą powierzchnię. Potem wash itd.

Proszę o pomoc doradźcie coś.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

nie mam pojęcia po co. mądrzejsi ode mnie zalecają mieszanie tamiyi z mr color thinnerem lub mr. color leveling thinnerem.

co do twojego pytania o lakier bezbarwny, to nie wiem czy samochodowy jest najlepszym rozwiązaniem, ale widziałem, że większosc modelarzy bez względu na wszystko pokrywa model bezbarwnym błyszczącym lakierem przed naniesieniem wash'a i innych efektów. ja w temacie pancerki nie czuję się jednak biegły, tyle wiem, co wyczytałem w różnych publikacjach internetowych i prasowych.

Link to post
Share on other sites
nie mam pojęcia po co. mądrzejsi ode mnie zalecają mieszanie tamiyi z mr color thinnerem lub mr. color leveling thinnerem

Dokładnie to chyba tą metodę wypracował Mig Jimenez. Jeżeli kolega nie wiem kto to jest to proponuję poszukać w zasobach internetu.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście lakier powinien pomóc. Mozna użyć sidoluksu lub jego lokalnego odpowiednika albo po prostu jakiegoś lakieru modelarskiego. Każdy producent (Tamiya, Lifecolor, MM, Gunze, Pactra) takowy ma. Do dalszych zabiegów opartych na olejach lepszy będzie akryl.

 

A z rozcieńczaniem Tamiyi Levelling Thinnerem (ma dodatkowo retarder) to swieta prawda. Osobiście używam tego specyfiku i Tamiyą się świetnie wtedy maluje a farba trzyma aż miło. Fakt że do akryli zawsze stosuję podkłąd, zawsze i do każdych. Tamiya zresztą ma chyba większą odpornosć niż Vallejo czy Pactra - te bez podkładu odpadają pod włąsnym ciężarem ;)

 

Aha, istotny moze być brak odtłuszczenia plastiku, to pogarsza przyczepność.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.