Skocz do zawartości

Jak-1b - ZTS Plastyk/Mastercraft 1:72 + dodatki własne


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

rób podniesione.Fajnie to wyglada, odsłania detale kabiny i daje wiedzę i samolocie. Ja się dopiero teraz dowiedziałem, że te panele były na zawiasach. A tak nawiasem mówiąc jakość wykonania tych samolotów była iście sowiecka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em - jesteś wielki - dzięki stokrotne . Wprawdzie to 3-ka, ale nie sądzę by mechanizm był istotnie zmieniony wobec 1-ki.

no.tips - a to chyba różnie było, są fotki tak pofalowanych blach, że modelarzowi byłoby ciężko to odtworzyć, ale i są całkiem przyzwoite...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już drugi raz wypowiem się na temat tego modelu i ... nie wiem jak wyrazić to co widzą, może i prawdę powiadają niektórzy mówiąc " skuj się babko dam Ci jabłko" zostawiłeś nas daleko w tyle wchodząc na wyższy poziom. A tak zupełnie na poważnie czekam końca i żeby zobaczyć go na żywo na jakiś zawodach bo o nagrody to chyba masz kilka wolnych półek, za takiego tuza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mikołaju, zawiesiłeś emisję serialu na okres wakacyjny, aby nakręcić kolejne nowe odcinki i wrócić po wakacjach Bo jak co to czekamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

PaRazo - pozostaje mi serdecznie podziękować za Twą opinię i powitać na forum . Mam nadzieję, że skoro zabrałeś się już za swojego Jaka, to mój warsztat pomoże Ci w budowie i zaprezentujesz go tutaj. A może właśnie założenie warsztatu pozwoli na bieżące konsultowanie budowy - w moim przypadku bardzo się to opłaciło i szereg ważnych informacji otrzymałem tu na forum;

 

Artek - to rzeczywiście może wyglądać na wakacyjne zawieszenie i przyznaję, że prawie miesięczna przerwa była. Z powodu urlopu zresztą. Teraz powolutku wracam do prac, ale na razie nie ma nic szczególnego do pokazania - w tym momencie pracuję nad uszczegółowieniem bocznych pokryw, po tym jak zapadła decyzja o ich podniesieniu. Plus sporo innych drobiazgów (robocza lista ma kilkadziesiąt pozycji)

 

Ale przerwa nie była taka całkiem bezproduktywna lotniczo. Pod czerwonym skrzydełkiem ja - swoją drogą kiedyś pomyślę czy by nie zrobić modelu paralotni

 

Cayenne.JPG

 

A i taka alpejska ciekawostka - może ktoś z kolegów działających w latach 20-tych-30-tych podjąłby się budowy takiego przesympatycznego samolociku:

 

samolot%252520kwiatowy.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad materią coś tam pracuję. Wprawdzie nie ma jeszcze jakichś bardzo atraktyjnych wizualnie historii, ale i te trzeba jakoś przygotować, no i wykazać, że warsztat żyje. Gotowe do montażu są pokrywy boczne i dodatkowe elementy, które należało wykonać po decyzji o otwarciu - najgorsze były wkręty - ostatecznie wykonane z fototrawionych kółek oraz brezentowe pokrowce na race - wszystko to dało konieczność dorobienia 66 kolejnych elementów (z czego 58 to kółeczka na wkręty)

 

pokrywy%252520-%252520zdetalowane.JPG

 

Teraz muszę rozstrzygnąć kolejność montażu - czy najpierw pokrywy czy rury wydechowe...

Inne prace to dorabianie nowych detali i poprawki. Między innymi męczyło mnie ugięcie kół. I im dłużej na podstawie zdjęć udowadniałem sobie, że jest ok, tym mniej byłem o tym przekonany. No i poprawiłem - chyba jest dobrze, co?

 

kola-poprawka.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich, pomalutku kompletuję Jaka. Zakończyłem prace w strefie silnika - przyszła górna część stelażu i zbiorniczek cieczy chłodzącej z mocowankiem oraz rury wydechowe - ich wklejanie było jednym z trudniejszych zadań z uwagi na trudny dostęp i konieczność zachowania sporej precyzji, żeby nic nie pobrudzić klejem i utrzymać geometrię.

 

rury-zb%252520A.JPG

 

rury-zb%252520B.JPG

 

rury-zb%252520C.JPG

 

Ostatnim trudnym etapem będzie montaż podwozia - pozostałe rzeczy raczej nie powinny sprawić istotnych kłopotów.

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim kolegom za dobry odbiór ostatniego etapu

 

Nieprawdopodobny model !

 

Spiton - tu proszę o ewentualne wyjaśnienie - "nieprawdopodobny" może znaczyć i na "plus" i na "minus"

 

Szczerze to Lancaster Andrzeja Ziobry się chowa. Malutki samolot z taką ilością detali.

 

Skoti - z jednej strony Ci dziękuję, ale z drugiej - mam wrażenie, że wypowiedź jest zbyt wyrazista i jednak oderwana od rzeczywistości. Otoż jakiekolwiek porównanie Jaka do Lancastera jest sprawą wysoce kłopotliwą i nie wiem czy w ogóle wykonalną. Mam tę przyjemność, że Lancastera widziałem na żywo i gwarantuję, że wrażenia są niezapomniane. Nie mam oczywiście zamiaru zgrywać dewotki i wiem, że detale w Jaku są - ogólnie rzecz ujmując - w porządku - to jednak jest to "tylko" 1-silnikowy myśliwiec. W 4-silnikowym bombowcu i to w tej samej skali - detali jest znacznie więcej i nakład pracy oraz wymóg powtarzalności jest sprawą absolutnie "breathtaking" i zdecydowanie bardziej pracochłonną. Oczywiście w odniesieniu do pojedyńczego podzespołu nakład pracy może okazać się podobny, ale jednak całość - to niebo, a ziemia...

 

Dodam jedynie, że moja osobista satysfakcja związana z Plastykowym Jakiem jest tego rodzaju, że po prostu - co by nie mówić - "średniej" jakości wypraskom poświęciłem tyle uwagi... (a czy efekt będzie adekwatny to się okaże...)

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał już chyba bliżej niż dalej? Model robi tym większe wrażenie, jeśli ma się świadomość, że to 1:72. No i, że to ten Jak, które w podstawówce kleiło się ładnych parę razy (nie tylko w domu, ale i na tzw. ZPT-ach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniam : Genialnie zbudowany, z gównianego zestawu i świetnie pomalowany. Te elementy rzadko widuje się jednocześnie.

Jeśli na koniec będzie jeszcze genialnie sfotografowany, to dopiero będzie rewelacja. W razie czego służę pomocą jako magik od fotomontaży ,-)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiton - dzięki - faktycznie sfera fotograficzna od początku stanowi bolączkę mojego warsztatu. O propozycji będę pamiętał, tym bardziej, że wystarczającą rekomendację stanowi m.in. ostatnie zdjęcie Spita Gonza - rzeczywiście świetna robota

A teraz idę robić trzymanka pokryw bocznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat który koniecznie należy zarchiwizować dla przyszłych i obecnych modelarzy.

 

OT. Kolego Spiton... -> http://so.pwn.pl/zasady.php?id=4836490 /Między literą kończącą wyraz a znakiem interpunkcyjnym (z wyjątkiem myślnika, nawiasu otwierającego i cudzysłowu otwierającego) nie stosujemy spacji./ bo mi krwawią oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki serdeczne za przedstawione opinie. Fajnie, że ten sposób modelowania także ma swoich sympatyków

 

Wykonalem zastrzały pokryw bocznych (długość ok 4 mm)

 

pokrywy%252520zastrzaly.JPG

 

Następnie pokrywy i zastrzały poszły na model - koncepcja podniesienia pokryw okazała się o tyle słuszna, że zarówno widać wnętrze kabiny z obu stron, jak i obie szachownice jednocześnie. Poza tym różny zakres podniesienia pokryw wprowadza trochę urozmaicenia

 

pokrywy%252520montaz%252520A.JPG

 

pokrywy%252520montaz%252520B.JPG

 

pokrywy%252520montaz%252520C.JPG

 

pokrywy%252520montaz%252520D.JPG

 

pokrywy%252520montaz%252520E.JPG

 

pokrywy%252520montaz%252520spod.JPG

 

No i nie da się już tego odwlec - trzeba się zabrać za podwozie. A jest tych części trochę...

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za zatwierdzenie koncepcji pokrywkowej

 

No i poszło podwozie.

Na początek golenie "główne" składające się z odrębnych podzespołów, wklejone etapami. Widok ogólny:

 

podwozie%252520golenie%252520og.JPG

 

Tu zbliżenie - goleń jest wklejona jak w oryginale - czyli tak jakby w dźwigar. To będzie powodowało dużą delikatność podwozia i docelowo planuję tak posadowić model, aby podwozie nie przenosiło obciążeń

 

podwozie%252520golen%252520szcz.JPG

 

Poniżej już w komplecie, tj. zastrzały, siłowniczki, nożyczki, sprężynki i przewody

 

podwozie%252520komplet%252520og.JPG

 

Zbliżenie

 

podwozie%252520komplet%252520szcz.JPG

 

Na koniec próba jak będzie wyglądał wstępnie na własnych kółkach

 

podwozie%252520widok%252520og%252520A.JPG

 

podwozie%252520widok%252520og%252520B.JPG

 

Cdn - pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.