Skocz do zawartości

Jak usunąć sprey Tamyii z modelu? (JESTEM JUŻ ZDESPEROWANY)


T34KW2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po nie udanej próbie pomalowania karoserii Volvo Fh 12 postanowiłem ją usunąć. Pech chciał że malowałem ją spreyami tamyii. Próbowałem następujących środków:

1. Cleanux- prawie cały dzień moczenia i nic przysłowiowa lipa.

2. Zmywacz Astera - (nie wiem czy ktoś kojarzy tą firmę) oczywiście w moim mieście nie mogłem zdobyć Wamodu więc musiałem zadowolić się tym czymś. No farbę to może rozpuściło bardzo dobrze... ale nie oszczędziło też plastiku więc po całym dniu szlifowania i szpachlowania cudem udało mi się odratować ściankę boczną karoserii

3. Kret- to może i jest dobry, ale jak się rura w kiblu zatka dzień i noc moczenia w roztworze na ok. 1,5 wodu do ok 5 nakrętek tego specyfiku i nic...

Dlatego też bardzo proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem naprawdę nawet jak paznokciem próbowałem ani drgnie. Słyszałem że te spreyie naprawdę trudno rozpuścić. Słyszałem jeszcze coś o jakimś płynie hamulcowym o Dot-3 czy coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spray Tamiya (i inne na bazie lakierów nitrocelulozowych) można też usuwać bez uszkadzania plastiku:

- Tamiya Lacquer Thinner

- Gunze Mr.Color Thinner

- Model Master Lacquer Thinner (2018)

Tanią domową alternatywą jest też mieszanka denaturatu i acetonu w proporcjach 70:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanią domową alternatywą jest też mieszanka denaturatu i acetonu w proporcjach 70:30.

 

Aceton rozpuszcza polystyren. W PRL-owskich czasach zamiennikiem ciezko dostepnego kleju do plastiku byl wlasnie ten smrodziuch.

 

Aceton rozpuszcza polistyren i to gwałtownie. Ale 30% (vol.) roztwór acetonu w spirytusie już nie i dlatego nadaje się zmywania (nie moczenia) farbek nitrocelulozowych z polistyrenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do DOT-3 to świetny specyfik...

Pierwszy lepszy sklep motoryzacyjny i za kilka złociszy mamy ten płyn hamulcowy...

24-godzinna kąpiel, obmycie ciepłą wodą i mamy nowy modelik - testowałem

Plastiku nie rusza...

 

 

Kami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowiek uczy sie cale zycie! Dowiedzialem sie czegos nowego. "Zapaszek" nie rzuca na kolana?

No, perfumy to nie są

Ale w ciągu 10 minut zmyłem parę warstw spray'a z dwóch części o wymiarach około 5 x 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam DOT-3 zmyje spreje Tamki.

 

A tak w temacie zmywania farb. Czym zmyć mocno zaschniętego Humbrola by nie uszkodzić plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam DOT-3 zmyje spreje Tamki.

 

A tak w temacie zmywania farb. Czym zmyć mocno zaschniętego Humbrola by nie uszkodzić plastiku?

 

Ja moczyłem parę godzin w Cleanuxie i schodziło bardzo ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Naprawdę sposób z acetonem bardzo dobry trochę trzeba dużo się na "trzeć" ale efekt jest dość zadowalający i tani! Często Najprostszy i najtańszy sposób okazuje się najlepszy. Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę sposób z acetonem bardzo dobry trochę trzeba dużo się na "trzeć" ale efekt jest dość zadowalający i tani! Często Najprostszy i najtańszy sposób okazuje się najlepszy. Dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam!

Cieszę się, że Ci nic nie zeżarło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.