Skocz do zawartości

Blaszki w modelarstwie okrętowym


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

Przy takich zestawach jak Griffon czy GMM warto wesprzeć się dobrą zaginarką. Dziś odebrałem z poczty zaginarkę firmy The Small Shop, która uchodzi za experta w produkcji tych urządzeń. Trzeba przyznać, że sprzęcik wygląda poważnie i oferuje bardzo wiele możliwości w zakresie poprawnego nadawania kształtu blaszkom .

 

Jakość wykonania robi wrażenie

waki28.jpg

 

Gumowe nóżki zapobiegają ślizganiu się

waki29.jpg

 

waki30.jpg

 

waki31.jpg

 

waki32.jpg

 

Nóż do wyginania małych i krótkich elementów

 

waki33.jpg

 

Nóż do wyginania długich elementów

waki34.jpg

 

Instrukcja pokazująca jak wyginać podstawowe kształty

 

waki35.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Dziś odebrałem z poczty zaginarkę firmy The Small Shop
Wygląda bardzo okazale. Gdzie kupowałeś i ile ta przyjemność kosztowała? Też chyba będę musiał pomyśleć o takim sprzęcie, ale się zastanawiam którą, z dostępnych na międzynarodowym rynku, kupić ? Ktoś może coś jeszcze doradzić w tym zakresie? Co warto kupić a co omijać szerokim łukiem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, zaginarkę kupiłem w luckymodel.com kosztowała 70 USD, sporo, ale u nas taki model kosztuje chyba ponad 280 złotych. Poza tym jeśli porządny zestaw Gruffoma kosztuje ok 50 USD i więcej to warto zainwestować w sprzęt "przetwórczy"

 

link do zaginarek

 

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?search=Y&q_brand=SS&q_category=&q_scale=&q_word=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też posiadam jedeną ze zaginarek The Small Shop i mogę z czystym sumieniem polecić, kiedyś używałem jakiegoś złoma kupionego lata temu w Jadarze, różnica w jakości o kilka klas,

The Small Shop są sprzedawane przez Hobbyeasy i Luckymodel a ostatnio także Jurek Bin reklamował się iż posiada wyroby tej firmy w swoim sklepie

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

 

Nie wiem gdzie zadać takie pytanie, pozwolę więc dopiąć się tutaj.

Chciałbym zakupić blaszki do Nagato (1944) oraz Udaloya i mam dylemat, które wybrać.

Jeśli chodzi o Nagato w grę wchodzą chyba tylko dwa zestawy, LionRoar i

Hasegawa.

Zestaw Lionroara ma bardzo dokładny review na steelnavy, natomiast nie

znalazłem opisu blaszek hasegawy. Zestaw wszystkich 3 blaszek hasegawy ma podobną cenę do zestawu lionroara, który zaś posiada dodatkowo lufy i fototrawione elementy uzbrojenia przeciwlotniczego.

Nie jestem jednak przekonany co do sensowności zastosowania tych

elementów...jakoś nie przekonują mnie płaskie, dwuwymiarowe lufy. W

obserwowanych galeriach modelarzy, którzy wykonali takie zestawy, na

zbliżeniach nie wygląda to najlepiej, jednak w rzeczywistości nie ogląda się modelu w takim powiększeniu ,może więc, aż tak nie razi ? co sądzicie ?

Wymiana na Veterany będzie trochę kosztowna, ale może warto...

Jeśli ktoś z Was porównywał te dwa zestawy, będę wdzięczny za każdą sugestię.

Podobny dylemat mam z zestawami do Udaloya. Tu biorę pod uwagę GMM, WEM i zestaw Trumpetera, choć ten raczej tylko jako dodatkowy.

Zarówno GMM jak i WEM posiadają niereprezentowane w drugim zestawie elementy.

Na plus dla GMM jest łatwiejszy sposób montażu kratownic masztów, i niższa cena. Na minus, nie dostrzegam na zdjęciu blaszki (a w sieci brak instrukcji), elementów okreslanych w instrukcji WEM jako:

- lower ems platforms

- upper esm platforms

platformy te, posiadają od spodu kratownice i wykonanie ich z pe będzie miało wpływ ich wygląd.

Może Ktoś z Was kupił blaszkę GMM i może wrzucić skan instrukcji ?

a może gdzieś na forach było porównanie tych zestawów ?

cenne każde uwagi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Udałoja masz jeszcze trzecią ewentualność a mianowicie zestaw blaszek Trumpetera, który możesz obejrzeć na forum, porównania tych trzech (WEM, GMM, Trumpeter) produktów jeszcze nie robiłem ale coś czuję iż oprę się przy budowie na Trumpeterze i GMM (te drugie dopiero planuję zakupić), dodatkowo lufki Master

 

Nagato - mam zestaw blaszek Hasegawa łącznie z zestawem specjalnym i nie sądzę bym coś jeszcze dokupywał z blach gdyż nie chciałbym się zakopać z tym modelem z 2kg blach na 10 lat a z blaszkami Hasegawa już pracowałem i mi odpowiadają, dodatkowo lufki Master, ewentualnie skorzystam z jakiś Veteranów

Lion Roar mnie rozczarował Takao (choć mam jeszcze inne ich zestawy) i na razie "mają minusa"

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Udałoja masz jeszcze trzecią ewentualność a mianowicie zestaw blaszek Trumpetera

Tak. ale on najwięcej pokrywa się z konkurentami. Z indywidualnych elementów posiada górne pokrywy hangarów śmigłowców. Ze względu na cenę, zapewne go nabędę, ale jak pisałem, traktuje go jako zestaw dodatkowy.

Zastanawia mnie sposób wykonania blaszki GMM. Jest to nowy wyrób, można było wzorować się na konkurentach, a tu...

Sporą część blaszki zajmują ...hmm...jakieś elementy przypominające oslony (siatki) kanałów wentylacyjnych, czy cóś...rozmieszczonych w różnych miejscach nadbudówek. Gapiłem się na te odlane razem z modelem i nie widzę większego sensu w ich zamienianie; usunięcie z modelu tych z plastiku, to spory nakład pracy, a po przyklejeniu tych z blaszki i pomalowaniu, nie sądzę by była jakaś różnica.

Brakuje za to, jak dla mnie, podstawowej rzeczy, elementów, które wykonane z pe, od razu rzucają się w oczy:

udaloy-28.jpg

udaloy-48.jpg

14.JPG

Aż nie chce mi się wierzyć, że taka firma jak GMM, robiąca blaszki nie od dzisiaj, "zapomniała" dodać na swoim wyrobie takich dość istotnych elementów...

Porównując inne wyroby GMM i WEM, a odnoszące się do tych samych plastykowych zestawów, odnoszę wrażenie, że firmy te, stanowiące dla siebie naturalną konkurencję, nie chcą zrobić sobie krzywdy. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że ok. 20% elementów z zestawu, nie pokrywa sie u konkurencji; i nie chodzi tu o jakieś 3-cio czy 4-to rzędne elementy, co do których są wątpliwości o sensowność zastosowania, a o 1-szo i 2-go rzędne ?

mam zestaw blaszek Hasegawa łącznie z zestawem specjalnym

chętnie rzucił bym okiem na instrukcje, nawet bardzo chętnie

Jak wyglądają składane z blaszek elementy uzbrojenia p-lot na "żywca" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś porównywałem blaszki WEM i GMM do Sowremiennego, wyszło że najlepiej mieć obie WEM miał więcej rzeczy merytorycznie poprawnych, GMM więcej delikatniejszych (w moim odczuciu ogólnie radary GMM są ładniejsze) i bardziej przyjaznych w montażu, przy budowie Bezuprecznego korzystałem z obu, podobnie było z Radfordem, też obie się uzupełniały choć w tym przypadku więcej wykorzystałem WEM

 

instrukcje do blaszek Nagato da się obejrzeć, podeślij PW z adresem mailowym to w poniedziałek postaram się wysłać jakieś fotki

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się dokupić do Udaloya i zestawu pe trumpetera również zestaw firmy WEM.

Niekiedy firma WEM oferuje możliwość zakupu zestawu 'second quality'(i tak jest przy Udaloyu), gdzie kilka części może być uszkodzonych

Taki zestaw jest o 30% tańszy, a ponieważ duża część elementów powtarza się z zestawem trumpetera, zaryzykowałem iż uszkodzenie będie dotyczyło właśnie tych zdublowanych części.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany zestawami 'second quality', oto czego może się spodziewać:

 

 

IMG_2391b.JPG

 

w poprzek jednej z blaszek biegnie linia...hmm...chropowata, jak by ktoś pilnikiem po blaszce przesunął

 

IMG_2391a.JPG

IMG_2392a.JPG

IMG_2393a.JPG

IMG_2394a.JPG

IMG_2395a.JPG

 

reszta tej blaszki i druga, jest idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, teraz jak jeszcze raz przeczytałem co napisałeś to dopiero do mnie dotarło, że nie ma ironii w "second quality" a jest to część oferty WEM przyznaję że wcześniej się na nią nie natknąłem

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam pytanie odnośnie sklepu tomswodelworks.com , czy ktoś kupował w tym sklepie blaszki? I ile kosztuje dostawa i jak długo się na nią czeka ? Chętnie bym zakupił blaszki, bo mają tańsze niż w WEM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po śmierci Toma Harrisona sklep przez dłuższy czas nie działał, teraz ponoć znów jest w branży prowadzony przez następców, być może jest już ktoś kto kupował po powrocie firmy do biznesu - też jestem ciekaw opinii jak jest w tej chwili ze sprawnością obsługi, za czasów Toma firma cieszyła się dobrą renomą więc mam nadzieję, że spadkobiercy będą kontynuować dobre tradycje

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator
czyżbyś kupił Mikumę?
Jeszcze nie ale tak pomału przymierzam się do tego tematu - martwi jednak ubogość dokumentacji. No ale jakoś trzeba będzie sobie poradzić.

 

Fakt, Mikuma pojawi się na warsztacie po skończonej Mikasie, Aaronie i San Francisco czyli ok lata przyszłego roku - więc z pewnościa blaszki do tego czasu powstaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam takie drobne pytanie dotyczące blaszek Eduarda- czym je sklejać? Żaden z posiadanych przeze mnie CA nie chce ich skleić (nie trzyma się blaszki- odpada jednym płatem... ). Próbowałem CA z RIKU i Super Glue z gwiazdką (ten to jeszcze jako tako trzyma )

Pomocy!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Mam takie drobne pytanie dotyczące blaszek Eduarda- czym je sklejać? Żaden z posiadanych przeze mnie CA nie chce ich skleić

Zaskakuje mnie to pytanie... Całą Mikasę obkleiłem blaszkami Eduarda posługując się jakimś zwykłym CA - i nie przygotowywałem blaszek w jakis specjalny sposób - wycinka i na model. A może chcesz uzyskać połączenie DUUUUUUŻO mocniejsze niż standardowe ? U mnie na CA odpada jedynie reling (czasami i to w dodatku jak go mocniej szturchnę) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.