Jump to content
RAV

Ze starej gabloty

Recommended Posts

Zachęcony przez Jarka, postanowiłem pokazać moje stare produkcje. Gabloty te mieszczą się u moich rodziców, a modele tu pokazane mają od 15 do 30 lat.

gablota1.jpg

wakuMustangLouIV.jpg

wakuMustangJoan.jpg

wakuP40M.jpg

wakuP40E.jpg

wakuP39.jpg

wakuMustangHelen.jpg

wakuBf109E.jpg

wakuDardo.jpg

wakuHien.jpg

wakuZero.jpg

wakuJak11.jpg

wakuJak18.jpg

wakuJak15.jpg

wakuLaG5.jpg

IMG_2292.jpg

IMG_2296.jpg

IMG_2312.jpg

IMG_2302.jpg

IMG_8316.jpg

IMG_8317.jpg

IMG_8308.jpg

IMG_8309.jpg

IMG_8310.jpg

IMG_8311.jpg

IMG_8312.jpg

IMG_8313.jpg

IMG_8314.jpg

IMG_8320.jpg

IMG_8321.jpg

IMG_2324.jpg

IMG_2331.jpg

IMG_2269.jpg

IMG_2273.jpg

IMG_2279.jpg

gablota2.jpg

gablota2a.jpg

gablota3.jpg

wakuHarrierAV8A.jpg

wakuHarrier3.jpg

wakuJak38.jpg

gablota4.jpg

gablota4a.jpg

gablota4b.jpg

gablota4c.jpg

wakuJak17.jpg

MiG-21UM.jpg

Inne starocie umieściłem na mojej stronie, w temacie "Perły z lamusa". Zapraszam do komentowania (tutaj i na modelarstwo.e-rav.pl) oraz do prezentacji Waszych zabytków w tym wątku.

Robią wrażenie. Na niektórych są pewne niedociągnięcia, ale to chyba nawet lepiej. Wraca myśl o początkach kariery. Poza tym mają w sobie to coś. Skąd ich tyle nabrałeś 15-30 lat temu? Ten Mustang z 2 fotki to jedyny uszkodzony model? Jeśli tak, to dodatkowe brawo za opiekę nad nimi. Co to za samolot fioletowy odrzutowiec z numerem 28 i flagą? Bolidy są w skali 1:43, prawda?

Na niektórych są pewne niedociągnięcia

Raczej na każdym jest ich mnóstwo...

Skąd ich tyle nabrałeś 15-30 lat temu?

Składnica Harcerska, pierwsze sklepy modelarskie, giełda... Żaden nie pochodzi z Allegro ani sklepu internetowego. ;-)

Ten Mustang z 2 fotki to jedyny uszkodzony model?

Zero też straciło łopatę. USA - Japonia: 1:1.

dodatkowe brawo za opiekę nad nimi.

Tata-modelarz wiedział, co jest potrzebne i od początku modelarskiej kariery wyposażył mnie w gablotki.

Co to za samolot fioletowy odrzutowiec z numerem 28 i flagą?

Raczej ciemnoniebieski... Jak-38 z wakuformy Marfix.

Bolidy są w skali 1:43, prawda?

Tak, z Hellera. One akurat są stosunkowo nowe, już z XXI wieku. Część malowana sprayami Motip, część pędzlem.

Fajna kolekcja:) może by tak założyć wątek gdzie były prezentowane nasze gabloty ?

chętnie bym posiedział przy tej gablotce z piwkiem w ręku

Wielkie podziękowania, Spirit of st.Louis nawet teraz zwraca na siebie uwagę. Miło popatrzeć na te stare modele na których widać młodzieńczy zachwyt lotnictwem, robionych z pasją i bez dociekania, czy aby podział blach prawidłowy, Gratuluję. Jutro popstrykam moim starociom zdjęcia i wstawię. Karaś i 11 - to, że to jeszcze masz, a nie poszło na "złom"- jak u mnie - podziwiam. Ten z flagą to Jak 38 pionowego startu i lądowania.

Pozdro Jarek

może by tak założyć wątek gdzie były prezentowane nasze gabloty ?

Wydaje mi się, że właśnie go założyłem...

chętnie bym posiedział przy tej gablotce z piwkiem w ręku

Potraktuj ten wątek (podlinkowaną moją stronę) jako wirtualną gablotę i... smacznego!

Edited by Guest

WOW ale fajna kolekcja vintadżowa, RAV dzięki za prezentację Zawsze miałem obawy czy pokazać swoje gnioty z tamtych lat, ale teraz widzę że nie ma co się obawiać niebawem, jeśli pozwolisz dorzucę tutaj coś od siebie

Zawsze miałem obawy czy pokazać swoje gnioty z tamtych lat, ale teraz widzę że nie ma co się obawiać

Jakie gnioty kolego, jakie gnioty Ja ze swoich hm..., początków, jestem dumny.

Tak, zobacz tutaj.

Witam.Dojrzalem 3 kolejne vacu,2 Jaki i Harier i za to powinno sie chwalic.Nie tylko Hase i Dragon.Ktos kto nie zrobil nigdy vacu nie potrafi docenic wkladu pracy wlozonego wen.Gratuluje fajnej kolekcji i samozaparcia w ulubionym hobby.Pozdrawiam Wojtas.

Witam.Dojrzalem 3 kolejne vacu

No to szybki konkurs: Kto najtrafniej poda liczbę przedstawionych tu wakuform?

Witam.Wiec ja pamietam Jak 15,Harier i Jak-17,ten Jak 38,sorry nie pamietam.Widzialem tez Jak-23,ale on byl chyba z KP.Dobrze pamietam?

Ps.Harierow jes dwoch

Dżizus Normalnie moja młodość!!! Mercury, wiroJak, Harrier vacu (ależ dumny byłem, a pokój jak zapylony ), messer też vacu, Karaś który nawet wtedy odrzucał swą prostotą. Powtórzę się może ale to były czasy gdy brało się wszystko co miało skrzydło / śmigło i było z plastiku bądź papieru...

Vacu powiadasz ?

Na fotkach indywidualnych jest ich sporo:

1-sza fotka: p-51d (E2-C) wygląda na vacu z kalkami od Revella (też strasznie vintage'owego)

2-ga: p-51b (G4-P) miałem go(jeszcze mam w piwnicy jako jedynego pozostałłego) w malowaniu Horbaczewskiego

3 i 4-ta: p-40 to też vacu było, skleiłem go (nawet instrukcje powinienem gdzieś mieć), ale słabo pamiętam

5-ta: aircobra też była - nie miałem

6-ta: miałem dokładnie w tym, zestawowym malowaniu, pierwsze moje vaku to było - jeszcze ze złożonym podwoziem

7-ma: Bf-109e: miałem w malowaniu H.Wicka

9-ta: ki-61 hien: miałem całkiem nieźle mi wtenczas wyszedł

13-ta: jak 23(17) (nr20) - firmy Dubena bodajże - chyba kiedyś robiłem go, ale nie skończyłem. Strasznie gruby plastik miały

14-ta: Ławoczkin (nr15)też wygląda jak vacu, nie miałem przyjemności go posiadać, ale KP owszem

Oczywiście Harriery (obie wersje) też kiedyś kleiłem (jednego nawet skleiłem, bez podwozia ale).

Jak 38 to też vacu, ale nigdy nie udało mi się go upolować.

Z przedostatniego zdjęcia jak-23(17) to też chyba wacu?

Żeby nie być gołosłownym, to dodam zdjęcia moich Hiena i 109-ki, bo onegdaj sprzedałem je na allegro i fotki się ostały:

th_waku_2161.jpg th_waku_2162.jpg th_waku_2163.jpg th_waku_2164.jpg th_waku_2165.jpg

Mustanga B w najbliższym terminie postaram się wykopać z czeluści piwnicznej i zfotografować.

Gratuluję kolekcji, szczególnie vacu z Dubeny były prawdziwą zgrozą.

Piękna sprawa RAV.

Wielkie brawa za wytrwałość.

Wspaniały vintage.

Do tego co napisał filon dodałbym jeszcze Jak-11, Jak-18, Jak-15, Jak-17, SAI-403, LaG-5.

Tak około 20 vacu naliczyłem

No dobra, podaję rozwiązanie konkursu. Oto lista wakuform widocznych na zdjęciach w pierwszym poście:

1. A6M3 Zero (JWK, konwersja A6M2, malowanie wg TBiU)
  2. AV-8A Harrier (Marfix)
  3. Bf 109 E (JMK, malowanie wg SP)
  4. Harrier GR.3 (Marfix)
  5. Jak-11 (Waku)
  6. Jak-15 (Dubena)
  7. Jak-17 (Dubena)
  8. Jak-18 (Waku)
  9. Jak-38 (Marfix)
  10. Ki-61 Hien (nie pamiętam producenta)
  11. ŁaG-5 (Dubena)
  12. P-39Q (Waku)
  13. P-40E (TB, konwersja P-40M, malowanie wg SP)
  14. P-40M (TB)
  15. P-51B G4-P (JMK, malowanie wg SP)
  16. P-51C Mustang Mk.III (JMK)
  17. P-51D E2-C (Farmtex/Lotnia, malowanie wg SP)
  18. P-51D QP-T (Farmtex/Lotnia)
  19. PZL-130 Orlik (Marfix, malowanie wg SP)
  20. PZL-130T Turbo Orlik (Marfix)
  21. SAI-403 Dardo (nie pamiętam producenta)

Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe: 21 (chyba że coś przeoczyłem).

Jak wy odróżniacie vacu od normalnego modelu mając do dyspozycji jedną fotkę?

Się robiło, się wie :-) Wyobraź sobie sytuację, że możesz kupić jeden model na pół roku, gwarantuję Ci że poznasz go nawet po ciemku

Właśnie tak, przechodziły przez ręce, a ze ciężko, to zostały w pamięci. Taki był wtedy wybór albo pensja za Hasegawe albo vacu. To były bardzo romantyczne czasy.

No dobra, podaję rozwiązanie konkursu. Oto lista wakuform widocznych na zdjęciach w pierwszym poście:

1.  
  2. Ki-61 Hien (nie pamiętam producenta)

3. SAI-403 Dardo (nie pamiętam producenta)

Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe: 21 (chyba że coś przeoczyłem).

O jeden się pomyliłem.

Ki-61 to "Hobby Klub"

SAI-40 to "Modelland"

Jak wy odróżniacie vacu od normalnego modelu mając do dyspozycji jedną fotkę?

Się robiło, się wie :-) Wyobraź sobie sytuację, że możesz kupić jeden model na pół roku, gwarantuję Ci że poznasz go nawet po ciemku

Otóż to...

a w "starej gablocie" RAVa widzę sporo egzemplarzy w identycznym malowaniu jakie i u mnie na półkach stały (moje niestety zostały utracone w różnego rodzaju działaniach bojowych) w tym Boeing-727, mój pierwszy samodzielnie zrobiony plastik.

w "starej gablocie" RAVa widzę sporo egzemplarzy w identycznym malowaniu jakie i u mnie na półkach stały (moje niestety zostały utracone w różnego rodzaju działaniach bojowych) w tym Boeing-727

Nic w tym dziwnego... Kiedyś zestawy były tłuczone latami w tych samych malowaniach, a niektóre miały do wyboru tylko jedno. Sam miałem w kolekcji dwa Mercure w tym samym malowaniu. Czegoś takiego, jak dodatkowe kalki wtedy nie było. Dlatego wiele modeli, które tu prezentuję, ma malowania spoza zestawu, a oznaczenia indywidualne malowałem sam.

Wstawiajcie swoje archiwalne modele - ileż można rozprawiać tylko o moich?