Skocz do zawartości

[OPEN] Mastercraft PZL P.37 "Łoś"


Ipkinss

Rekomendowane odpowiedzi

Przetłoczenie widać niby wyraźnie, ale ... jak ono wchodziło pod skrzydło to już nie tak dokładnie.

 

Ze sreberkiem byłbym ostrożny. Zdjęcia z instrukcji dotyczą raczej prototypu. Ostatnio jest moda na szary.

Ostatnie znaleziska coś powinny wyjaśnić, ale żadnej informacji jeszcze nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mikołaj75 chcesz kłócić się z namacalnymi znaleziskami archeologicznymi? Proszę bardzo, droga otwarta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha, kolega crustian wstawił sobie motto odstraszające potencjanych kłótników . Ale zauważcie, że nie stawiam żadnych kategorycznych tez. Znalezisko w porządku, potwierdza tylko moje preferencje. Ale nie przekonuje mnie do końca. We własnym modelu prawdopodobnie wybiorę srebro, chyba że do tego czasu pojawią się jakieś przekonujące dane.

Co do przetłoczenia na dole i przejścia w strefę skrzydła, w obecnym stanie wiedzy opierałbym się na fotkach i planach z monografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to koledzy wywołali mnie do tablicy. Łoś dopiero w planach, Jak-1 w budowie, ale nie mógł wystartować bo zaczęty grubo przed konkursem. Był prezentowany na Szczecińskich Spotkaniach Modelarskich. Nigdy nie prowadziłem warsztatu, zorientuję się czy umiem załączać zdjęcia i postaram się co nieco zaprezentować w ciągu najbliższych dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ale ruch w wątku!

 

Kolego crustian oglądałem październikowy odcinek "Było... nie minęło" gdzie wydobywali Łosia (m. in. goleń) i nie było tam nic o wnętrzu. Masz może jakiś link gdzie pokazują jakąś blachę ze środka? Ja byłem przekonany do khaki. Wydaje się, że zarówno instrukcja PZL 37 oraz fotki badanego przez Rosjan egzemplarza to potwierdzają. Choć tak jak wspomniał Jarekk szary również bierze się pod uwagę. A może część nosowa, kabina pilota i sektor radiotelegrafisty był malowany khaki, a reszta (środek kadłuba, część ogonowa) na srebrno?

 

Mówisz, żeby nie kłócić się z namacalnymi dowodami, daj zatem możliwość wirtualnego "pomacania" tych dowodów bo póki co jestem za opcją khaki

 

A tak przy okazji to kto wie czy nie spowodowałeś właśnie wyboru malowania dla mojego Łosia

 

Z przetłoczeniem będę coś kombinował jak skleję połówki kadłuba. Być może trzeba będzie coś zaimprowizować (jak to często bywa z naszymi samolotami).

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment blachy z łosia w kolorze srebrzanki w środku: http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/z_copy7.jpg , http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/b_copy45.jpg Może pomoże... NA forum gdzieś też był temat o łosi znalezionym pod Radzyminiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ipkissie ale ja nie mówię o tym odcinku . Ten program jest od 2006 roku bodaj i nie jeden już odcinek był o Łosiu. Za dużo tych odcinków i nie pamiętam w którym Musisz sobie poszukać

http://www.tvp.pl/historia/magazyny-historyczne/bylo-nie-minelo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napiszę i w tym wątku. Według przekazu strzelca-radiotelegrafisty Pana Rosołowskiego latającego na Łosiu w 1939 wnętrze przedziałów załogi miało ten sam kolor khaki co powierzchnie zewnętrzne. Brałęm gościa pod włos pytając o inne maszyny, na których latał i mam pewność, że Karaś i Łoś miały wnętrza w khaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khaki? Z całym szacunkiem, ale panu Rosłowskiemu, może pomyliło się wnętrze właśnie z zewnętrzem? Jakoś nie chce mi się wierzyć w tą wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świątecznej przerwie!

 

Dzięki jarek38!

 

No to napiszę i w tym wątku. Według przekazu strzelca-radiotelegrafisty Pana Rosołowskiego latającego na Łosiu w 1939 wnętrze przedziałów załogi miało ten sam kolor khaki co powierzchnie zewnętrzne. Brałęm gościa pod włos pytając o inne maszyny, na których latał i mam pewność, że Karaś i Łoś miały wnętrza w khaki.

 

Super sprawa, że miałeś okazję z kimś takim porozmawiać! Dla mnie jest to bardzo cenne stwierdzenie, które potwierdzałoby moje przekonanie do koloru khaki. Zresztą analiza zdjęć wraków cały czas przemawia za kolorem znacznie ciemniejszym niż srebrny. Dla przykładu:

 

088zg.jpg

 

089w.jpg

 

090nb.jpg

 

źródło: PZL.37 Łoś, Wydawnictwo AJ-Press

 

crustian Dlaczegoby nie wierzyć człowiekowi, który pełnił służbę na Łosiu? Zauważyłem, że często wspomnienia weteranów na temat różnych szczegółów sprzętu odbiera się z dużą rezerwą. Nie można przesadzać z ich "sklerozą". Wydaje mi się, że nie pomyliłby srebrnego z khaki bo różnica jest bardzo duża! Zwłaszcza, że jak widać zdjęcia również stanowią solidny dowód w tym temacie. Niemniej, zanim pomaluję wnętrze obejrzę wszystkie odcinki "Było...nie minęło" na temat Łosiów i zobaczymy co tam pokażą. Póki co zebrałem znacznie więcej dowodów dla khaki niźli srebrnego

 

neptun1939! Fotkę znam. Część pochodzi właśnie z owych wykopalisk, o których traktował wspomniany odcinek Było...nie minęło. Skąd wiadomo, że ten element jest z wnętrza? Poza tym z prawej strony widać jakby ciemniejsze plamy. Może to resztki farby, która uległa starciu przy uderzeniu lub eksplozji? Trudno cokolwiek rozstrzygnąć, trzeba by móc ten element "pomacać"

 

A co nowego w modelu? Ano zacząłem walczyć z wnękami podwozia... Temat bardzo trudny ze względu na brak zdjęć Robię co mogę by dojrzeć szczegóły na fotkach wraków, ale niektóre miejsca są po prostu niewidoczne. Dlatego też kilka elementów zaimprowizowałem i ich wygląd jest jedynie domniemany.

 

Wnęka jest w stadium bardzo surowym. Czeka mnie jeszcze klika rund by była jak trzeba.

 

Tak to wygląda:

 

079ty.jpg

 

080hn.jpg

 

081xb.jpg

 

082lo.jpg

 

083ay.jpg

 

Zająłem się też stanowiskiem dolnego strzelca. Dokleiłem podłogi i wykonałem bombę świetlną. Aha stałem się również właścicielem gromady "szczeniaków" Okazało się, że mam na stanie raptem 4 magazynki, a potrzebuję 17

 

085zi.jpg

 

086gd.jpg

 

087yw.jpg

 

084py.jpg

 

To narazie wszystko

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria spiskowa na temat malowania "Osi"

 

Może wnętrze miało kolor alu, ewentualnie zabezpieczone przed "czynnikami zewnętrznymi", natomiast miejsca widoczne z zewnątrz zostały pomalowane khaki coby maskowanie polepszyć.

 

UWAGA: mój pomysł raczej nie ma poparcia zdjęciowego, ani historycznego

 

Pozdrawiam,

JK

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria spiskowa na temat malowania "Osi" >:]

 

Może wnętrze miało kolor alu, ewentualnie zabezpieczone przed "czynnikami zewnętrznymi", natomiast miejsca widoczne z zewnątrz zostały pomalowane khaki coby maskowanie polepszyć.

 

UWAGA: mój pomysł raczej nie ma poparcia zdjęciowego, ani historycznego

 

Pozdrawiam,

JK

 

Tak właśnie miał malowane wnętrze Lancaster, więc nie jest to zupełnie "od czapy" pomysł. Ale... Lancaster to był bombowiec nocny...

 

Nic to, przyglądam się dyskusji bo czeka na mnie Łoś w 1/48 i sam chciałbym się czegoś dowiedzieć.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Uff! Prawa wnęka ukończona. był to dość trudny etap budowy ale i tak najtrudniejszym zadaniem będzie powtórzenie całej tej pracy jeszcze raz

 

Przerobiłem znacznie zestawową goleń. Tak jak wspomniałem wcześniej niektóre rozwiązania we wnęce są czystą improwizacją ale co poradzić... Już inaczej nie będzie

 

091vx.jpg

 

092po.jpg

 

093ho.jpg

 

094ki.jpg

 

095qtu.jpg

 

Może wnętrze miało kolor alu, ewentualnie zabezpieczone przed "czynnikami zewnętrznymi", natomiast miejsca widoczne z zewnątrz zostały pomalowane khaki coby maskowanie polepszyć

 

I ja wysnułem takie przypuszczenie na poprzedniej stronie Takie rozwiązanie nie było rzadkością. Przed malowaniem postaram się jak przeanalizować jak najwięcej informacji.

 

Ta nasza dyskusja już zaowocowała kilkoma wnioskami i "odkryciami". Znalazłem fotki z wykopalisk, które świetnie pokazują butlę z tlenem i gaśnicę pokładową. Co do tej pierwszej, to jeszcze nie wiem jakiego Łosia wykonam, dlatego nie wiem czy będę robił instalację tlenową czy nie (nie wszystkie Łosie poleciały na wojnę z inhalatorami). Jak się okazało gaśnice, które mam aktualnie zamontowane są za duże. Będę musiał wykonać je samodzielnie. Być może do etapu malowania jeszcze kilka szczegółów uda się wyłapać

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra robota - przeciera szlaki kolejnym wykonawcom. Teraz tylko kolega musi uważać, żeby przy dalszym wykonaniu przyjąć Łosia z wczesnym typem goleni. I mam pytanie - może trochę wczesne: jaki kolor kolega przyjmie dla silnika? Ten zielony z monografii nie wydaje się być oryginalnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria spiskowa na temat malowania "Osi" >:]

 

Może wnętrze miało kolor alu, ewentualnie zabezpieczone przed "czynnikami zewnętrznymi", natomiast miejsca widoczne z zewnątrz zostały pomalowane khaki coby maskowanie polepszyć.

 

UWAGA: mój pomysł raczej nie ma poparcia zdjęciowego, ani historycznego

 

Pozdrawiam,

JK

 

Tak właśnie miał malowane wnętrze Lancaster, więc nie jest to zupełnie "od czapy" pomysł. Ale... Lancaster to był bombowiec nocny...

 

Nic to, przyglądam się dyskusji bo czeka na mnie Łoś w 1/48 i sam chciałbym się czegoś dowiedzieć.

 

Pozdrawiam

Eryk

 

Dokładnie tak, napisałem o przedziałach załogi a nie konstrukcji wewnetrznej. Za stanowiskiem górnego strzelca było już alu, tak mi przekazał pan Rosołowski i nie pomylił wnętrza z zewnętrznymi powierzchniami. Nie bedę tu cytował godzinnej rozmowy z facetem. :

 

Ipkinss ŚWIETNA ROBOTA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jeszcze raz dzięki hadzi!

 

Mikolaj75!

 

Jeszcze się nie zastanawiałem nad silnikami. Zieleń muzealnego silnika też mi jakoś nie leży. W swoim czasie się coś zdecyduje.

 

Udało się! Wyrzeźbiłem drugą wnękę z golenią Cieszę się, że mam ten trudny etap za sobą. Teraz czas na trasowanie skrzydeł

 

Jak to zwykle bywa w takich przypadkach druga wnęka wyszła mi chyba lepiej, ale mam nadzieję, że są wystarczająco do siebie podobne Co koledzy sądzą?

 

Krótka foto relacja z postępów. Goła wnęka:

 

104i.jpg

 

105br.jpg

 

Po pierwszym "zbrojeniu":

 

102vs.jpg

 

103oz.jpg

 

Z golenią:

 

100qmb.jpg

 

101yp.jpg

 

Fotki zbiorowe

 

096px.jpg

 

098rl.jpg

 

099kc.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy sądzą, że jest świetnie. Duże fragmenty Łosia muszą niestety opierać się na domniemaniach, ale może w tym śledztwie jest jakiś urok. Śledzę uważnie, bo Łoś jest jednym z moich kandydatów po skończeniu Jaka. Tak w zasadzie to trochę szkoda, że kolega działa w konkursie, bo termin końcowy może wymusić jakieś kompromisy, a tego chcielibyśmy uniknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie licencyjne Bristole malowane były:

korpus czarny błyszczący tak samo osłony zaworów, osłony popychaczy czarne lub stal, cylindry stal, osprzet w większości czarny błyszczący.

Jest fabrycznie nowy Pegaz w MLP w Krakowie na oryginalnym łożu transportowym.

Ten seledynowy to tylko silnik wystawowy na wystawę w USA robiony w 39 - w środku pusty w dodatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.