Skocz do zawartości

Su-7/20/22


KRYSTEK

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba najładniejsza grafika odt. polskich szturmowików ;)

 

Mam pytanie dotyczących rozpoznawczych Su-20R. Czy przenosiły one podczas lotów rozpoznawczych zasobnik zakłócający SPS-141 a jeśli tak, to którą wersję? Mam kalki i do Su-20R i do Su-22M4R i pod którymś z nich KKR-1 na pewno zawiśnie, ale wolałbym, żeby w konfiguracji był też SPS.

 

I tak z innej beczki:

 

19154874.jpg

HPIM1624.jpg

 

Ktoś z Was dysponuje zdjęciami belek podkadłubowych z suki w tej konfiguracji? Zawsze myślałem, że podkadłubowe były zawsze równoległe do promienia kadłuba.

 

I jeszcze jedna ciekawosta z sąsiedniego forum ;)

 

pda0001.jpg

 

"wyrzutnia, której nigdy nie było"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczących rozpoznawczych Su-20R. Czy przenosiły one podczas lotów rozpoznawczych zasobnik zakłócający SPS-141

 

Nie ,nie przenosiły .To proste samoloty były Nie były nawet do tego przystosowane .

Jesli juz to z KKR em tylko 2x PTB-1150 lub PTB-800.

 

Sporadycznie 2x R-3S na wewnetrznych skrzydłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to swoją dwudziestkę dam w bombowej konfiguracji - FAB-250 na wewnętrzne skrzydłowe i FAB-100 na wielozamkowych na zewnętrzne skrzydłowe i kadłubowe. Gdzieś nawet takie zdjęcie Su-20 w necie widziałem, jak znajde, to wrzucę. A KKR i SPS pójdą pod Su-22M4 do zestawu z PTB i UB-32 dla równowagi mas ;)

 

Edit:

 

znalazłem ;)

 

http://imageshack.us/f/230/su202ue7.jpg/

 

I z tej okazji, następne pytanie. Jakie były maksymalne ilości bomb wieszanych na wielozamkach? Czy po 4 na podkadłubowych (oba zewnętrzne i oba środkowe) i 5 na zewnętrznych skrzydłowych (z tyłu wszystkie trzy, z przodu środkowa i zewnętrzna) byłt stosowane w praktyce? Gdzieś kiedyś wyczytałem coś takiego, ale na żadnym zdjęciu się nie spotkałem z taką konfiguracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że dobrze było by mieć na forum zbiorczy temat, analogicznie do tego o MiG-21, o drugiej najliczniejszej rodzinie szybkich w powojennym lotnictwie polskim. Żeby nie rozbijać się na części stworzyłem temat zarówno o stałopłacie Su-7 jak i o Su-20/22 zezmienną geometrią płata.

Może poprosimy administracje o lepszą prezentację takich tematów. Wtedy ten który założyłem nie przepadłby w otchłani forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczących rozpoznawczych Su-20R. Czy przenosiły one podczas lotów rozpoznawczych zasobnik zakłócający SPS-141 a jeśli tak, to którą wersję?

Nasze nie przenosiły ale u wielkiego brata już owszem. Wczesna wersja tego "espeesa" była przenoszona przez Su-7 i Su-17/20. Rysunki są bodajże w "Aero" - artykuł poświęcony Su-7 i uzbrojeniu które przenosił.

 

Ktoś z Was dysponuje zdjęciami belek podkadłubowych z suki w tej konfiguracji? Zawsze myślałem, że podkadłubowe były zawsze równoległe do promienia kadłuba.

Zdjęcia belek znajdziesz na płycie dołączonej do Aeroplana - numer poświęcony Su. Zwiększony rozstaw wynika z rozmiaru stateczników H-29.

W końcu to niezły kawał cygara jest.

 

I jeszcze jedna ciekawosta z sąsiedniego forum ;)

 

pda0001.jpg

 

"wyrzutnia, której nigdy nie było"

Wyrzutnie były tylko na jednym lotnisku? Mirosławiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupno.th.jpg

 

Generalnie Su-20 miał lepsze własności pilotazowe od Su-7, jednak jego wyposazenie to te same agregaty oraz podobny arsenał srodków bojowych .

Przy budowie modelu warto pamiętac że, 6 pierwszych samolotów pierwotnie było przeznaczonych dla Egiptu ,stąd jeszcze bardziej ograniczone mozliwości min. nie mogły przenosic KKR ów.

 

Na marginesie, lata 70 te charakteryzowały sie przyjmowaniem do składu LLP samolotów nieodebranych lub nie wysłanych na bliski wschód .

Np. seria Mig-21 Mf z napisami w kabinach w jezyku angielskim,oraz słynne Gorkowskie 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czy ktoś zrobił kalki do czarnej 305? BYła w ostatni weekend w Bydgoszczy i zapałałem chęcią wykonania jej modelu ;)

 

052111112747.jpg

052011134440.jpg

052011134515.jpg

 

Już zmieniłem. Nie zauważyłem, ze nie ma włączonej opcji zmiany rozmiaru.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..i zapałałem chęcią wykonania jej modelu ;)

 

 

Ja też ,kalki robił ktoś z IPMS Świdnica jak dobrze pamiętam,wysłalem zapytanie i dostałem odpowiedz ,że w najbliższym czasie nie będzie wznowienia.

 

Marcin a Ty nie planujesz

 

ps. wysłałem do Ciebie PW w sprawie kalek do "szybkiego" daj znać co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nie wiem czy to będzie w temacie, ale w wydawnictwie "Polskie Skrzydła" dot .SU-7 znalazłem takie zdjęcia.

 

500ms.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

bomba500mssu7.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Podpisane jak widać -bomby FAB-250 -pierwsza z lewej OK -ta z prawej to 500MS.Nie mam pojęcia , ale czy to nie jest czasami odpowiednik imitatora bomby A na 21, tym bardziej ze znalazłem też w sieci grafikę prezentującą tą włąśnie bombę na belce która dziwnie przypomina belke specjalną do bomby z 21.

su7bomba5002.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

su7bomba500.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Tak mi się jakoś skojarzyło "wyrobami specjalnymi " Jeśli się pomyliłem , posypuję głowę popiołem

Myślę że nie naruszyłem praw autorskich twórcy grafiki, którego nazwisko umieszczone jest na rysunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądała by konfiguracja do lotu? Na Su-7 była mozliwość zamocowania jednego węzła podwieszeń pod kadłuben w osi tak jak na Su-20/22 w konfiguracji do rozpoznania? Czy może bomba poszła by niesymetrycznie na jeden z kadłubowych pylonów? Tak się ostatnio zastanawiam, czy w swoim modelu nie zrobić własnie atomowego podwieszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej Minireplice (nr 65) zamieszczonych jest kilkadziesiąt świetnych zdjęć Su-7 BKŁ z epoki (tak na oko początek lat 80-tych), w tym sporo detali oraz kolorowe zdjęcia kabiny. Fotki prezentują maszyny o numerach 816 i 821 z 3. Eskadry pułku, którą (łącznie z tymi dwoma konkretnymi samolotami) - jako uzbrojeniowiec - opiekował się mój Tata.

Cytat z jednego z Forów Modelarskich . Może będą zdjęcia. A tak to wyglądało wg linku tofika

podwieszeniebombyapodsu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Belka chyba ta sama ? Na rysunku nie ma ujętej listwy trzymającej brzechwy bomby.Bomba co prawda ta co na 21.Przydałby się ktoś po Sukach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imitatorem bomby A była JAB-500 a nie FAB-500. JAB-500 była wypełniona nafta fosforem i klasycznym ładunkiem wybuchowym. Dawało to efekt grzyba o średnicy 170m i wysokości 210m. Bomba była mocowana pod lewą kadłubową belkę nośna. Tylko że była montowana specjalna belka BD3-56 FNM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypię głowę popiołem .Właśnie znalazłem rysunek .Tę " moją " 500 można było przenosić pod skrzydłami, więc odpada jako bomba A na Su-7

su7wersje7.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Tak się zastanawiam , czy samolot nosiciel oprócz bomby A jeszcze cokolwiek zabierał z uzbrojenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nitce do kłebka, po mału się wyjasnia, dzięki za pomoc

 

Jak już wiem, czego szukać, to też wynalazłem małe co nieco:

 

iab500.gif

 

a20bomby01by2.jpg

 

Gabaryt i barwa są, myślę, że baza do zrobienia bomby od podstaw już jest solidna.

 

I nieco do poczytania o taktyce, ale tylko po angielsku:

 

http://www.16va.be/3.8_armes_speciales_eng_part1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.