Skocz do zawartości

IŁ-14S 1/144 Amodel


tees

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako ze cierpliwość jest jedną z cnót a modelarze się właśnie ta cnota wyrózniają to co poniektórym kolegom przyszło dość długo czekać na galerie Iłka czternastego ale mam nadzieje ze teraz już będą usatysfakcjonowani. Nareszcie udało mi się skończyć to fruwadełko.

Model jest na typowym poziomie reszty modelików w skali 1/144 firmy Amodel czyli aby osiągnąć właściwy efekt trzeba włożyć sporo pracy w budowę miniatury.

Posiada wszystkie cechy opisane przeze mnie przy okazji budowy iła-12 wiec nie będę się rozczulał i pisał po raz kolejny to samo. Największa bolączka zestawu to jak zwykle spasowanie detali . Robiąc model w jednobarwnym malowaniu nie odczuwa się pewnego mankamentu który wyszedł podczas malowania tego egzemplarza. Problem polega na tym że linie okien kabiny transportowej są na różnych wysokościach na połówkach kadłuba. Niestety musiałem kombinować jak koń pod górę by tą różnice zgubić a i tak do końca mi się nie powiodło co widać w części nosowej kadłuba. Różnica ta jest niewielka ale w tej skali już widoczna i dająca popalić . Do tego osłona kabiny pilotów która jest przezroczysta niestety jest za płytko osadzona co potem daje efekt że niebieski pas wychodzi równo z linia okien a powinien na nią zachodzić. Trochę próbowałem to wyprowadzić za pomocą kalki ale i też do końca z efektu nie jestem zadowolony.

Tradycyjnie okienka robiłem clearfixem i tu nie mila niespodzianka mnie spotkała. Chyba mój specyfik już stracił swoje właściwości i po chwili okienka zrobiły się jakby mleczne. Co prawda znikło to po jakimś czasie ale pojawiły się w clirfiksie bąbelki powietrza. Generalnie to cale oszklenie do poprawy co nie będzie trudne ale muszę poczekać na nową dostawę chemii modelarskiej.

Numer taktyczny trochę za mały ale i tak jestem happy że jest .W tym miejscu dziękuje koledze Krystkowi za okazaną pomoc.

A teraz zapraszam do oglądania i komentowania.

c77cdbb88c0e6eb1.jpg

87f8faa7c74195bf.jpg

a9f40b424a7294c0.jpg

e8c6f354b42456c8.jpg

38364c5f7adc5360.jpg

3dace80b5cc459e2.jpg

e4132f3e34df9a88.jpg

ead3fa8c0d84ae0b.jpg

d78cfe3eb28287ca.jpg

046d57683233c509.jpg

 

Na koniec dla ciekawskich chce dodać że na warsztacie TU-134 z AZtu w 1/144 i AN-2 SP-FAP w skali 1/72.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba, zwłaszcza przy tej skali. Dobrze, że wybrałeś trudniejszy schemat malowania i wykonałeś bardzo sprawnie. Mogą się jednak pojawić następujące uwagi:

- większość opracowań wskazuje na ciemniejszy odcień niebieskiego pasa;

- nie ma wąskiego paseczka nad pasem głównym;

- czemu kopnąłeś szachowniczkę na kadłubie z lewej strony..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super

Wstaw fotkę obu Iłków, fajny duet powstał.

 

Rozumiem, że odwrotka szachownicy z lewej zgodna z oryginałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie zaraz se włeb strzele..... Jak moglem popełnić taki bład to nie wiem.

Obiecuje że to jutro poprawie.

Mikołaj - co do koloru pasa to wzorowałem się na oryginale z MLP w Krakowie. Dwa tygodnie temu go nawet macałem hahahaha. Nie zauważyłem by tam był jakiś dodatkowy cienki pas nad głównym pasem.

Grześ - niestety iłek -12 odlecial do Wroclawia na stale. Ale w planach jest ripley .Tylko kiedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przejrzałem stronę muzeum - paska rzeczywiście nie ma, zatem zarzut nieaktualny. Opierałem się na fotkach i rysunkach innych VIP-owskich Iłów, tam jest, ale oryginał przesądza.

Tym samym podoba mi się jeszcze bardziej, zwłaszcza że obiecałeś przerobić szachownicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Mikołaj. Tak przejrzalem fotki które zrobiłem tego iła i zauważyłem coś takiego:

c51daeb51b55bfd9m.jpg

Czy faktycznie z tym paskiem nie jest albo nie było coś na rzeczy. W zasadzie to jest jednolity ale w tym miejscu zobacz jak schodzi farba z niego. Co się odkrywa, Być może w póżniejszym okresie eksploatacji został ten paseczek po prostu zamalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Piękne maleństwo . Jestem pod wielkim wrażeniem jakości wykonania Twoich modeli . Bardzo mi się podoba , szczególnie malowanie jakie wybrałeś .

Niebieski pas to kalka czy namalowany ?. Jak kalka to gdzie można taką nabyć wraz z nr taktycznym ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W całości malowany. Kalka to numer taktyczny i szachownice. Na zwykłych szachownicach doklejałem cienkie czerwone paseczki konturowe wycięte z czerwonej kalki z jakiś ozdobników ktore zostały mi z modelu Thunderbolta P-47. I tym bardziej się sobie dziwie że nie zatrybiłem wtedy ze szachownica jest odwrotnie . Ech.......chyba pośpiech dal o sobie znać bo już jak najszybciej chciałem ten model skończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wracamy do punktu wyjścia. Mam wrażenie, że mało prowdopodobne jest, aby ten egzemplarz miał odmienny wzór malowania niż inne. Pokazane zdjęcie w zasadzie potwierdza standard. Ale możemy przyjąć wersję o zamalowaniu paska. Skądinąd okoliczność ciekawa i pokazująca, jak ważne jest dotarcie do oryginału, o ile to oczywiście fizycznie możliwe... Sam korzystam z tej kwestii - swego czasu przed budową Iła-10 (Avii B.33) pojechałem do Drzonowa narobić fotek i przyjąłem tamtejszy schemat - pomijając oczywiście podmalówki i zniszczenia wynikające ze stanu konkretnego egzemplarza

A weź się za któryś z naszych transportowców w 1:72 - będzie klasa samolocik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem to co mam i wszędzie na fotkach czy schematach jest ten cieniutki niebieski pasek nad błyskawicą.

Dorobienie go na modelu nie jest problemem, zwłaszcza, że szeroki pas malowałeś.

Psiknij jakiś pasek kalkomanii, wytnij cieniutkie paseczki, troche zabawy w układanie i gotowe

 

A z tą szachownicą to myślałem, że faktycznie była odwrotka na oryginale...

 

Co do Antkowych planów... oba modele przepiękne, oba leżą u mnie w pudłach i co je wyjmę żeby pooglądać to się zachwycam. Tylko trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na gotowce, bo to już waga ciężka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ - ja też przegrzebalem to co mam i nigdzie cienkiego paska nie widze. Co prawda materialów w temacie jak na lekarstwo ale na tym co mam paska cienkiego niet. Podeślij mi na PW jakąś chociażby jedną fotke z tym paseczkiem. Nawet na stronie muzeum rysunek Pana Radomskiego znanego ze szczegółowości jest bez paska.

Co do modeli transportowców no to sobie sam odpowiedzialeś. Trzeba dużo miejsca a ztym jest nienajlepiej u mnie. Nawiasem mówiąc to też jest jedna z przyczyn wybrania przezemnie skali 1/144.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję kolejnego pięknego modelu Ja się czaję od lat na Rodenowskiego AN-12 w cywilu "LOT Cargo", ale jakoś nie mogę się przemóc W każdym razie czekam za "końskim" Antkiem, a tego TU-134 to zrobisz w rządowym malowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślij mi na PW jakąś chociażby jedną fotke z tym paseczkiem.
Zrobi się
Nawet na stronie muzeum rysunek Pana Radomskiego znanego ze szczegółowości jest bez paska.
No, ale na tej sylwetce pasek jest granatowy, więc z tą dokładnością różnie bywa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Pięknie zrobiony model pięknego samolotu. Gratuluję. Baaaardzo mi się podoba. Aż korci mnie, żeby sięgnąć po jednego ze swoich. Nawet pomimo wojskowego malowania ;) Co do elementu dekoracyjnego na kadłubie - najprawdopodobniej jak wszystko, i ten ewoluował na przestrzeni lat. Ale zawsze można przyjąć za bazę wyjściową ten egzemplarz muzealny.

A przy okazji taka fotka, niestety niewielka. Widać ile widać, niestety głównie Cyrankiewicza, Tow. 'Wiesława' oraz bułgarskich aparatczyków.

EN_00259996_0102.jpg

East News

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.