Jump to content
Sign in to follow this  
sotter

[in-box] HMS Dreadnought - Zvezda

Recommended Posts

SŁOWO WSTĘPU

To mój pierwszy in-box więc proszę wszystkich o wyrozumiałość, bo nie tylko pierwszy in-box ale też początkujący modelarz ze mnie

 

BOX

Do tej pory ze Zvezdy widziałem jedynie wypusty sprzed kilku lat - rosyjskie pancerniki Borodino i Oriol i mówiąc eufemistycznie, ich jakość mnie nie zachwyciła.

Teraz jednak skusiłem się na HMS Dreadnoughta czyniąc jedyne odstępstwo od najciekawszych IMHO okrętów japońskich. Ad meritum. Cena zestawu to około 140-150 zł więc jak na skalę 1:350 taniutko. Liczyłem na wiele, choć widok pudełka nieco mnie ostudził. Design pudełek z okrętami Zvezdy nie przemawia do mnie - zielony kolor pudełka dobry jest na paczkę miętówek ale nie na box legendarnego okrętu. Ilustracja na pudełku nie powala i jest co najwyżej przeciętna, choć sam okręt piękny.

IMG_1070.jpg

IMG_1071.jpg

 

 

INSTRUKCJA

W tej chwili wrzuciłem jedynie poglądowe zdjęcia, skany dojdą pewnie jutro. Broszurka wydana na PODŁEJ jakości papierze z nienachalnie paskudnym drukiem zawiera króciuteńką historię okrętu i 6 stronicową instrukcję w języku rosyjskim i angielskim (format A4). Ostatnia strona to rzut poglądowy na wypraski.

 

Dumna pierwsza strona:

IMG_1127.jpg

Ostatnia strona:

IMG_1131.jpg

 

Instrukcja sklejania:

IMG_1128.jpg

IMG_1130.jpg

IMG_1129.jpg

Jednym słowem - bieda. Dwoma słowami - straszna bieda.

Może przesadzam, ale od wydań w tej skali, oczekiwałbym znacznie lepszego wydania. Niekoniecznie kolorowych plansz z malowaniem ale dobrej jakości fotki oryginału, których nie brakuje byłyby nieocenioną pomocą i ukłonem w stronę klienta.

Sama instrukcja jest w miarę przejrzysta, ale o ile moje skromniutkie doświadczenie mnie nie myli sklejenie Drednota prosto z pudła nie jest samo w sobie wielkim wyzwaniem (a raczej nie byłoby, gdyby była to jakość np. Hasegawy - o tym za chwilę) ze względu na niewielką liczbę elementów.

 

DIDASKALIA

Generalnie jakość instrukcji nie jest czymś czym bardzo bym się przejmował. Jednak fajna podstawka to ważny element całości. Co prawda według producenta model można wykonać w dwóch wersjach - full hull i water line, ale ta druga opcja wymaga urżnięcia części kadłuba, tak więc wielkiego wkładu Zvezdy w tę wersję nie dostrzegam.

Podstawą jest wersja z pełnym kadłubem i podstawką. Niestety na podstawkę z zestawu może zdecydować się chyba jedynie jakiś szalony druid lub wielbiciel drzew. Wygląda ona bowiem na kawałek kory:

IMG_1079.jpg

Dopełnieniem tej ekstrawaganckiej podstawki jest "subtelna" plastikowa tabliczka z nazwą.

 

Większe jeszcze obawy wzbudzają we mnie kalkomanie z nazwą okrętu. Wątpliwości mam zarówno co do liternictwa jak i jakości kalkomani. Wygląda to podle:

IMG_1073.jpg

Szczytem obciachu jest jednak kartonowa flaga. To coś wydrukowano zdaje się na drukarce atramentowej, która pamięta jeszcze czasy pieriestroiki.

 

Elementy z przezroczystego plastiku robią lepsze wrażenie, choć niestety wymagają szlifowania jeśli chcemy osiągnąć zadawalającą przejrzystość "szkła"

IMG_1072.jpg

Nie wiem tylko jak można dokładnie to przeszlifować zważywszy, że płaszczyzna okien jest cofnięta względem ścian, choć pomysł by całość sterówki wykonać z przejrzystego plastiku zamiast wklejać mozolnie okienka nie jest chyba zły.

Okrągłe plastiki to przeszklenie reflektorów. Nie mam zdania ale pewnie jest to rozwiązanie wygodniejsze niż kombinowanie przy względnie sporych reflektorach z clearfixem.

 

KADŁUB

Kadłub całkiem spory (46 cm) na pierwszy rzut oka jest ciekawy. Na szczęście konstrukcja wysięgników do sieci przeciwtorpedowej nie jest elementem kadłuba tylko wklejanymi elementami, co pozwoli na jej wykonanie w pozycji rozłożonej.

IMG_1074.jpg

Drugi rzut oka wywołuje już zgagę. Brak szczegółów poszycia, słabe bulajki no i przede wszystkim fatalna jakość odlewu skutkować będzie koniecznością sporego szpachlowania:

IMG_1075.jpg

IMG_1076.jpg

IMG_1077.jpg

Paskudne jamki skurczowe ciągną się przez połowę długości kadłuba.

 

POKŁAD

Pokład główny i łodziowy znajdują się na arkuszu B.

IMG_1080.jpg

O ile deskowanie jest w miarę ok, zamarkowano nawet poprzeczne cięcia desek, to dramatycznie uproszczono wszelkie włazy i świetliki.

IMG_1082.jpg

IMG_1083.jpg

 

(CDN jak tylko uśpię moje dzieci kochane )

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciąg dalszy nastąpił.

 

Wracając do arkusza B. Jest z racji elementów na nim umieszczony zdecydowanie największy.

Poza pokładami mamy jeszcze ściany nadbudówki:

IMG_1085.jpg

IMG_1092.jpg

Niestety zdetalizowanie jest skromniutkie:

IMG_1097.jpg

Kominy:

IMG_1087.jpg

Pokład łodziowy:

IMG_1086.jpg

IMG_1095.jpg

 

UZBROJENIE I ŁODZIE

Tutaj mamy 2 arkusze oznaczone literą D

IMG_1098.jpg

Na lufki 305 mm nie będziemy pewnie długo czekać, te z zestawu prezentują się skromnie:

IMG_1100.jpg

IMG_1101.jpg

 

artyleria 76,2 mm:

IMG_1104.jpg

reflektory i elementy nabudówki:

IMG_1102.jpg

śruby napędowe:

IMG_1112.jpg

ładnie prezentują się łodzie i kutry:

IMG_1108.jpg

 

Arkusz C

IMG_1115.jpg

to przede wszystkim łodzie, maszty, wieża artylerii głównej oraz ażurowe elementy pokładu łodziowego i drobnica:

IMG_1116.jpg

IMG_1117.jpg

IMG_1125.jpg

tutaj ciekawostka w postaci łańcucha kotwicznego:

IMG_1118.jpg

 

Reasumując:

arkusz A

IMG_1074.jpg

arkusz B

IMG_1080.jpg

arkusz C

IMG_1115.jpg

arkusz Dx2

IMG_1098.jpg

arkusz E

IMG_1072.jpg

arkusz F

IMG_1079.jpg

 

PODSUMOWANIE

Według mnie wielkie rozczarowanie. Klejenie w wersji "prosto z pudła" mija się z celem. Okręt idealnie nadający się na model ale... model, który jest bogaty w detal. Z drugiej strony zestaw Zvezdy idealnie nadaje się na zestaw waloryzujący i mam nadzieję, że długo czekać nie trzeba będzie.

Pomijając niewielkie zdetalizowanie wypust mało staranny, sporo jamek skurczowych, miejscami ślady wypychaczy i łączenia z ramkami niezbyt przemyślane. Liczyłem na sporo, sporo więcej.

Zapewne zaawansowani modelarze i z tego zestawu stworzą arcydzieło, ja muszę czekać na dodatki albo zmierzyć się z produkcją blaszek na własną rękę

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja muszę czekać na dodatki albo zmierzyć się z produkcją blaszek na własną rękę
Chętnie bym się przyjrzał tej materii bo i mi czasami pojawia się konieczność wyprodukowania czegoś we własnym zakresie. Pewnie same trawienie zleciłbym któremuś z naszych kolegów ale samo przygotowanie blaszek to już pewnie we własnym zakresie

Share this post


Link to post
Share on other sites

SUPLEMENT

 

HMS Dreadnought wszedł do służby 2 grudnia 1906, położenie stępki 2 października 1905 r., wycofany ze służby 1919, w 1923 złomowany.

Długość 160 m, szerokość 25 m, zanurzenie 8 m, prędkość 21 węzłów, załoga 695-773, wyporność standardowa 18 420 ton, uzbrojenie 10 dział 305 mm, 27 dział 76,2 mm, 5 wyrzutni torpedowych, napęd 4 turbiny parowe Parsonsa.

 

nr 7-8-9/2009 Małego Modelarza zawiera kartonowy model HMS Dreadnought w skali 1:200

 

Co do poprawności historycznej modelu Zvezdy trudno w chwili obecnej cokolwiek mi cokolwiek powiedzieć, ale sam fakt premiery tego pięknego modelu królewskiej skali bardzo cieszy. Jak już wspomniałem liczę na szybkie wydanie dodatków i koniecznie masztów, bo olinowanie tego okrętu w znaczący sposób wpłynie na efekt końcowy.

 

Linki:

http://www.steelnavy.com/SNDreadnought.htm

http://www.dreadnoughtproject.org/model ... eadnought/

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja muszę czekać na dodatki albo zmierzyć się z produkcją blaszek na własną rękę
Chętnie bym się przyjrzał tej materii bo i mi czasami pojawia się konieczność wyprodukowania czegoś we własnym zakresie. Pewnie same trawienie zleciłbym któremuś z naszych kolegów ale samo przygotowanie blaszek to już pewnie we własnym zakresie

 

I tutaj kombinujemy dokładnie tak samo. Za samo trawienie nawet nie będę próbował się brać. Brak czasu, doświadczenia, etc. Z drugiej strony zaprojektowanie jakiś blaszek teoretycznie nie powinno mnie przerosnąć, co prawda lata upłynęły ale kiedyś zawodowo pracowałem na programach graficznych.

 

Co do trawienia to myślę, że albo współpraca z Koelgami z foruma albo po prostu zlecenie jakiejś firmie, która oferuje tego rodzaju usługi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje odczucia co do modelu są podobne, pisałem o tym w nowościach;

fatalne są przede wszystkim jamki skurczowe na kadłubie;

bez chociażby relingów model będzie wyglądał bardzo łyso;

w instrukcji brakuje opisu głównego koloru jakim pomalowany jest model - znajdziemy go opisanego na pudełku w umieszczonej tam tabeli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki sotter... in-box super, to juz wlasciwie recenzja. Tak sobie cicho dojrzewalem do zakupu, no bo to przecie klasyk... teraz moj zapal nieco opadl.

 

Producent, czy inny dystrybutor, moze fotki ramek tak wyszykowac ze mucha sie slizga, pozniej krazy takie cos w sieci... a "niezawisla" opinia klienta, to jednak inna jakosc.

 

Pozdr.

Pawel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sotter, bardzo ciekawy in-box Generalnie trochę już dłubałem przy Zvezdzie i nie do końca byłem zadowolony. Plastik miejscami był średnio odlany, a kalki przyprawiły mnie o nerwicę

...

aaa, podstawka to raczej wzburzone morze niż kora

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurde. Dreadnought zawsze mi się podobał. Lubię robić prosto z pudełka (Jestem noobem, bluźniercą i profanatorem wiem. ). W nieokreślonej przyszłości się go wezmę myślę, chyba że wypuszczą Vittorio Veneto w 1:400 albo 1:350 (ni widu ni słychu, nie?) albo będzie mnie stać na to, żeby z kilku Richelieu spróbować zrobić pancernik Alsace.

 

Ale kto wie, kto wie.

 

Fajny in-box.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze dwa kadłuby poszłyby się "pociąć" na pewno.

No i to trzecie działo. Z dwoma spokojnie dałoby się pokombinować. Kto wie, kto wie...

 

ROMA JUŻ JEST?!

O JA ... NIE MOGĘ.

~340 zł. Super!

Za rok, kto wie, kto wie...

 

 

Faktycznie, nawet tutaj jest w inboxach. DZIĘĘĘĘĘKI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.