Jump to content
drabik

Maskowanie oszklenia

Recommended Posts

Cześć!

Mam pytanie: czy ktoś przećwiczył maskowanie oszklenia na zasadzie krawędzi maski z taśmy i wypełnieniem przestrzeni maskolem? Sprawdza się to? Przyznam, że przemawia przeze mnie lenistwo i zastanawiam się, czy można dać mu się porwać...

Pozdrawiam

Krzysiek

Ja bardzo długo stosowałem tę technikę. Teraz staram się od niej odchodzić na rzecz pasków kalkomanii pomalowanych stosownym kolorem.

Technika, o której piszesz, jest fajna, kiedy nie ma zbyt wielu ramek. Dlatego kiedy robiłem np. F-16 czy Spitfire, to nie myślałem o zmianie, ale jak wziąłem się za Defianta i Zero, z lenistwa wypróbowałem paski kalki. Każda z tych metod ma swoje zady i walety. W starej technice zdarzało mi się uzyskać poszarpane brzegi ramek, co było widoczne zwłaszcza przy jasnych warstwach dolnych (kolor wewnętrznej strony ramki, podkład) i ciemnym kamuflażu. Pewnie pomogłoby przeciągnięcie nożykiem po krawędziach przed odrywaniem masek.

RAV - czyli co, malujesz kalkę i nakładasz? Bo chyba raczej nie odwrotnie... Farba na kalce nie pęka, czy kalkę kładziesz jeszcze z "mokrą" farbą? Hmmm... Trzeba będzie popróbować... Teraz maskuję owiewkę w Aircobrze, więc akcja z Maskolem raczej jest uzasadniona. Z w miarę cienkich pasków tamki układam krawędzie i "wewnętrzne" powierzchnie chciałbym właśnie Maskolem pociągnąć, żeby nie bawić się w docinanie kolejnych, większych kawałków taśmy...

RAV - czyli co, malujesz kalkę i nakładasz? Bo chyba raczej nie odwrotnie... Farba na kalce nie pęka, czy kalkę kładziesz jeszcze z "mokrą" farbą?

Właśnie tak - podkład Techmodu maluję farbami Gunze C (często dwiema warstwami, żeby od spodu mieć kolor wnętrza kabiny), na odwrocie opisuję, jaki to kolor (przyda się w przyszłości), wycinam ostrym nożykiem i naklejam jak zwykłe kalki. Taki pasek kalki jest początkowo dość sztywny, ale po podlaniu płynami Gunze mięknie i da się się nawet układać po łuku bez fałdek. Podwójna warstwa kalki na skrzyżowaniach ramek jest niewidoczna gołym okiem (można to wypatrzeć jedynie na niektórych zbliżeniach). Aby ujednolicić kalkowe ramki z resztą kamuflażu, po naklejeniu ramek i zabezpieczeniu kabiny Sidoluxem wypełniam szyby Maskolem (już bez obwódek z taśmy), dzięki czemu przebarwienia i lakierowanie bezbarwne dotyczą kabiny tak samo jak reszty.

1562.jpg

Pierwsza próba z ramkami z kalek - na wieżyczce Defianta. Kabina pilota maskowana "po staremu" - taśma i Maskol.

1677.jpg

1665.jpg

Jasne i ciemne ramki z kalkomanii.

Z w miarę cienkich pasków tamki układam krawędzie i "wewnętrzne" powierzchnie chciałbym właśnie Maskolem pociągnąć, żeby nie bawić się w docinanie kolejnych, większych kawałków taśmy...

Ja na tę okoliczność kupiłem taśmy o szerokości 0,5 i 0,75 mm:

IMG_0400.jpg

1961.jpg

Ramki maskowane taśma i Maskolem dwuwarstwowo: Najpierw zamaskowałem same części przezroczyste i pomalowałem całość na czarno, a potem nieco (mniej więcej o szerokość taśmy: 0,5 mm) szerzej i namalowałem szary kamuflaż. W ten sposób powstały czarne ramki kabiny.

Hej.Zeby nie zakladac osobnego watku podczepiam sie z pytaniem o uzycie sido do przezroczystych elementow-kapiemy caly element czy tylko przyszczemy z aero sidem dla uzyskania polysku? A jesli kapiemy to czy maskowanie z tasmy tamki nie zerwie mi powloki?