Jump to content
Piotr_P

SU-7-Manewry 1968-pytanie o IAB-500

Recommended Posts

Witam.

Zakupiłem sobie jakiś czas temu model Su-7 z KP i bardzo zainteresował mnie temat zrzutu bomby imitacyjnej IAB-500 w manewrach 10-11 marca 1968 z polskiego Su-7.

Czy ma ktoś może zdjęcia samolotu z którego zrzucono ten ładunek? Już nawet nie pytam o zdjęcie podwieszonej bomby pod polskim SU-7 bo to pewnie do dziś jest tajne.

Interesuje mnie zrobienie modelu właśnie w takiej konfiguracji i pomogło by mi takie zdjęcie lub chociaż jakieś informacje o numerze burtowym tego Su-7

Oj Piotrze, wątpię aby ktoś z tutaj zaglądających znał odpowiedź na to pytanie... Ba, podchodzę do tego bardzo sceptycznie i moim zdaniem poznanie numeru bocznego tej maszyny może być bardzo trudne. Trzeba by dotrzeć do świadków tamtego wydarzenia z 3 PPLMB.

Jeśli dobrze kojarzę o tym epizodzie był wątek na lotnictwo.net.pl, musisz poszukać. Jeśli Ci na tym bardzo zależy, pisz do Panów z LAF, oni szykowali monografię Su-7 i chwalili się dotarciem do wielu pilotów tych maszyn.

i tak upadają marzenia....

z tym pisaniem to odpuszczę bo będę czekał jak na odpowiedź o Mig-23 z muzeum powsińskiego. Nikt nie zna jego historii i brak jest zdjęć z pułku.

a o tej monografii to już gdzieś czytalem już dawno ale też się chyba nie doczekam....

z drugiej strony może jednak spróbować.....tyko ten LAF to czego skrót ?

aha i ten wątek na lotnictwo.net to jakiś ogólny wątek o Su-7 czy jakiś inny o uzbrojeniu itp ?

Panowie z LAF są bardzo życzliwi i chętnie pomagają. Mi ostatnio podali przebieg służby UM 9353 i wyszukują pewne zdjęcie.

Znalazłem ten wątek, ale źle zapamiętałem ten jest o Ił-28 Link

O ...dziękować dziękować...

z linku wypada ,że zrzucono to z Iła-28 czy było kilka zrzutów nibyatomówek ,w tym ze Su-7?.....

Z dużą dozą pewnosci ;) zrzuty ,,polskiej bomby atomowej,,z Ił-28 to chyba te dwa razy .Trenowano ,,podrzut,, na Mig-21, Su-7 i Su-20 za pomoca bomb P-50 , a imitatory podwieszano pod samoloty tam gdzie stacjonowały.

Zrzuty ćwiczebne ,moge powiedziec o Su-20 ,nasi piloci trenowali na pasie taktycznym specjalnie do tego przystosowanym koło Lidy w ówczesnym ZSRR.

czyli nici z IAB-500 pod SU-7.......ale Ił-28 tez leżakuje więc......

Nie, możesz śmiało podwiesic pod Su-7 , zarowno personel naziemny jak i latajacy musiał sie z tym czyms zapoznac i jak napisałem IAB y podwieszano w miejscach stacjonowania czyli dla Su-7 to Bydgoszcz.

Takim newralgicznym lotniskiem dla naszych NBJ było lotnisko w Nadarzycach ,ze wzgledu na magazyny broni jadrowej.

w takim razie będzie ćwiczenie podwieszania bomb jądrowych

Dzięki wszystkim za pomoc.

Ten artykuł zapewne czytałeś: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=654799

Z niego wynika, że zrzucano takie bomby wiele razy i w różnych miejscach. Ciekawe jak było naprawdę...

Zrzuty bomby atomowej ćwiczyli nie tylko w Lidzie, ale także przy każdych większych ćwiczeniach wojskowych - czy to na poligonie w Nadarzycach, Drawsku czy Żaganiu. To, co spadało na poligon, to była IAB, 500-kilogramowa imitacja. Imitowała nawet atomowy grzyb.

teraz już czytałem :-)

swoją drogą znalazłem gdzieś artykuł o budowie polskiej bomby atomowej nawet nie wiedziałem wczesniej o tym.

teraz już czytałem :-)

swoją drogą znalazłem gdzieś artykuł o budowie polskiej bomby atomowej nawet nie wiedziałem wczesniej o tym.

Jakieś szczegóły (link)?

Pozdrawiam,

JK