Skocz do zawartości

Stug IV Tamiya 1:35


Rack

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dobrze Ci idzie, będę podglądał, mam taki sam od Dragona następny w kolejce.

Dzięki !!!. Zapraszam do oglądania i opiniowania .

 

Stug od Dragona to inna liga, sporo elementów, które tu dłubię on już posiada a wiele jest po prostu poprawnie zrobionych .

Działaj, chętnie także będę zaglądał i kibicował !!!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

powoli coś tam dorabiam i przedstawię kilka zdjęć z pola walki .

Na przodzie dorobiłem uchwyty na zapasowe ogniwa gąsek ( w originale Tamyi po prostu się je nakleja na pancerz ).

Dorobiłem składaną podporę pod lufę ( w ramach prac mających trochę uwiarygodnić, że to wczesny Ausf. J i stąd brak Zimmeritu ? ).

3_01_vtku.thumb.jpg.86d62a2157429f107a69326a5b37cdc0.jpg

 

3_02_n81m.thumb.jpg.8f61a0c906277d4648dc0cdbeb6ac517.jpg

Na stropie nastąpiły dość duże zmiany. Wyciąłem podstawkę pod płytę osłony km-u. Usunąłem stare zawiasy klap luku. Zrobiłem nowe klapy i zawiasy. Teraz otwierają się poprawnie, na boki. Zrobiłem okrągłą podstawę pod km.

Krzysztof, patent z klejem Tamya jest super . Tu może tego nie widać szczególnie, bo za dużo "narozrabiałem" ale generalnie spisuje się na 6 .

3_03_a0k4.thumb.jpg.e9e70cb58f96f4ed610aae85f6dc2e67.jpg

 

3_04_x9ls.thumb.jpg.c2e386870cf93776e44f4e8964a2f532.jpg

 

3_05_hkcn.thumb.jpg.ae64b1885c9e086b8d6a465dc36c8684.jpg

 

Założyłem też próbnie zrobioną linę oraz przymierzyłem kosz na zapasowe koła.

3_06_a5mr.thumb.jpg.8e5145fdfc7fa95954167f09c09c8388.jpg

Wszystko to wymaga jeszcze dopracowania i oszlifowania, ale najważniejsze, że główne prace za mną.

Postaram się jeszcze troszkę to polepszyć, bo w zbliżeniu widać dużooo....

Ogólnie pozostało jeszcze sporo do zrobienia, ale to już drobnica, no może poza całym ustrojstwem trzymającym km i jego osłonami .

No nic, idę walczyć dalej .

 

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lina troszkę kiepska. Jest patent jam to zrobić, choć ja jednak wolę kupić z eureki. Obierasz drut miedziany z izolacji. Jeden koniec wkładać z do imadła. Następnie z grubszego drutu wycina się haczyk - cos jak "ręka" kapitana Hook'a. Montujemy go w wiertarce i owijasz drugi koniec obranej z izolacji linki. Następnie odpalam wiertarkę i już masz cacy zwiniętą linę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, znam ten patent na linkę . Podobnie tą robiłem, tylko z 20 żył ją skręcałem ( najpierw 4 żyły po 5, a następnie z tych 4 końcową linę ).

Chciałem zobaczyć, jak na zdjęciach wyjdzie, ale widać, że za mocno skęcona jest.

Jeszcze z liną powalczę, a jak nie wyjdzie to z Eureki się zakupi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą dopiero mi się przypomniało że miałem zapytać o tą sprężynkę przy błotnikach, jak to robisz? masz na to jakiś patent? no i przede wszystkim, taki cienki drucik gdzie pozyskam? z kabla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiertle 0,3mm umocowanym w imadełku nawijam drucik ( na tej części gładkiej, do uchwytu ) .

Drucik można dobrać z cienkiego kabla-linki, z wentylatorka z kompa, z jakiegoś silniczka, z trafka, dławika, przykładowo z elektroniki żarówki kompaktowej, itp. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, znam ten patent na linkę . Podobnie tą robiłem, tylko z 20 żył ją skręcałem ( najpierw 4 żyły po 5, a następnie z tych 4 końcową linę ).

Chciałem zobaczyć, jak na zdjęciach wyjdzie, ale widać, że za mocno skęcona jest.

Jeszcze z liną powalczę, a jak nie wyjdzie to z Eureki się zakupi .

Hej a nie warto takie cus,tylko trzeba wyrzazyc

 

http://www.rbmodel.com/index.php?action=products&group=084

 

5mb wystarczy Ci na dluuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

dużo czasu upłynęło, a postępy niewielkie. Wszystko przez to, że postanowiłem jednak coś zrobić ze spodem wanny ( na początku warsztatu wspomniałem o braku w sumie tego elementu w modelu ).

Pewnie sztuka dla sztuki, ale czegoś tam się nauczyłem przy okazji .

Ok, do konkretów. Zmajstrowałem takie "cosik":

3_07_brjz.thumb.jpg.e4e8f4cf393574a5208eaeb89686f2b3.jpg

 

Potem podkleiłem toto do modelu i zespawałem od frontu:

3_08_05q8.thumb.jpg.b948bef33f8f0851cb40287f2bdf0ef4.jpg

 

Zrobiłem to na podstawie fotek z warsztatu modelu Dragona Jagi Kolegi andrzejon26 ( mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe ).

Do końca nie wiem, czy to ogólnie prawidłowy spód, ale w żadnej z kilku publikacji poświęconych stugom nic nie znalazłem poza info, że były to lżejsze podwozia 9/BW. Gdyby ktoś miał pod ręką materiały, to chętnie poproszę, przyda się .

Po tej nieco syzyfowej pracy, popracowałem troszkę nad lampą i zaszpachlowałem otwory pod narzędzia, bo ich układ będzie bardziej zgodny z późniejszą wersją pojazdu.

3_09_wswu.thumb.jpg.53b00926eedfadf1c415a04697c93244.jpg

 

Dorobiłem także 2 uchwyty, pasujące do późniejszej wersji ( te w pudle, prawdę mówiąc do niczego podobne nie są ) oraz dwa spawy płyt. Z wózków kół "powykręcałem " po dwie śrubki ( tu widać fragment wózka ).

3_10_jmsq.thumb.jpg.ca3118b38b723cbd9869c9f89e9dc1b3.jpg

 

3_11_xt3d.thumb.jpg.d66aa39e2f34e1ec60868e1fb6fcc7a6.jpg

 

Zrobiłem także pięć uchwytów Pilzen na stropie budy oraz zamocowałem podstawki anten z RB:

3_12_iqlm.thumb.jpg.c19af6a5f6097b553b50b5135fb43777.jpg

Przepraszam za słabą ostrość zdjęć, ale widzę, że moim sprzętem bez bardzo dobrego oświetlenia to nic nie zdziałam ( stawyw niewiele pomógł ). Czas zainwestować w żarówy .

Lista rzeczy do zrobienia powoli, ale na szczęście skraca się. Teraz główkuję nad wizjerami i elementami mocowania km-u.

Proszę o wszelkie uwagi i biorę się dalej do dłubania .

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez Rack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod dużym wrażeniem i gratuluję samozaparcia!

Sam właśnie buduję Stug IV postaram się pomóc radą - w ramach swoich sił oczywiście.

Wspomniałeś, że chciałbyś zrobić wersję z okresu bez Zimemritu, ale jeszcze przed J - czyli Październik-Grudzień 1944.

W takim razie będziesz musiał:

- zmienić właz kierowcy,

- pozbyć się śrub z dodatkowego pancerza od strony ładowniczego,

- dodać Nahverteidigungswaffe lub chociaż zaślepić otwór po nim,

- przedni zatrzask włazu kierowcy też przydało się poprawić bo w późnej wersji wygląda inaczej, a tylni powinien być węższy, najlepiej go dorobić z blaszki,

 

Polecam Ci przejrzeć ten temat:

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=170904&page=1

 

Koleś buduje tam właśnie Stuga IV z Grzegorzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zrobiłem to na podstawie fotek z warsztatu modelu Dragona Jagi Kolegi andrzejon26 ( mam nadzieję, że nie będzie miał mi za złe )."

 

Jestem zaszczycony faktem, że mój warsztacik komuś pomógł

Wanna wyszła Ci jak dla mnie idealnie mnie czeka taka sama robota bo mam podobny problem:

viewtopic.php?f=87&t=39456

 

Może podeślesz więcej konkretów jak wykonałeś tą wannę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za tak dobre słowa, cieszę się, że to moje dłubanie podoba się .

 

Sam właśnie buduję Stug IV postaram się pomóc radą - w ramach swoich sił oczywiście.

Tak, już obserwuję i będę podpatrywał . Na rady oczywiście liczę .

 

Wspomniałeś, że chciałbyś zrobić wersję z okresu bez Zimemritu, ale jeszcze przed J - czyli Październik-Grudzień 1944.

Teraz może bardziej sprecyzowałem swój cel - chcę zrobić wczesny J, czyli jeszcze z 4 kołami podtrzymującymi, starymi zaczepami a z wydechem z rur - wzoruję się właśnie na stugu z Grzegorzewa.

Odnośnie tego co napisałeś o zmianach, to:

- nie wiem, co zmienić we włazie kierowcy ?. Zrobiłem uchwyt i reszta wydawała mi się oki... - możesz podpowiedzieć?.

- o śrubach z dodatkowego pancerza od ładowniczego nie myślałem. Sądziłem, że to nie ma znaczenia ( w źródłach, które przejrzałem nie natknąłem się na ten temat, pewnie mi umknął ). Ze śrubami nawet lepiej wygląda - więcej detali na tym ubogim modelu, trzeba pomyśleć nad tym...

- strop jeszcze nie ukończony i ten otwór będzię zaślepiony - jest na mojej liście prac.

- zatrzaski włazu kierowcy też są na mojej liście przeróbek .

 

Link super, dzięki za wskazanie. Gość dokonuje tam cudów . Dla mnie to Himalaje... . Coś podpatrzę może .

 

Jestem zaszczycony faktem, że mój warsztacik komuś pomógł

Andrzejon26 to ja dziękuję, że umieściłeś dobre zdjęcia spodu wanny w swoim warsztacie . Bez nich bym odpuścił robienie spodu...

Obserwuję Twój wątek o stugu i czytałem o historii z przodem wanny.

Na pewno jest to dużo większy problem, niż ze spodem wanny. Albo próbować zrobić, albo szukać, może ktoś sprzedaje złom modelarski i udałoby się tanio zakupić .

Spód zbudowałem z polistyrenu 0,25mm - cała płyta i obie podłużnice. Do tego trochę profili na śrubki i szpachli ;) - nic skomplikowanego, tylko pracochłonne - kilkadziesiąt śrub trzeba było zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spód wanny to REWELACJA. I po co kupowałeś model? Zamiast poprawiać sam byś go lepiej wystrugał.

Mam pytanie odnośnie narzędzi. Interesuje mnie jak wykonywałeś śruby. Ciąłeś profil na plasterki czy jeszcze jakoś go zaokrąglałeś czy coś w tym stylu? Na zdjęciach sabo widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za tak dobre słowa, cieszę się, że to moje dłubanie podoba się .

 

- nie wiem, co zmienić we włazie kierowcy ?. Zrobiłem uchwyt i reszta wydawała mi się oki... - możesz podpowiedzieć?.

 

Chodzi o kształt:

 

Drivers_Hatch_01.jpg

 

Ale jak ustrugałeś takie podwozie, to nie będzie to dla Ciebie żaden problem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.