Jump to content
Archelaos

M4A3 Sherman Tamiya 1:35

Recommended Posts

Ulegając namowom znajomych, w końcu zdecydowałem się skleić coś w "poważnej skali" ;o) . Tak więc to będzie moja pierwsza od bardzo dawna trzydziestka piątka (i pierwsza, którą zamierzam zrobić porządnie ).

 

Przejrzałem szafę i wybór padł na starego Shermana z Tamki - to no 35122, a więc pierwotna wersja tego modelu, później wznawianego pod dwoma czy trzema innymi numerami (z różnymi zmianami). Planuję dokupić do niego metalową lufę z Abera i być może inne dodatki zależnie od tego co poradzicie.

 

Niestety, na Shermanach znam się bardzo powierzchownie, ale mam nadzieję, że pomożecie?

Kilka pytań:

1. Szukam jakiegoś ciekawego malowania, które nie będzie wymagać wielkich poprawek (choć jeśli będzie rzeczywiście fajne... ).

2. Które zestawy blaszek są najsensowniejsze - widziałem m.in. zestaw Abera (łączny do M4, M4A1 i M4A3) i Eduarda (M4A3) i całą masę różnych dodatków (np stelaże na worki z piaskiem). Tu wybór będzie powiązany z tym powyżej.

3. Czy gąski zestawowe są w miarę w porządku? Czy może ogniwka są koniecznością (a jeśli tak to jakie?)

4. Jak to jest z fakturą powierzchni? Tamiya dała co nieco (jak widać na wieży) ale pewnie trzeba by to poprawić, prawda?

Rozumiem, że na walcowanych płytach nie powinno być faktury (choć przynajmniej na jednym zdjęciu ją widziałem)?

 

Możecie polecić jakieś fajne walkaroundy? Przejrzałem już całkiem sporo w sieci, ale niestety zdecydowana większość (tak z 85%) oznaczonych jako M4A3 to wersje z suchymi magazynami amunicji i inną płytą czołową (czyli wersja przejściowa między A2 i A3, jeśli dobrze rozumiem?).

 

Co zrobiłem do tej pory:

 

Deflektor - pocieniłem wszystkie listwy, zwęziłem środkową sekcję, zaokrągliłem dolną krawędź i dodałem parę detali i zaokrągliłem dolną część.

P1090686_zpse32000fc.jpg

P1090685_zpsdba10e34.jpg

 

Bok wieży w trakcie poprawek:

P1090687_zps8bd4daa0.jpg

P1090688_zpsc02f3e43.jpg

P1090689_zpsace37dac.jpg

P1090690_zps0b3f86f7.jpg

 

Początek prac przy tylnej płycie - odpiłowałem górną część żeby zrobić miejsce na nawis kadłuba, wymieniłem pełny "uchwyt" na druciany, nawierciłem zaczepy do szekli i skorygowałem mocowania rur wydechowych

P1090683_zps619d2b91.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shermanów jeszcze nie robiłem, ale podoba mi się podejście do tematu. Mam na ukończeniu M3 Lee z Tamiya i ostatnio zauważyłem problem z osią koła napinającego. Część jest połączona z burtami wanny, a reszta z tylną płytą. Założyłem gumowe gąsienice i ich napięcie spowodowało z jednej strony prawie całkowite złamanie elementu osi. Zastanawiam się teraz czy nie dałoby się tego jakoś przewiercić i włożyć do środka drut na CA w celu usztywnienia. Ale to niekoniecznie musi się przydażyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

własnie takiego popełniam jest już pomalowany moim zdaniem faktura odlewu jest ok (stwierdzam po pomalowaniu ) i powinna występować na wieży i na osłonie transmisji. reszta powinna być w miarę gładka . zestaw blaszek jest dobrym pomysłem (model w niektórych miejscach jest uproszczony np osłony peryskopów) nie wiem jakie masz doświadczenie w tej materii jeśli małe to proponuje jakiś prosty zestaw żeby się nie zniechęcić. Pancer art robi fajne zestawy worków z piaskiem Gąski wydają się być ok. a uważaj na kalki mi praktycznie wszystkie się rozpadły przy nakładaniu a miałem wznowiony wypust tego zestawu. jak chcesz to podeśle ci zdjęcia tego co do tej pory zdziałałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postępy prac:

 

Główne komponenty zmontowane

Próbowałem zrobić lepszą fakturę na elementach odlewanych, a że robiłem to pierwszy raz, trochę sobie eksperymentowałem. NA zdjęciach wygląda to marnie, ale na żywo jest lepiej. Ciekawe co wyjdzie jak położę farbę

 

P1090747_zps310aa11d.jpg

 

Tył wozu doprowadzony do porządku - zmontowany deflektor i jego obudowa, sponsony zamknięte

P1090758_zps4bcab507.jpg

P1090759_zpsc2e4b259.jpg

 

Elementy na tylnej płycie doczekały się spawów

P1090765_zpsbc0bb4d0.jpg

 

Przód. Pierwotnie planowałem zrobić nowe osłony świateł, ale ostatecznie zdecydowałem się na pocienienie zestawowych. Odchudziłem je o jakieś 60% i myślę że wyglądają sensownie. Rozwierciłem też klosze lamp i spróbuję zrobić lepsze, przezroczyste. Zobaczymy jak wyjdzie.

P1090752_zpsc375ad90.jpg

 

Dorobiłem druciane uchwyty w miejsce litych elementów jakie zaserwowała Tamka, ponawiercałem otwory przy wlewach itp.

P1090767_zpsfeaedd7f.jpg

 

Poprawiłem też wózki - dodałem brakujące łby śrub, nawierciłem otwory do montażu uchwytu rolek powrotnych i zmęczyłem bandaże kół jezdnych (znowu po raz pierwszy)

P1090748_zpsace46055.jpg P1090749_zpsf0964528.jpg

P1090750_zps22ba6782.jpg

 

 

 

Do zrobienia jeszcze: podpory otwartych klap silnika, uzupełnić bardzo ubogie mocowanie transportowe na nkm, porobić spawy wokół uchwytów, osłon lamp itp. Poza tym oczywiście sam Browning, który już zacząłem - zestaw RB naprawdę bardzo dużo zmienia i wygląda o niebo lepiej niż zestawowe, podobnie ma się sprawa z żywicznymi lufami z Eureki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajne "zmęczenie" bandaży i samorobne elementy - obserwuję z zaciekawieniem i kibicuję jako zadeklarowany "Shermaniarz"

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, kolejny Sherman na forum, bardzo mnie to cieszy, tym bardziej, że starasz się poprawić to do czego producent zbytnio się nie przyłożył. Na początku pisałeś o blaszkach, ja ze swojej strony polecam Parta. Bardzo dobrze mi się z nim pracowało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak tak bardzo przykładasz się do tego modelu to może warto zainwestować w blachę abera ?

Przynajmniej mógłbyś wymienić osłony świateł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój błąd kajam się

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o blachy, to z nich zrezygnowałem, bo to właściwie model treningowy (pierwsza od wielu lat trzydziestka piątka) więc nie chciałem przeinwestować. Ale i tak dzięki za porady, Shermana na pewno jeszcze będę robić (tym razem chciałbym żeby to był Firefly z pierwszej pancernej ) więc wtedy zainwestuję w porządne dodatki. Poza tym czołg, dzięki pomocy znajomego dostał kolory, więc na blachy już trochę za późno.

 

Templess, w zasadzie w dużych czołgach jestem początkujący do tej pory były raczej siedemdwójki no i oczywiście figurki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bez blach idzie ci super

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym razem dwa etapy w jednym poście - nie miałem niestety czasu żeby wstawiać je oddzielnie w zeszłym tygodniu.

 

Kadłub sklejony w całość:

P1090769_zps1be80fe6.jpg

P1090770_zps51b7f63d.jpg

th_P1090772_zps136c040b.jpg th_P1090771_zpscc676fb8.jpg th_P1090768_zpsbb2f5930.jpg

 

Dzięki uprzejmości kolegi mogłem skorzystać z jego aerografu, co znacznie przyspieszyło malowanie - całość była najpierw pomalowana czarną farbą podkładową w sprayu (Chaos Black Citadela), a potem z aero mieszanką farb Tamiya.

 

Malowanie prawej burty oparte z grubsza na tym zdjęciu:

mackowyszerman_zps0ed842d0.jpg

z Concord 7036 The Sherman At War (2) The Us Army In The European Theater 1943-45, str 69

 

Ma on co prawda wczesny typ włazu*, ale pasuje czasowo, a oddziały miały przecież mieszaninę wariantów z różnych dostaw.

 

P1090776_zpscde09856.jpg

P1090773_zpsfe3aac52.jpg

th_P1090774_zps1f2e9dbd.jpg th_P1090775_zps7d36e71e.jpg th_P1090778_zps14bba8b8.jpg th_P1090779_zps82ab65ba.jpg

 

*Co zauważyłem oczywiście dopiero po pomalowaniu...

 

Następny etap już wkrótce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo przyjemnie wygląda faktura na wieży, czekam na dalszy postęp prac przy modelu A jak tam sklejalność? Pytam bo mam zamiar w niedługim czasie zmontować taką zapalniczkę,i nie wiem czy przy okazji kupienia modelu, nie zaopatrzyć się w relanium :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

To w końcu Tamka, generalnie wszystko do siebie pasuje. Do tego takie miłe akcenty jak łączenie z tyłu wieży zrobione w miejscu rzeczywistego łączenia elementów odlewu. Zresztą pomijając poprawki wiele nie ma do klejenia, bo wiele elementów połączono razem choćby góra kadłuba jest w całości. Szpachla jest potrzebna tylko w paru miejscach - bo np osłona transmisji nie do końca pasuje do wanny - zostawiono tam jakieś dziwne otwory, może pozostałość po mechanizacji modelu?

 

No ale niestety model jest stary, więc potrzebuje sporo przeróbek i uzupełnień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak maskowałeś do malowania czarne plamy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wałeczkami patafixa (takie białe, podobne do blue tacka). Środki zaklejałem taśmą maskującą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak robiłeś fakturę odlewu? Bo ja robiłem przy pomocy CA, ale miejscami za gładko, a miejscami za grubo się robiło :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eksperymentowałem

 

Smarowałem klejem Tamiya Extra Thin i w zmiękczonej powierzchni odciskałem papier ścierny 240. Trochę też odciskałem palcem. Potem delikatnie przeszlifowałem drobnym papierem ściernym. Nie wszędzie wyszło dobrze ale generalnie jestem zadowolony. Przy następnej okazji pewnie wypróbuję też inne metody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie niema co przesadzać z grubością tej faktury, i z jej gradacją, zachowujmy zdrowy umiar dla tej skali jedyne co bym poprawił w Twojej metodzie, to zamiast kleju, użyłbym nitro, tańsze a chodzi o to samo, powierzchniowe rozpuszczenie plastiku, Ja bym został przy tej metodzie bo jak już wspomniałem operujesz na tej samej grubości zmieniasz tylko fakturę plastiku, a nie dokładasz kolejny pancerz nań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktura rzeczywiście wyszła bardzo fajnie. Delikatna i nie przesadzona. Przyłączam się do pytania Krzycha o farby. Odcienie wyglądają na humbrolla ale ręki na pewno bym nie dał uciąć. Przynajmniej swojej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.