Jump to content

F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell


Recommended Posts

4050.jpg

(zdjęcie: http://www.minireplika.pl/uzupelnienia-korekty/189-polskie-f-16-z-godami )

 

Polski F-16 w malowaniu okolicznościowym upamiętniającym 70. rocznicę "Bitwy o Anglię", sfotografowany 11 października 2010 roku w czasie Zlotu Dowódców w Krzesinach. Oznakowanie zaprojektowane przez Andrzeja Olejniczaka zostało naniesione na dwie maszyny "4050" - 303 dywizjon i "4043" - 302 dywizjon. Niestety oznaczenia wykonano przy pomocy folii samoprzylepnej, dzięki czemu okazało się bardzo "okolicznościowe". Już podczas startu "stickersy" zostały zdmuchnięte z kadłubów...

 

Więcej informacji i zdjęć w linku podanym wyżej.

 

Model

 

Okres wakacji sprzyja wypoczynkowi i oderwaniu się od rutynowych czynności, stąd mój absolutnie nietypowy projekt modelarski. Bo ostatnią "rurę" skleciłem jakieś 30 lat temu (Su-7 enrdowskiego Plasticarda), pozostając wiernym tematyce II W.Ś. Ale uległem urokowi polskich Jastrzebi i spróbowałem swoich sił w zupełnie obcej mi tematyce.

 

Model wykonany w oparciu zestaw Revella, w zasadzie prosto z pudła. Model Revella jest bardzo fajny i umożliwia wykonanie niemal każdej wersji F-16, w tym "Polaka" z naprawdę minimalnymi poprawkami. Malowanie Humbrolami, dark wash, werniks akrylowy. Kalkomanie to głównie Techmod.

 

Mam nadzieję, że model przypadnie Wam do gustu. W każdym razie ja bawiłem się świetnie podczas budowy!

 

F-16_revell_0.jpg

 

F-16_revell_1.jpg

 

F-16_revell_2.jpg

 

F-16_revell_3.jpg

 

F-16_revell_4.jpg

 

F-16_revell_5.jpg

 

F-16_revell_6.jpg

 

F-16_revell_7.jpg

 

F-16_revell_8.jpg

 

F-16_revell_9.jpg

 

F-16_revell_10.jpg

 

F-16_revell_11.jpg

 

F-16_revell_12.jpg

 

F-16_revell_13.jpg

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Hmmm Robert, fotek nowych nie muszę robić bo trzasnąłem kilka bez flesza i mogę je wstawić... Ale mam dość starą cyfrówkę o kiepskich możliwościach i albo mam wierniejsze kolory przy fleszu (przy okazji przekontrastowany wash) albo zdjęcia są zbyt ciemne, ze słabą głębią ostrości...

 

W każdym razie proszę bardzo:

 

F-16_revell_00.jpg

 

F-16_revell_01.jpg

 

F-16_revell_02.jpg

 

F-16_revell_03.jpg

 

F-16_revell_04.jpg

 

F-16_revell_05.jpg

 

F-16_revell_06.jpg

 

F-16_revell_07.jpg

 

F-16_revell_08.jpg

 

F-16_revell_09.jpg

 

Wkrótce zafunduję sobie nową cyfrówkę z porządnym obiektywem, to zdjęcia będą na pewno lepsze!

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za miłą opinię!

 

Kalka Techmodu wymagała pewnego oswojenia i uwagi, bo bardzo cienka, ale z efektu jestem bardzo zadowolony. I mam wrażenie że lepiej się kładła na samą wodę niż przy użyciu płynów!

Link to post
Share on other sites
...(przy okazji przekontrastowany wash) albo zdjęcia są zbyt ciemne, ze słabą głębią ostrości...

 

prosiłem o foty bez lampy bo myslałem że ten łosz nie jest taki mocny ,jedyna moja uwaga to właśnie łosz ,za mocny ,podobna sytuacja co w moim "pf" szaro-białym ,za mocny,przerysowany
Link to post
Share on other sites

Nie za bardzo można coś więcej tu z washem wykombinować. Dać jaśniejszy, to nie będzie widoczny na ciemnych plamach kamo, a ciemny na jasnych powierzchniach faktycznie może być zbyt mocno kontrastowy. Na domiar złego linie podziałowe w Revellu są dość grube i o różnej głębokości (zapewne efekt zmęczenia formy).

 

Mam jeszcze zestaw Hasegawy F-16C, jest starszy od Revella, ale linie podziałowe ma delikatniejsze i w lepszym stanie!

Link to post
Share on other sites

No i całkiem fajnie wygląda model w tym okolicznościowym oklejaniu.

 

Poprawianie całego washa to sporo roboty, ale sugerowałbym jego rozjaśnienie (lub nawet zlikwidowanie - jeśli to możliwe) na dziobie za rurką pitota, czy jakkolwiek się to nazywa w F-16. Jakoś za bardzo odcina ten element od reszty samolotu.

Link to post
Share on other sites

Jedyne co mi się w Twoim modelu podoba, to położone kalki. Niczym nie różni się od modeli wintagę. Schemat jednakowy dla każdego Twojego modelu, czysto, poprawnie, ale nudno. Napisałeś że ostatniego odrzutowca zrobiłeś 30 lat temu, jakby na to nie patrzeć to wiele już lat siedzisz w modelarstwie. Więcej się po Tobie powinniśmy spodziewać.

Link to post
Share on other sites

Jak zrozumiałem z dość niejasnego wywodu, jedyną rzeczą którą się Tobie nie podoba jest to że model jest "nudny"? Trudno mi się ustosunkować do tak subiektywnej i niezbyt określonej oceny, w każdym razie dzięki za opinię!

Link to post
Share on other sites

Model jest podobnie wykonany do poprzedniego Twojego modelu, czyli nie ma znaczenia jaki to zestaw, czy to Monogram czy też Tamka, czy Revelle. O monotonności piszę, dlatego monotonia to nuda. Chyba jasne to jest że jeśli nic nie zmieniasz w wykonaniu swoich modeli, to staje się to po jakimś czasie jednostajne i nudne.

Link to post
Share on other sites
Model jest podobnie wykonany do poprzedniego Twojego modelu, czyli nie ma znaczenia jaki to zestaw, czy to Monogram czy też Tamka, czy Revelle.

Że wezmę kolegę Banny'ego w obronę: to nieco dziwny zarzut, bo może być również zrozumiany jako pochwała. Chodzi w końcu o składanie fabrycznych zestawów, drukowanych w tysiącach sztuk. Jesli modelarzowi uda się zatrzeć różnicę między producentami (czy to Revell czy Tamka) i wyeksponować "swoją rękę" to chyba dobrze, czyż nie?

Uważam ten model za efektownie wykonany, wybór malowania to - można powiedzieć - uchwycenie chwili bo oryginalne kalki zostały zdmuchnięte zaraz po starcie. Jedyne, co bym zmienił to brązowy wash. Dałbym ciemnoszary, ew. szaroniebieski, żeby wysubtelnić linie podziału. Obecny nadaje samolotowi nieco "drugowojenny" wygląd.

Link to post
Share on other sites

W zasadzie to uwagi czsochaja nie odebrałem osobiście jako zarzut...

 

Faktycznie swoje modele wykonuję dość prostymi metodami i środkami, dzięki czemu często pojawiają się w galerii i łatwo o wrażenie monotonii. Staram się przy tym zrobić je przynajmniej poprawnie, zostawiając wykonanie wybitnych produkcji Szanownym Kolegom, którzy mają więcej czasu i uzdolnień. Budowa modeli nawet w tej formie jest dla mnie przednią zabawą i relaksem, i jak się okazuje nie potrzeba się do tego (w)spinać się na modelarskie szczyty!

 

Z drugiej strony fakt, że moje modele są podobne wcale mnie nie martwi. Może to oznaczać, że uzyskałem pewność i powtarzalność wykonania! Czy to że mogą być rozpoznane nawet bez mojego podpisu, sugeruje że wyrobiłem swój własny styl? Zreszta opanowanie podstaw jest niezbędne do realizacji ewentualnych nowych pomysłów i modelarskich eksperymentów.

 

Jedyne, co bym zmienił to brązowy wash. Dałbym ciemnoszary, ew. szaroniebieski, żeby wysubtelnić linie podziału. Obecny nadaje samolotowi nieco "drugowojenny" wygląd.
Tak dla ścisłości to wash jest właśnie ciemnoszary. To "dark wash" MiGa. Świadczy to tylko o tym, jak "szachruje" z kolorami mój aparat. Ale dzisiaj dojedzie do mnie zamówiony Fuji FinePix HS25 EXR, także na pewno machnę kilka nowych fotek tej F-16ki dla ciekawości i porównania. I może podwieszę "coś" pod pusty środkowy skrzydłowy pylon?
Link to post
Share on other sites
Tak dla ścisłości to wash jest właśnie ciemnoszary. To "dark wash" MiGa. Świadczy to tylko o tym, jak "szachruje" z kolorami mój aparat.

 

Dark łosz miga jest właśnie brazowy dokładnie taki jak na twoich fotach ,neutral jest szary

Robert neutral jest jasno brązowy, szary jest cold grey

Link to post
Share on other sites

mi sie podoba, ale te linie...... jak byś "shada" rzucił przed baza nie musiał bys zapuszczać, ot takie moje marudzenie, juz nie bedę

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Trzasnąłem na szybko kilka ujęć nowym aparatem. Moim zdaniem lepiej to wygląda, choć muszę popracować nad głębią. Podmieniłem stare fotki, także można ewentualnie zerknąć na początku wątku.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.