Skocz do zawartości

Największy wróg - kurz


SebaTDS

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób walczycie z kurzem, ja co kilka dni muszę robić generalne sprzątanie na biurku, muszę wszystkie narzędzia wycierać i odkurzać. W jaki sposób zabezpieczacie swoje zrobione modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przechowywania najlepsza nawet najprostsza gablotka-kilka lat kurzu moze naprawde slumic kolor.No ale kazde wieksze lakierowanie to szok.Najpierw musze odkurzyc tzw.stolik-czytaj graciarnie,przewietrzyc pokoj i po jakims czasie mozna zaczynac.Ale i tak nie jest idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Tak naprawdę kurz jest takim wrogiem, z którym w 100% nigdy nie wygrasz. Jeśli chodzi o gotowe modele, to gablota i regularne sprzątanie pomieszczenia bardzo pomagają.

 

Co do porządków na warsztacie, to każdy oczywiście robi jak chce ale dobrze jest co jakiś czas przecierać wszystko szmatką nasączoną jakimś wspomagaczem antystatycznym (choć jeśli pomieszczenie ma tendencję do zbierania kurzu, to taki preparat też na niewiele się zda). Wietrzenie pomieszczenia również jest wskazane. Przed malowaniem aerografem można spryskać okolice stanowiska do malowania wodą ze spryskiwacza po płynie do mycia szyb. Robimy tak w naszej modelarni od lat i pomaga.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przechowywania najlepsza nawet najprostsza gablotka

Dokładnie.

Cykl powstawania moich modeli liczony jest w grubych miesiącach (permanentny brak wolnego czasu), więc musiałem znaleźć sposób na zabezpieczenie miejsca pracy

Gablotę buduję równolegle z modelem - ze zwykłej przezroczystej pleksi dostępnej w każdym supermarkecie budowlanym. Gablota jest przykręcana do podstawki (łatwy i szybki montaż/demontaż), przez co dostaję trzy-w-jednym : ochronę przed kurzem, opakowanie transportowe i ochronę przed "oglądającymi" na wystawach

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem gablotkę "pyłoszczelną"

Szyby mam z przezroczystego plexi, bardzo szczelnie spasowane ( na zawiasach)

Miedzy szybki a ścianki przykleiłem uszczelkę do okien, tak aby po zamknięciu było szczelnie.

Dodatkowo zamki magnetyczne ciągle dociągają szybki do uszczelki.

Gablotka wisi w piwnicy, gdzie często coś wiercę, piłuję czy szlifuję.

Sprawdza się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...
  • 1 year later...

Mam pytanie w temacie.

Czy stosujecie w pokojach w których są modele oczyszczacze powietrza lub jonizatory?

Czy wówczas obserwujecie mniejsze osadzanie kurzu na modelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o modele to nie przyglądałem się im jakoś bardzo, ale od kiedy mam włączony oczyszczacz powietrza przed i podczas malowania to mniej paprochów przykleja się do świeżej farby. Wydaje mi się, że kurzu też jest mniej.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie przemyślenia dotyczące usuwania powietrza z gablotki co jakiś czas ? Miotełka elektrostatyczna i zwilżanie dalszego otoczenia jak na razie się sprawdza. Wszystko zależy w jakim sąsiedztwie są modele, wiadomo, każdy ma różne warunki domowe.  Według opisów jonizator działa także "odkurzająco". Temat do przemyślenia na przyszłość. 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.