Skocz do zawartości

Walkaround


wojtas

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.Tez jestem za-okragla 70-ta rocznica,warto byloby odlozyc biezace projekty aby stworzyc cos godnego i zakonczyc na rocznice.Mysle ze jest wystarczajaco duzo czasu aby cos zbudowac.

Warto by stworzyc jakas baze pojazdow mozliwych do odtworzenia ;nie wszyscy wiedza o co kaman.

Duzo ludzi zna hanomaga,pantere ale co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 134
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam. Widzę,że jak na jeden wieczór zainteresowanie spore Pewnie coś nam z tego wyjdzie. Oczywiście mówimy tu o pojazdach używanych przez powstańców a nie stronę przeciwną. Wybór jest naprawdę spory. Oprócz znanych większości pojazdów pancernych jest całe mnóstwo samochodów ciężarowych i osobowych i motorów. Ja zamierzam zrobić Magdę-Pudla i Kubelwagena który służył powstańcom także przy zawieraniu małżeństw . Polecam fil;m dokumentalny (2 części), prawdziwe kopalnia wiedzy dla modelarzy;

http://www.youtube.com/watch?v=J63tSMcdLkk

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na dzień dobry mamy już 4 zainteresowanych; Markuz, Tomek 14147, Jakub 97 i ja. Może coś z tego będzie

Potwierdzam.

Chętnie wezmę udział w takim projekcie. Już przejrzałem zapasy w szafie i mam kilku kandydatów do tego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się kręci. Wysłałem wiadomość do Barthassa z pytaniem czy zająłby się stroną techniczną tego projektu. Czekam na odpowiedź.

To można zrobić tak że będzie lista / wątek i każdy wybierze sobie coś i będzie robił.

Listę można zrobić , choć wolałbym aby każdy samodzielnie poszperał, poszukał i na początku warsztatu wstawił zdjęcie pojazdu który będzie robił oraz przedstawił jego krótką historię, o ile jest możliwa do odtworzenia. Zdecydowanie podniosłoby to wiedzę historyczną na naszym forum, a przyszli modelarze mieliby wszystko pięknie wyłożone

Inna rzecz to lista modeli które można wykorzystać. W przypadku Panther Magda i WP jest to zestaw Dragona 6384, już z gotowym zimmeritem. Jest to dokładnie "powstańcza" wersja i nie trzeba nic przerabiać. Starówka i Szary Wilk to zestawy Tamiyi 35195 i AFV Club . Jest to wersja Sd.kfz 251/1 D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prośbą kolegi templess wrzucam hetzer-a od dragona.

Dragon 6030 (early version) Mam go w swojej kolekcji, ale w innym malowaniu.

PS. Kto będzie chętny to mogę przesłać kalki chwat! 1:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze pomyślałem, że przydałoby się zrobić jakiś temat do którego można by wrzucać wszelkiego rodzaju linki, wydawnictwa, zdjęcia i innego rodzaju dokumentację, bo chyba wszystkim użytkownikom zależeć będzie na tym, żeby jak najwierniej odtworzyć wybrany egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek pisałem dziś na PW z Barthassem. Jako moderator jest przychylny naszemu projektowi . Jeśli administracja forum wyrazi zgodę utworzymy nowy wątek poświęcony temu tematowi. Chyba dałoby radę oprócz galerii i warsztatu utworzyć jakiś walkaround czy coś w tym rodzaju. Pomysł bardzo fajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Panther Magda i WP jest to zestaw Dragona 6384, już z gotowym zimmeritem. Jest to dokładnie "powstańcza" wersja i nie trzeba nic przerabiać.

Zimmerit na Panterze WP był innego wzoru niż na Panterze Magda-Pudel.

Proponuję zapoznać się z publikacją Krzyśka Muchy w Militariach XX wieku z 2005 roku.

Jaki wzór zimmeritu jest w modelu Dragona - nie wiem...

Żywiczne zimmerity do powstańczych Panter robi(ł) warszawski ATAK.

 

Starówka i Szary Wilk to zestawy Tamiyi 35195 i AFV Club . Jest to wersja Sd.kfz 251/1 D.

Można pomyśleć także o Dragonie.

Szary Wilk to nie zwykły transporter 251/1 tylko wersja radio ( tak jak tomaszowskie Rosi ). Są w literaturze fotki ukazujące "wybebeszanie" przedziału radiowego po zdobyciu przez powstańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś mógłby ogarnąć temat i podać jakie modele najbardziej nadałyby się pod poszczególne pojazdy. Chodzi właśnie o te drobne niuanse a nie każdy je wyłapie. Może wtedy i liczba chętnych by wzrosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja deklaruję składanie Tamiyi 35195 wraz z figurkami dodanymi do niej bo pasują mi akurat do koncepcji AK-owców ze słynnej fotki grupy Kedywu w niemieckich kurtkach kamuflażowych z przedwojennym Thompsonem Policji Państwowej w rękach Malowanie wozu "Starówka", ale trzeba pamiętać, że - opierając się o litaraturę i fotki - kalki Dragona i kalki ToRo mają błąd - okrągła szachownica nie była biało-czerwona jak kwadratowa szachownica obok niej, ale pomarańczowo-czarna (przedwojenne znaki broni pancernej) lub żółto-granatowa (piechota), ja bardziej obstawiam to pierwsze.

 

Co do kalek to mogę odsprzedać z poniższego zestawu ToRo:

- prawidłowe kalki do Hetzera "Chwat" (z trzema orłami)

- kalkomanie do sd.kfz.251 "Szarego Wilka"

- kalkomanie do "Kubisia"

nsqu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie wozu "Starówka", ale trzeba pamiętać, że - opierając się o litaraturę i fotki - kalki Dragona i kalki ToRo mają błąd - okrągła szachownica nie była biało-czerwona jak kwadratowa szachownica obok niej, ale pomarańczowo-czarna (przedwojenne znaki broni pancernej) lub żółto-granatowa (piechota), ja bardziej obstawiam to pierwsze.

Mocno i dobitnie powiedziane...

Na fotkach widać jedynie że te "okrągłe szachownice" są jasno-ciemne.

I ten jasny jest ( moim zdaniem ) taki jak kolor orła na masce, a ciemny - jak kolor dolnej części "ozdobnej wstęgi" pod orłem (interpretowanej zazwyczaj jako biało-czerwona).

Na szybko - fotki z książki Jana Tarczyńskiego "Pojazdy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim" WKiŁ 1994

starowka1.jpg

starowka2.jpg

 

Jeśli to miała by być przedwojenne oznaczenie broni pancernej ( pomarańczowo-czarne) to układ pól jasny/ciemny powinien być odwrotny.

W przypadku piechoty - przed wojną oznaczenie było czarno(a nie granatowo)-żółte.

Abstra:bip:ąc zupełnie od nieco innego wyglądu przedwojennych oznaczeń w porównaniu do tych ze "Starówki"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Na początek dobra wiadomość- Barthass poinformował mnie, że administracja dała nam zielone światło i nasz projekt grupowy ruszy na początku września . Tak więc koledzy szykujcie modele i do .

Malowanie wozu "Starówka", ale trzeba pamiętać, że - opierając się o litaraturę i fotki - kalki Dragona i kalki ToRo mają błąd - okrągła szachownica nie była biało-czerwona jak kwadratowa szachownica obok niej, ale pomarańczowo-czarna (przedwojenne znaki broni pancernej) lub żółto-granatowa (piechota), ja bardziej obstawiam to pierwsze.

I to są bardzo ciekawe informacje. Dobrze by było aby w projekcie powstał specjalny dział, gdzie takie rzeczy można umieszczać. Warunkiem jednak musiałoby być jednak podparcie wiadomości zdjęciem lub podaniem dokładnego źródła info

.

templess napisał(a):

W przypadku Panther Magda i WP jest to zestaw Dragona 6384, już z gotowym zimmeritem. Jest to dokładnie "powstańcza" wersja i nie trzeba nic przerabiać.

 

Zimmerit na Panterze WP był innego wzoru niż na Panterze Magda-Pudel.

Proponuję zapoznać się z publikacją Krzyśka Muchy w Militariach XX wieku z 2005 roku.

Jaki wzór zimmeritu jest w modelu Dragona - nie wiem...

Żywiczne zimmerity do powstańczych Panter robi(ł) warszawski ATAK.

Swoje wiadomości opieram właśnie na artykule Krzyśka Muchy w/w oraz na pierwszej części tego art. (Militaria XX wieku

nr 2 z 2004 roku. Nie miałem pojęcia że te panthery miały różne wzory zimmeritu. Tym bardziej mnie to dziwi, ponieważ załogi I./Pz.Rgt.27 zostały przezbrojone w okresie od 20 czerwca do 1 sierpnia i otrzymały78 zupełnie nowych panther ausf.G. Myślałem, że były z jednego rzutu. Możesz coś więcej napisać na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Na początek dobra wiadomość- Barthass poinformował mnie, że administracja dała nam zielone światło i nasz projekt grupowy ruszy na początku września . Tak więc koledzy szykujcie modele i do

No to zaczynam zbierać kwity do projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Malowanie wozu "Starówka", ale trzeba pamiętać, że - opierając się o litaraturę i fotki - kalki Dragona i kalki ToRo mają błąd - okrągła szachownica nie była biało-czerwona jak kwadratowa szachownica obok niej, ale pomarańczowo-czarna (przedwojenne znaki broni pancernej) lub żółto-granatowa (piechota), ja bardziej obstawiam to pierwsze.

Mocno i dobitnie powiedziane...

Na fotkach widać jedynie że te "okrągłe szachownice" są jasno-ciemne.

I ten jasny jest ( moim zdaniem ) taki jak kolor orła na masce, a ciemny - jak kolor dolnej części "ozdobnej wstęgi" pod orłem (interpretowanej zazwyczaj jako biało-czerwona).

 

Hmmm... znam te fotki dobrze, mi kolor ciemnego pola wydaje się ciemniejszy niż czerwonego koloru na szarfie z przodu kadłuba, ale to właśnie problem z czarno-bialymi fotkami, że możemy sobie dywagować bez profesjonalnego pokolorowania komputerowego. Nie twierdzę kategorycznie, że mam racje,ale pare oznak na oznaczenia pancerne wskazuje i większym sensem było by ono niż kolejna biało-czerwona szachownica mała koło lotniczej, biało-czerwonej dużej.

 

Kwestia do dalszej dyskusji, ale pewności nikt nie ma, o ile ktoś nam ostatecznej publikacji sensownej nie znajdzie, ja takowej nie ujawniłem niestety... Jeszcze zdecyduję z jaką szachownicą zrobię moją "Starówkę", skłaniam się jednak ku oznaczeniom w kolorach pprzedwojennych

 

Tu kolega z forum podaje zresztą link, w którym wyczytałem to samo (jest wprawdzie tylko o pomarańczowo-czarnej szachownicy broni pancernej mowa, co miało by sens, gdyż wśród powstańców obsługujących zdobyczne wózki AK byli przedwojenni pancerniacy):

 

2.

W przypadku piechoty - przed wojną oznaczenie było czarno(a nie granatowo)-żółte.

Abstra:bip:ąc zupełnie od nieco innego wyglądu przedwojennych oznaczeń w porównaniu do tych ze "Starówki"...

Odnośnie układu pól masz rację, jednak przy oznaczeniu granatowo-żółtym dla piechoty będę obstawał przy swoim, bo takie barwy miała ogólnie przedwojenna piechota, polskie wojska na zachodzie i nawet LWP - a co do jej pojazdów to opisane przeze mnie oznaczenie widziałem zarówno w książkach "Wojsko Polskie 1939-1945, Barwa i Broń" oraz "Pojazdy Wojska Polskiego 1939" (szczegóły typu autor, wydanie itp tej i innych źródeł podam po 25 sierpnia, bo do do tego czasu jestem poza domem i nie pamiętam wszystkiego co mam tam na półkach)

 

Uwiarygodnię to co mówię tak na szybko, w poniższym linku na znanym mi forum (bawię się w rekonstrukcję historyczną także) gość pokazuje skan z szachownicami przedwojennymi z podobnej publikacji i daje objaśnienie szachownic, autora książki, tytuł etc.:

http://www.7dak.fora.pl/czlowiek-czyli-sila-sprawcza,5/znak-taktyczny-dywizjonu,671.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

templess napisał(a):

Witam . Na początek dobra wiadomość- Barthass poinformował mnie, że administracja dała nam zielone światło i nasz projekt grupowy ruszy na początku września . Tak więc koledzy szykujcie modele i do

 

No to zaczynam zbierać kwity do projektu.

Panowie za tydzień Barthass wraca z podróży służbowej i wtedy dogramy szczegóły. Wstępnie widzimy to tak. Nazwa projektu- Pojazdy Powstania Warszawskiego. CEL- upamiętnienie uczestników PW oraz przybliżenie historii tamtych dni. Co za tym idzie w projekcie mogłyby brać udział modele przedstawiające pojazdy używane przez powstańców ale także dioramy przedstawiające tychże. Tym razem żadnej niemczyzny. Projekt składałby się z 3 działów;

-Warsztat. Ruszyłby za 2-3 tygodnie.

-Walkaround. Tu moglibyśmy wstawiać zdjęcia, wiadomości i dyskutować

-Galeria. Byłaby trochę nietypowa. Można by do niej wstawić model tylko i wyłącznie 1 sierpnia 2014 roku, w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego.

Przewidujemy także plebiscyt na najlepszy model tego projektu. Nagroda? Satysfakcja. Ewentualnie umieszczenie zdjęcia na stronie tytułowej Modelworku. Chyba, że znajdzie się jakiś Sponsor

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.