Skocz do zawartości

Klub miłośników okrętów rosyjskich - próba rekonstrukcji


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

okonek - bardzo fajny filmik

Bardzo dynamiczny, ale chyba sporo ujęć mocno archiwalnych....

W 0:54 i 1:39 widać TK-17 Archangielsk, a on przecież już przeznaczony do utylizacji i chyba nie ma żadnej wartości bojowej.

Z tego co pamiętam to od 2006 roku cumuje nieustannie w Siewierodwińsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

głupio wyszło że tak post pod postem, ale już się nie dało edytować....

wyszedł numer specjalny OW poświęcony flocie ros-radz :

http://www.okretywojenne.pl/ow/katalog/?aid=17&ctid=136

w numerze m.in:

- Rosjanie na Morzu Śródziemnym

- Krążownik I klasy Swietłana

- Tajemniczy krążownik „X”

- Pierwsze desanty morskie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

- Włoskie niszczyciele we flocie radzieckiej

- Morskie i rzeczne artyleryjskie kutry pancerne budowy powojennej (1945-1972)

- Śmierć Malutkiej

- Atomowe okręty podwodne proj. 705/705K (Lira, kod NATO Alfa)

- Artyleryjskie i rakietowe Bujany - okręty projektów 21630 i 21631

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Niestety za "cienki bolek" jestem w nawodnych by stwierdzić co to za jednostka

 

 

Большой противолодочный корабль пр. 1155 "Адмирал Пантелеев"

 

Taki sztorm fajna sprawa. Przeżyłem podobny mając 7 lat i do dzisiaj to wspominam a szczególnie chorobę z tym związaną

a tu jeden z sovremennych w podobnej sytuacji :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dzień dobry, mam pytanie co do malowania floty rosyjskiej podczas wojny z Japonia (początku XX w) w niektórych opracowaniach spotykam informacje o tym iż np Varyag był cały zielony? I teraz pytania,

1 czy faktycznie zastosowano takie malowanie

2 czy ktoś ma sugestie jaki kolor stosować z palety Valleyo?

Dziękuję i pozdrawiam pozytywnie zakręconych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info

A rozszerzają pytanie

Czy to była ogólna tendencja, czy tylko 2 okręty z tej bitwy uzyskały takie malowanie, precyzyjnie chodzi mi także o cezarewicza pzdr dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. "Varyag" został przemalowany w celu maskowania. Ciężko mi powiedzieć, czy kanonierka "Koriejec" również. Podejrzewam, że "Cesariewicz" pozostał w pokojowym malowaniu z bliskiego wschodu (biało-żółte), pamiętajmy, że Japonia zaatakowała nagle, jak to u nich. Ew. mogło być tak, że zdążyli go przemalować już wcześniej na jasnoszary, choć nie sądzę. Tutaj jeszcze fotka wykonana w niemieckim Qingdao (dawniej Cingtao/Tsingtao/Tsingtau, do wyboru) po jego ostatniej bitwie w tej wojnie, na Morzu Żółtym, sugerująca jasne kolory

Tsesarevich1904Qingdao1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanonierce na pewno ucięto część topową masztów, co do malowania to spotkałem sie z informacją (znajdę gdzie ) ze także byl malowany na zdjęciach ja tego nie widzę ale u mnie słabo z czytaniem cz/b

jeśli chodzi o zdjęcie które pokazałeś to jak to jest malowane - część podwodna czerwona, potem biały pas a co to za kolor na wysokości dziobowej wyrzutni torped ? bo rozumie ze ten powyżej to szary ?

dzieki pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod dyskusję

 

laskonogi - jak ci się uda skombinować taką pozycję to polecam (ja niestety jej nie posiadam) :

http://www.knigi.pl/index.php?p10992,koriejec-w-promieniach-slawy-wariaga-wszystko-o-legendarnej-kanonierce

Na okładce (można powiększyć) jest zobrazowany Wariag na oliwkowo - właśnie z okresu tej bitwy. Pytanie czy odcień jest prawidłowy, bo wiadomo że takie "malarstwo" jest czasem mocno wymyślne gdy brak danych.

 

Jeszcze jeden link tak na szybko: http://battleships.spb.ru/RusCr/varyag.html

 

Przed okresem starcia pod Czemulpo (1904) Wariag miał również w pewnym stopniu zielonkawe malowanie (na pewno 1900-1901) : zielona była część podwodna (uwaga: zielona nie oliwkowa). Niestety kiedy dokładnie okręt został przemalowany nie posiadam informacji - musiałbym pogrzebać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe Koriejec jest szary ,

idzie do mnie ten sugerowany przez Forest-a kolorek zielony jak dojdzie zrobię testy i wrzucę fotki to będzie można podyskutować nad odcieniem i jaskrawością

M.A.V. dzięki za link książkę zamówiłem, mam model żywiczny Koriejec i leży bo nie miałem dokumentacji może ta książka coś rozjaśni. Boże trzeba będzie przypomnieć sobie bukwy ... aaa ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to te serie z Эксмо polecam - mimo że po rusku to zamieszczają sporo ciekawych fotek ze swoich archiwów, choć czasem niektóre wydania pokrywają się w 90% z tym co wypuszcza Morska Kolekcja (ta od Modelist-Konstruktor Моделлист-конструктор)

 

Jeszcze w temacie floty rosyjsko-radzieckiej:

wyszedł po Nowym Roku poświęcony jej numer specjalny Okrętów Wojennych (nr 55) a w środku:

- brytyjskie kutry torpedowe Thornycroft w służbie radzieckiej

- historia krążownika Komintern (ex carski Pamiat Merkurija)

- trałowce p.264 i 264A (+ historia przebudowy kilku jednostek na okręty ratownicze okrętów podwodnych)

- okręty desantowe p.1171 Tapir (NATO: Alligator)

- okręt podwodny p.685 Plawnik (NATO: Mike)

- fregaty rakietowe p.22350

- historia pierwszych sowieckich superzbiornikowców typu Krym

- operacja desantowego opanowania Pińska w lipcu 1944 ----> b.ciekawy i obszerny z duża ilością rzadkich fotek

- wizyta eskadry sowieckiej w Gdyni we wrzesniu 1934

- działania floty rosyjskiej podczas konfliktu w Syrii 2013-2015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laskonogi - trochę trwało ale dogrzebałem się do "twardych konkretów"

 

1. Ten kolor oliwkowy to była mieszanka czerni, zieleni i ochry w proporcji 1:2:3

2. Pisemny rozkaz o zmianie barwy okrętów Eskadry Oceanu Spokojnego wydał wiceadm. O.W.Stark (Оскар Викторович Старк) 28 marca 1903 roku.

3. Wariag został jednak dopiero przemalowany po ukończeniu remontu w Port Artur, który trwał od czerwca do października 1903. Wcześniej w uwagi na ciągłe awarie kotłów systemu Niclausse okręt był w "rezerwie bojowej" (mógł osiągnąć max prędkość 12-14w.).

4. Okręt został ponownie wcielony do floty jako pełnowartościowa jednostka 5 października 1903 r (czyli musiał już być wtedy przemalowany).

5. Przed bitwą z Japończykami Wariag zawijał wcześniej do Czemulpo dwa razy - jako wsparcie rosyjskiego poselstwa w Korei:

- październik 1902 (dow: kpt I rangi W.I.Ber)

- 16-22 grudzień 1903 (dow: kpt I rangi W.F.Rudniew)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nono dzieki - jesli ten rozkaz obowiązywał od marca '03 to teoretycznie Koriejec powinien być także oliwkowo zielony

 

bardzo ciekawe te proporcje - ciekawy co to za zielony bo ochre i czarny w miarę łatwo zdiagnozować

 

dziś dotarło do mnie Kagero "3D Varyag" a tam jest podane:

"na przełomie września i października Varyag był w suchym doku gdzie został przemalowany na oliwkowozielony na wszystkich pionowych powierzchniach" Tłumaczenie własne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nono dzieki - jesli ten rozkaz obowiązywał od marca '03 to teoretycznie Koriejec powinien być także oliwkowo zielony

No właśnie niekoniecznie, bo z tego co doczytałem była to już wtedy jednostka przestarzała (przypominam że budowana jeszcze jako żaglowiec - maszty ucięto dopiero później). Mimo że miał działa 203mm to były one jeszcze z XIXw. - nijak nie przystawały do porównywalnych dział japońskich z czasu potyczki pod Czemulpo. Od przełomu wieków był to tylko okręt szkolny, nie w służby liniowej. Zapewne dlatego nie został przemalowany - ale to już tylko moje domysły.

 

ciekawy co to za zielony bo ochre i czarny w miarę łatwo zdiagnozować

Myślę że to mógł być ten zielony, którym Wariag miał pomalowaną wcześniej część podwodną kadłuba - ale to też tylko moje domysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podłączę

Czy Cesariewicz nie był czarny+żółte kominy, gdy walczył na Morzu Żółtym i w Qingdao?

Jest sporo zdjęć po bitwie, i w zależności od światła okręt zdaje się być raczej czarny, szary (biały?). Jedyne co nie budzi wątpliwości to że jest mocno spracowany

z wikipedii:

 

Tsesarevich1904Qingdao_zpsmvhzw4j3.jpg

 

poniższe z Tsushima.su:

 

33_zps9bgy9lui.jpg

 

I czy mnie oko nie myli, na zdjęciu wyżej nie ma drugiego komina?

poniżej zdaje się być czarny, jeszcze przed bitwą.

 

06_zpst4b1vt1p.jpg

 

Natomiast na zdjęciu, które zamieścił Forest ewidentnie widać ciemne zacieki, odpryski. Hm, przemalowanie? Wyblakłby tak mocno ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Odgrzewam temat. Ciekawe są te zdjęcia. Mam nowego Cesarzewicza w wersji 1904 roku ( w pudle wygląda wspaniale ) i mam zamiar się za niego wziąć niedługo. W innym temacie napisałem, że mam rozwiązany ten problem, jednak jakimś cudem te zdjęcia umknęły mej uwadze.

 

Trumpeter podaje takie schematy malowania ( niepodpisane jaki dokładnie okres przedstawiają ) :

 

554acbab59e29.jpg

 

 

Jedna rzecz mi w tym nie pasuje chociaż w sumie zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości. Dlaczego pomimo przemalowania innych pancerników I Eskadry akurat Cesarzewicz miałby wyglądać inaczej? Z punktu widzenia taktyki nie jest to najlepsze rozwiązanie. Czarna była II i III Eskadra, może jednak postąpiono tak jak w przypadku Pobiedy ( i Piereswieta ):

 

Color2.jpg

 

Przemalowanie do pewnego poziomu, a z jakichś powodów marsy bojowe i kominy pozostawiono w innym kolorze.

 

Tak, podobno w Tsingtau z jakichś powodów miał mieć tylko jeden komin. Warunki rozbrojenia? ( Nie da się korzystać z maszynowni itd. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, skłaniam się do wersji trumpeterowskiej, marsy wydają się być jaśniejsze (a w każdym razie w kwestii gustu, to ona najbardziej mi się podoba ).

Patrzyłem jeszcze na zdjęcia w Qingdao i myślę, że ten drugi komin zaczęli po prostu wymieniać - na zdjęciach widać, że był w opłakanym stanie - same dziury. Nota bene piękny temat na dioramę

A to malowanie Pobiedy ciekawe, chyba na nowo muszę się wziąć za historię wojny rosyjsko-japońskiej ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.