Skocz do zawartości

zgęstniałe farbki :(


lolek261

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! mam pytanko.. jestem nowicjuszem i mam problem z farbkami Humbrol. Kupiłem 6 kolorów by pomalować MI-2 i MI-24, użyłem 3 z nich gdy sklejałem Mi-2 i na początku były rzadkie takie że "chlupały" w pojemniczku, ale gdy ostatnio otworzyłem jeden z tych kolorów stwierdziłem że zgestniał, pozostałe 2 też, tak że podczas wstrząsów prawie nie słychać nic. Pozostałe 3 nie otwierane są nadal rzadkie i ok. Czy wszystko jest ok? czy tak ma być? Czy wystaczy kupić rozcieńczalnik do farbek modelarskich? a jeśli tak to jak go użyć? wlać do pojemniczka czy ulać ilość potrzebną do pomalowania i to rozcieńczyć. Pytam bo pare lat temu kupiłem srebrną farbke do palowania Miga 21, gdy po 3 latach otworzyłe pojemniczek była gęsta i popełniłem błąd wlewając zwykły rozpuszczalnik acetonowy. Zgęstniała za pare dni tak ze do śmietnika poszła. Jak postepować z tymi by długo służyły. Dzięki z góry za odpowiedź. pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamknąłeś dobrze puszkę? Trzeba pilnować, żeby rant i wieczko były czyste, żeby szczelnie się zamykało i nie przepuszczało powietrza. Wtedy farba dużo dłużej zachowa świeżość.

Pamiętaj o rozmieszaniu farby przed malowaniem. Kilkukrotne potrząśnięcie puszką nie wystarczy. Trzeba dobrze wymieszać końcem pędzla albo patyczkiem.

Farby Humbrola mają to do siebie, że jedne są aż za rzadkie, a drugie są za gęste. Nie zwalnia Cię to jednak z rozmieszania farby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do puszek z farbami wrzucam zawsze dwie małe, ale cięższe śrubki lub nakrętki. Bardzo dobrze pomagają rozmieszać farbę przy potrząsaniu, "rozbijając" pigment o ścianki i o siebie (dlatego wrzucam dwie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam po dwie kulki od łożysk i to pomaga dobrze rozmieszać farbę. Co do rozcieńczania, to z kompletnego lenistwa robię to bezpośrednio w puszeczkach, ale maluję pędzlem i tak mi wygodniej. Przy aerografie takie coś odpada, bo farbę trzeba rozcieńczyć bardzo mocno. Nie jest to jednak sposób polecany i lepiej jednak odlać trochę za każdym razem i dopiero wtedy rozcieńczać.

Też używam humbroli i do tych farb sprawdza się rozcieńczalnik wamodu.

117_rn.jpg

http://www.mojehobby.pl/products/Rozcienczalnik-180ml..html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odratowywania Humbroli idealnie nadaje się Gunze Levelling Thinner (ten z żółtą nakrętką). Wystarczy wlać niewielką ilość do puszki, solidnie wymieszać, wstrząsnąć i Voila! Koledzy dobrze Ci mówią o solidnym zamykaniu puszek i wrzucaniu kulek od łożysk. To naprawdę pomaga.

 

Warto również, nawet jeśli nie malujemy w danym momencie danymi farbami, co jakiś czas solidnie nimi wstrząsnąć.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok dzięki za podpowiedzi ale czy można wlać rozpuszczalnik wamodu bezpośrednio do pojemniczka? czy to nie spowoduje że jeszcze szybciej zgęstnieją czy lepiej pozostać tylko przy szczelnym zamykaniu i kulkach z łożyska a rozcieńczać tylko troszke potrzebną do malowania osobno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok dzięki za podpowiedzi ale czy można wlać rozpuszczalnik wamodu bezpośrednio do pojemniczka? czy to nie spowoduje że jeszcze szybciej zgęstnieją czy lepiej pozostać tylko przy szczelnym zamykaniu i kulkach z łożyska a rozcieńczać tylko troszke potrzebną do malowania osobno ?

Masz rację. Nie powinno wlewać się rozpuszczalnika do puszki. Rozpuszczalnik niszczy farbę. Więc normalnie, rozcieńczaj farbę w oddzielnych pojemnikach, tyle ile potrzebujesz. Jak zostanie to wylej.

Ale jeśli już doprowadziłeś do sytuacji, że farba mocno zgęstniała to nie masz wyjścia i musisz ją trochę rozcieńczyć, bo Ci zaschnie całkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli farba jest jeszcze choć trochę płynna, nie ma kożucha to warto trzymać w puszcze w pozycji odwróconej, denkiem w dół. Wtedy farba pod wpływem własnego ciężaru spłynie i zatka dostęp powietrza poprzez nieszczelne wieczko.

Sama nie wypłynie bo jest gęsta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jeśli farba jest jeszcze choć trochę płynna, nie ma kożucha to warto trzymać w puszcze w pozycji odwróconej, denkiem w dół.
To jest kiepski pomysł, bo później zostaje gruba, zgęstniała warstwa na wieczku po otwarciu. Aby uszczelnić puszkę wystarczy dobrze zabełtać farbę po zamknięciu.

 

Rozpuszczalnik dodawany bezpośrednio do farby zmniejsza jej trwałość, ja staram się tego unikać. Poza tym rozpuszczalniki bardzo szybko parują, stąd efekt rozcieńczenia jest dość krótkotrwały. Jak nie ma innego wyjścia to ja do Humbroli dolewam nieco terpentyny. Nie paruje tak szybko i farba dość dobrze znosi ten dodatek, nie rozwarstwiając się.

 

Metalowe kulki w Hubrolach to dobry pomysł, ale samo bełtanie nie wsytarcza jak farba długo stała. Najpierw warto "rozruszać" zgęstniąłą warstwę na dnie. Ja to robię rozprostowanym spinaczem. Póżniej znacznie łatwiej i szybciej można wymieszać farbę potrząsaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.