Skocz do zawartości

Identyfikacja samolotu - prośba


Robcio7904

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W związku z poszukiwaniami dokumentacji fotograficznej i zdjęciowej samolotu który rozbił się podczas II wojny na terenie Warmii proszę kolegów o pomoc.

Z terenu oględzin miejsca odnaleziono kilka fragmentów płatowca w tym luki eksploatacyjne.

Zamieszczam je w poniższych zdjęciach. Jeden z nich jest typowo eksploatacyjny (często wykorzystywany ze względu na specjalne śruby)

dsc1324h.jpg

dsc1323w.jpg

dsc1322bc.jpg

dsc1321d.jpg

Wcześniej odnaleziono też jeden z luków i to bardzo charakterystyczny. Można go zobaczyć w linku:

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 16&start=0

W związku z tym bardzo proszę kolegów modelarzy lotniczy o pomoc w identyfikacji tych luków a zarazem samolotu.

W kręgu podejrzanych SA samoloty produkcji angielskiej lub amerykańskiej o czym świadczą opisy.

Początkowo upatrywałem samolotu Lancaster który bombardował Królewiec ale malowanie resztek płatowca jest oliwkowe. Chyba takie nie występowało w Lancasterach.

Następnie prosiłem speców od B17 aby sprawdzili czy podczas nalotów na Malbork i Gdańsk jakiś mógł być zestrzelony. Występuje takie prawdopodobieństwo aczkolwiek małe.

Tezy te opieram na słowach świadka który widział wywożenie wraku. Sam jako chłopiec zaglądam do niego i twierdził , że „tam gdzie wożono jakoby było miejsca na wóz z koniem”. Może to być opowieść gdzie upływ czasu swoje robi.

Do następnych podejrzanych należy B20 Boston używany przez Rosjan w pułkach lot. torpedowego. Obszar taktyczny mógł zahaczyć o Warmię.

Może tez spadł B26 z dostaw dla armii radzieckiej.

Inna teoria to B24 dalekiego zasięgu. Misja rozpoznawcza? Hm.

Wiem , że wielu kolegów ma sporo doświadczenie precyzyjnym wykonywaniu modeli samolotów na podstawie planów i innej dokumentacji.

Być może dzięki tej dokumentacji uda się rozwikłać zagadkę.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie ze świadkami , którzy "dotykali" ten wrak odrzuciłem wersje , że był to samolot mysliwski. Podają , że był wielosilnikowy. We wraku na skrzydłach były dwa silniki a jeden leżał obok. Zakładam , że to samolot bombowy dwusilnikowy. Ilość silników mogła być "zwiększona" przz świadków (upływ lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił sie nowy watek tej sprawy.

Być moze to samolot P39 AirCobra.

Koledzy czy ktoś ma dokładne plany tego samolotu żeby zdentyfikowac luki (pokrywy technologiczno ekspolatacyjne) umieszczone zdjęciach?

Wiem , że ukazały się "Plany Modelarskie" z tym samolotem, ale nie mam do nich dostępu.

prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.