Jump to content

Defiant Mk.I (MPM 1/72)


Recommended Posts

Boulton-Paul Defiant Mk.I N3437 EW-K, 307 Dywizjon Myśliwski Nocny "Lwowskich Puchaczy", Exeter, koniec kwietnia 1941 r. Załoga: Sgt Franciszek Jankowiak i Sgt Jerzy Karais.

 

Zestaw: MPM 1/72. Kokardy, fin-flash i szachownice: Techmod - oznaczenia RAF wymieniłem, bo te z MPMu miały zbyt jaskrawe kolory, a szachownic wcale nie było. Ramki oszklenia wieżyczki wykonałem z pasków kalkomanii Techmodu, zamalowanej Dark Green Gunze. Robiłem to pierwszy raz i wyszło dobrze. Poza tym - standard.

 

1554.jpg

1555.jpg

1556.jpg

1557.jpg

1558.jpg

1559.jpg

1560.jpg

1561.jpg

1562.jpg

1563.jpg

1564.jpg

1565.jpg

1566.jpg

Link to post
Share on other sites
garb za wieza chowal sie sam w trakcie strzelania?

Wątpię. Przypuszczam, że strzelec obniżał go ręcznie, kiedy potrzebował. Podobnie jak "dach" tylnej części kabiny (w modelu podniesiony - taka konfiguracja jest na zdjęciach oryginału).

Link to post
Share on other sites

Fajny. Tak jak Tofikowi nie podobają mi się obicia. Poza tym jest dobrze. Jak przyczepiłeś anteny biegnące od kadłuba do stateczników? Ja się zawsze tego bałem, bo bałem się uszkodzić kokardy. Czy litera W nie jest zbyt blisko kokardy?

Link to post
Share on other sites
Jak przyczepiłeś anteny biegnące od kadłuba do stateczników? Ja się zawsze tego bałem, bo bałem się uszkodzić kokardy.

Linki są z rozciągniętej ramki, wklejone na CA w otworki wywiercone wiertełkiem 0,3 mm już po nałożeniu kokard i wszystkich warstw lakieru. Najpierw wkleiłem koniec przy kadłubie, skierowałem odpowiednio, a kiedy klej złapał, dociąłem na wymiar i dokleiłem do statecznika. Linki lekki zwisały (1-2 mm od linii prostej), ale naciągnąłem je termicznie, przytykając na moment do rozgrzanej żarówki 60 W (tę sztuczkę zastosowałem pierwszy raz - wcześniej za źródło ciepła służyła mi świeczka, co było bardziej ryzykowne).

 

Dolną linkę przykleiłem do masztów na styk, naciągnąłem jak wyżej, a następnie kawałek nitki zagiąłem na kształt litery J i wkleiłem w otworek za wylotem chłodnicy, po czym drugi koniec dokleiłem do napiętej linki.

 

Czy litera W nie jest zbyt blisko kokardy?

Może minimalnie...

defiant3.jpg

 

Jak technicznie zrobiłeś to ostatnie zdjęcie? Jest bardzo ciekawe.

Ostatnio w każdej mojej galerii zamieszczam parę ujęć "w locie". Początkowo trzymałem modele w palcach (a w drugiej ręce aparat), ale od 3 modeli używam "trzeciej ręki", której jeden uchwyt okleiłem taśmą, żeby ząbki "krokodylka" nie kaleczyły modelu. Niektóre ze zdjęć mają wykadrowane jedno skrzydło - sprawa oczywista. Tam, gdzie widać cały model, trzymany on był za ster kierunku, a następnie sklonowałem trochę nieba, żeby usunąć uchwyt. Zobacz tutaj.

Link to post
Share on other sites
Jak już sie bawić photoshopem, to i "rozmazać" śmigła można by było...

Wszystko przed Tobą.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Model całkiem fajny. O obiciach już było, więc nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się z rzadko widywanego na forum Defianta

 

Pozdrawiam

Kornik

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
widać, że zdjęcie, którego użyłeś w tle jest czarno - białe.

Serio? Bo wcale nie było...

 

Skąd się wziął niebieski kolor na rurach wydechowych

Z wysokiej temperatury.

 

Co to jest monidło?

Rozszerzając dość wąską definicję z Wikipedii: Rodzaj realistycznego obrazu, namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia. Charakterystyczną cechą tego obrazu były podkolorowania. Inne detale były retuszowane. Często domalowywano to i owo. ;-)

Link to post
Share on other sites
widać, że zdjęcie, którego użyłeś w tle jest czarno - białe.

Serio? Bo wcale nie było...

Może i nie - ty je robiłeś, więc wiesz lepiej. Przypatruję się mu i nie mogę tam wykryć kolorów - może jestem daltonistą? Wierzę jednak na słowo.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.