Skocz do zawartości

Walkaround


wojtas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 134
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hmmm... znam te fotki dobrze, mi kolor ciemnego pola wydaje się ciemniejszy niż czerwonego koloru na szarfie z przodu kadłuba,

Zwróć uwagę, że na pierwszej fotce, tego dolnego, ciemnego (w domyśle - czerwonego) pasa jeszcze nie ma.

Jest on dopiero na drugiej fotce i z prawej strony (bezpośrednio pod "okrągłą szachownicą") odcienie "ciemnego koloru" (według mnie) są takie same.

Ten dolny pas nieco "jaśnieje" w drugą stronę - ale to chyba kwestia oświetlenia...

 

ale to właśnie problem z czarno-bialymi fotkami, że możemy sobie dywagować bez profesjonalnego pokolorowania komputerowego.

Przy profesjonalnym pokolorowaniu otrzymamy takie kolory jak chcemy otrzymać - raz utraconej informacji (kolor) nie sposób bezpośrednio odtworzyć...

 

Nie twierdzę kategorycznie, że mam racje,ale pare oznak na oznaczenia pancerne wskazuje i większym sensem było by ono niż kolejna biało-czerwona szachownica mała koło lotniczej, biało-czerwonej dużej.

A jaki sens ma i orzeł biały, i szachownice lotnicze i biało-czerwona wstęga?

Poza propagandowym - żadnego...

Czy przedwojenny znak broni pancernej w takim miejscu miałby jakiś wydźwięk patriotyczny czy propagandowy? Być może, choć ja nie sądzę...

 

Kwestia do dyskusji, ale pewności nikt nie ma, ja jednak zrobię wóz z pancerną szachownicą

Twój model - Twoja wola... Rób jak uważasz, ale nie pisz o "błędach" u innych, tylko o tym, że Twoim zdaniem tak będzie lepiej / poprawniej / ciekawiej ect.

 

Odnośnie oznaczenia granatowo-żółtego dla piechoty będę obstawał przy swoim, bo takie barwy miała ogólnie przedwojenna piechota, polskie wojska na zachodzie i nawet LWP - a co do jej pojazdów to opisane przeze mnie oznaczenie widziałem zarówno w książkach "Wojsko Polskie 1939-1945, Barwa i Broń" oraz "Pojazdy Wojska Polskiego 1939" (szczegóły typu autor, wydanie itp tej i innych źródeł podam po 25 sierpnia, bo do do tego czasu jestem poza domem i nie pamiętam wszystkiego co mam tam na półkach)

 

Uwiarygodnię to co mówię tak na szybko, w poniższym linku na znanym mi forum (bawię się w rekonstrukcję historyczną także) gość pokazuje skan z szachownicami przedwojennymi z podobnej publikacji i daje objaśnienie szachownic, autora książki, tytuł etc.:

http://www.7dak.fora.pl/czlowiek-czyli-sila-sprawcza,5/znak-taktyczny-dywizjonu,671.html

 

Ależ oczywiście, granatowo-żółty to barwy piechoty, to kolory wypustek ("łapek") na kołnierzach mundurów.

Ale w ksiąźce na którą się powołujesz - "Pojazdy Wojska Polskiego - Wrzesień 1939" Jońcy, Szubańskiego i Tarczyńskiego jest kolorowy "znak broni i służb" malowany na samochodach - i w przypadku piechoty jest to kolor czarny i żółty... No ale poza kolorowym przykładem opisu słownego tam nie ma...

A skan z podanego przez Ciebie linku jest łudząco podobny do tablicy z przykładami "znaków broni i służb" i gdyby nie słowny opis pod skanem to znak piechoty zinterpretowałbym raczej na czarno-żółty niż granatowo-żółty...

Może książka (z 1990 roku) została wydrukowana ze "zbyt małą starannością", a może autor ( bo w wątku na Odkrywcy wypowada się w sprawie tych znaków i kolorów właśnie p.Jońca ) przez kolejne 14 lat dotarł do nowych materiałów ? Nie wiem... Przy najbliższej okazji podpytam...

 

 

Swoje wiadomości opieram właśnie na artykule Krzyśka Muchy w/w oraz na pierwszej części tego art. (Militaria XX wieku

nr 2 z 2004 roku. Nie miałem pojęcia że te panthery miały różne wzory zimmeritu. Tym bardziej mnie to dziwi, ponieważ załogi I./Pz.Rgt.27 zostały przezbrojone w okresie od 20 czerwca do 1 sierpnia i otrzymały78 zupełnie nowych panther ausf.G. Myślałem, że były z jednego rzutu. Możesz coś więcej napisać na ten temat?

 

Przestudiuj raz jeszcze artykuł Krzyśka (zwłaszcza część 2 - interpretację zdjęć) - a może też odnajdziesz gdzieś na starym PWMie dyskusję na ten temat (interpretacją zdjęć dla Krzyśka zajmowało się kilka czy kilkanaście osób przez dłuuugi czas) - moje informacje o różnych wzorach zimmeritu na obu powstańczych Panterach pochodzą właśnie stamtąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, pogrzebię i poszperam gdzie się da o okrągłęj szachownicy, z dwóch źródeł mam póki co info o kolorach innych niż biało-czerwony. Jak skompletuję na poczatku września materiały moje i podpytam paru znajomych maniaków z rekonstrukcji o dobre źródłą to się wypowiem ostatecznie

 

Przy profesjonalnym pokolorowaniu otrzymamy takie kolory jak chcemy otrzymać - raz utraconej informacji (kolor) nie sposób bezpośrednio odtworzyć...

Przy dobraj jakości zdjęciach i filmach czarno-białych odpowiednie ustawienie wzorca skali szarości w profesjonalnej (i koszmarnie drogiej oraz pracochłonnej) obróbce umożliwia oddanie przynajmniej bazowych barw w słabym odcieniu, jeśli nie dokładnie kolorów. Niestety fotki pojazdów z powstania są słabej jakości i wówczas to strzelanie w ciemno.

 

Ależ oczywiście, granatowo-żółty to barwy piechoty, to kolory wypustek ("łapek") na kołnierzach mundurów.

Ale w ksiąźce na którą się powołujesz - "Pojazdy Wojska Polskiego - Wrzesień 1939" Jońcy, Szubańskiego i Tarczyńskiego jest kolorowy "znak broni i służb" malowany na samochodach - i w przypadku piechoty jest to kolor czarny i żółty... No ale poza kolorowym przykładem opisu słownego tam nie ma...

A skan z podanego przez Ciebie linku jest łudząco podobny do tablicy z przykładami "znaków broni i służb" i gdyby nie słowny opis pod skanem to znak piechoty zinterpretowałbym raczej na czarno-żółty niż granatowo-żółty...

Może książka (z 1990 roku) została wydrukowana ze "zbyt małą starannością", a może autor ( bo w wątku na Odkrywcy wypowada się w sprawie tych znaków i kolorów właśnie p.Jońca ) przez kolejne 14 lat dotarł do nowych materiałów ? Nie wiem... Przy najbliższej okazji podpytam...

 

Wszystkie znaki w podanym skanie odpowiadają kolorystycznie oznakom barw służb, na których pojazdach się znajdowały, tym samym co na kołnierzach - więc czarno-żółte oznaczenie by było jedynym odstępstwem od tej zasady. Może to faktycznie wina druku - tu ponownie podeprę się skanami z książek na półce u mnie w domu, gdy do niego wreszcie wrócę A Ty podpytaj autora w miarę możliwości i napisz w wątku bo też jestem ciekaw...

 

Fajnie, że mamy dyskusję i dla ogólnego dobra projektu grupowego oby było takich więcej, jak wskazywał to powyżej templess. Pomysł rozwinięcia wątku dyskusyjno-monograficznego w projekcie grupowym jest tym bardziej słuszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie znaki w podanym skanie odpowiadają kolorystycznie oznakom barw służb, na których pojazdach się znajdowały, tym samym co na kołnierzach - więc czarno-żółte oznaczenie by było jedynym odstępstwem od tej zasady.

Masz rację, ale...

Jak można doczytać się między wierszami na forum Odkrywcy, sam autor ma wątpliwości co do kolorystyki, a część opisowa (słowna) Instrukcji nie zachowała się.

Tak więc przypisuje kolory broni i słuźb do tych oznaczeń, niejako "na własną odpowiedzialność" (choć jest w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem)

Do tego znaleziona została tabliczka na wóz / biedkę czy taczankę, gdzie znak jest (wg. znalazcy) czarno-żółty. No ale może tu w grę wszedł jeszcze dodatkowo czynnik czasu...

Fotka z forum Odkrywcy

bmwlliwa.jpg

No, ale to wszystko raczej OT, bo nie dotyczy Powstania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam rozglądać się za modelem

Słuszna decyzja

No, ale to wszystko raczej OT, bo nie dotyczy Powstania ...

Niby nie dotyczy ale... jednak dotyczy. Powstały pytania co do kolorystyki i to bardzo dobrze. I w końcu to też polska pancerka.Za jakieś 2-3 tygodnie rusza projekt i taki poddział jak walkaround zdecydowanie się przyda. Mam nadzieję że przez rok takich dyskusji będzie mnóstwo i wszyscy na tym skorzystamy. Co do tego zimmu to zaskoczyła mnie ta informacja. Zdecydowanie przestudiuję ten artykuł po raz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można doczytać się między wierszami na forum Odkrywcy, sam autor ma wątpliwości co do kolorystyki, a część opisowa (słowna) Instrukcji nie zachowała się.

Tak więc przypisuje kolory broni i słuźb do tych oznaczeń, niejako "na własną odpowiedzialność" (choć jest w tej dziedzinie niekwestionowanym autorytetem)

Do tego znaleziona została tabliczka na wóz / biedkę czy taczankę, gdzie znak jest (wg. znalazcy) czarno-żółty. No ale może tu w grę wszedł jeszcze dodatkowo czynnik czasu...

Fotka z forum Odkrywcy

bmwlliwa.jpg

No, ale to wszystko raczej OT, bo nie dotyczy Powstania ...

 

Fajny przykład z tą tablicą, żółty wyraźny, a drugi kolor z grubsza jak najbardziej czarny, jednak trudno dociec co to było odcieniem 70-80 lat temu - np. farba czarna na motocyklu mojego wujka po 20 latach w garażu się zrobiła czerwona ;) . Swego czasu wypłynęły kolorowe foty wrześniowych pojazdów (głównie wraków) i niektóre wizje nt. kamuflaży się potwierdziły, niektóre nadal są dyskutowane, może niedługo wyjdą kolejne i coś się też w kwestii i przedwojennych oznaczeń i malowania powstańczych pojazdów rozświetli (ba, może nawet zdjęcia dotąd nieznanych zdobycznych wozów ukażą). Dobrze, że o zimmie w Panterach wspomniałeś, mam tę gazetkę i te artykuły sporo wnoszą

 

Za jakieś 2-3 tygodnie rusza projekt i taki poddział jak walkaround zdecydowanie się przyda. Mam nadzieję że przez rok takich dyskusji będzie mnóstwo i wszyscy na tym skorzystamy. Co do tego zimmu to zaskoczyła mnie ta informacja. Zdecydowanie przestudiuję ten artykuł po raz kolejny.

Robi się nam tu osobny wątek powoli, więc może dalej popiszemy właśnie w tym poddziale wątku projektu grupowego po jego utworzeniu? Na pewno przy okazji budowy Hanomaga "Starówki" powrócę do tematu, a w międzyczasie zainteresowani (w tym ja) pogrzebiemy w materiałach i wówczas każdy coś dorzuci do gara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się nam tu osobny wątek powoli, więc może dalej popiszemy właśnie w tym poddziale wątku projektu grupowego po jego utworzeniu? Na pewno przy okazji budowy Hanomaga "Starówki" powrócę do tematu, a w międzyczasie zainteresowani (w tym ja) pogrzebiemy w materiałach i wówczas każdy coś dorzuci do gara

Dobry pomysł. Nie trzeba będzie nic przenosić ani powielać w nowym temacie. To może do tego czasu napiszecie co myślicie o wstępnym regulaminie i jakie modele można wykorzystać do tego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się nam tu osobny wątek powoli, więc może dalej popiszemy właśnie w tym poddziale wątku projektu grupowego po jego utworzeniu? Na pewno przy okazji budowy Hanomaga "Starówki" powrócę do tematu, a w międzyczasie zainteresowani (w tym ja) pogrzebiemy w materiałach i wówczas każdy coś dorzuci do gara

Dobry pomysł. Nie trzeba będzie nic przenosić ani powielać w nowym temacie. To może do tego czasu napiszecie co myślicie o wstępnym regulaminie i jakie modele można wykorzystać do tego projektu?

Tak mi przyszło na myśl - bo właśnie buduję na konkurs forumowy na innym forum zdobycznego E-10 w barwach AK - może poza oczywistymi wątkami budowy i galerii pojazdów rzeczywistych dać jeden wątek Political/Science-Fiction. Sporo ludzi tu takowe budowało i nadal tworzy. Chodzi mi o modele typu właśnie pojazdy niemieckie istniejące tylko na deskach kreślarskich, samodziały jakieś w typie "Kubusia" czy nawet popuszczając wodze fantazji jak Tomek Bagiński robiący film "Hardkor 44" (screeny poniżej) albo twórcy komiksów o powstaniu (była taka seria w 2004 wydana) ktoś zachce zbudować kroczącego robota w stylu Gwiezdnych Wojen opartego o części niemieckich czołgów i w malowaniu z 1944 - takie małe przykłady:

 

t285.jpg

 

c9m9.jpg

 

iwkv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło na myśl - bo właśnie buduję na konkurs forumowy na innym forum zdobycznego E-10 w barwach AK - może poza oczywistymi wątkami budowy i galerii pojazdów rzeczywistych dać jeden wątek Political/Science-Fiction.

Panowie, osobiście jestem przeciw wprowadzaniu P/S-F. Już mówię czemu. Podoba mi się ten rodzaj modelarstwa, ale to chyba nie w tym projekcie. Nasz projekt ma przede wszystkim na celu popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Przynajmniej taki był mój zamiar. Oczywiście to moja osobista , bardzo subiektywna ocena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu wypłynęły kolorowe foty wrześniowych pojazdów (głównie wraków) i niektóre wizje nt. kamuflaży się potwierdziły, niektóre nadal są dyskutowane, może niedługo wyjdą kolejne i coś się też w kwestii i przedwojennych oznaczeń i malowania powstańczych pojazdów rozświetli

 

Instrukcja malowania przedwojennej pancerki ujrzała światło dzienne (Poligon 2/2009). Ba, są nawet próbki kolorów, ich "receptura"...

Problem w tym, że i te próbki (najprawdopodobniej) nie oparły się działaniu czasu...

 

Tak mi przyszło na myśl - ... - może poza oczywistymi wątkami budowy i galerii pojazdów rzeczywistych dać jeden wątek Political/Science-Fiction.

Panowie, osobiście jestem przeciw wprowadzaniu P/S-F.

 

Panowie, jeśli dobrze zrozumiałem intencje "ojca-założyciela" tego projektu, miała by to być praca popularyzatorsko-historyczna, i S-F (nawet w stylu www.1944.waw.pl) jest raczej nie na miejscu.

Ale to Wasz projekt, Wasze modele i Wasza wola...

Ja pozwolę sobie zachować jedynie rolę gderającego i upierdliwego dziadka ( ot, tytułowego gajowego z wąsami ) szukającego dziury w całym :-)

 

 

No, ewentualnie

Chyba, że znajdzie się jakiś Sponsor

ale kto to wie co będzie za rok...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt składałby się z 3 działów;

-Warsztat. Ruszyłby za 2-3 tygodnie.

-Walkaround. Tu moglibyśmy wstawiać zdjęcia, wiadomości i dyskutować

-Galeria. Byłaby trochę nietypowa. Można by do niej wstawić model tylko i wyłącznie 1 sierpnia 2014 roku, w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego.

Myślę, że nie jest dobrym pomysłem ograniczanie czasu wstawiania zdjęć do galerii do jednego dnia. A co jeśli ktoś akurat z różnych powodów by nie mógł wstawić fotek?

Moim zdaniem można przyjąć, że 1 sierpnia 2014 jest ostatnim dniem kiedy można wstawiać zdjęcia gotowych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja malowania przedwojennej pancerki ujrzała światło dzienne (Poligon 2/2009). Ba, są nawet próbki kolorów, ich "receptura"...

Problem w tym, że i te próbki (najprawdopodobniej) nie oparły się działaniu czasu...

Między innymi o tym artykule myślałem

 

Racja, przemówiliście mi do rozumu.

S-F może nie jest na miejscu.

Z tym można wystartować kiedy się chce.

Rzuciłem tylko hasło (bo film "Hardkor 44" Bagińskiego jest dla mnie znakomitym pomysłem ) ale naturalnie dostosuję się do zdania ogółu i rozumiem Wasze zdanie o pozostawieniu stricte historycznych modeli

Kiedyś sobie poza projektem powstaniowym takiego robocika zbuduję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sobie poza projektem powstaniowym takiego robocika zbuduję
Racja, przemówiliście mi do rozumu.

S-F może nie jest na miejscu.

Z tym można wystartować kiedy się chce.

Panowie, jeśli dobrze zrozumiałem intencje "ojca-założyciela" tego projektu, miała by to być praca popularyzatorsko-historyczna, i S-F (nawet w stylu www.1944.waw.pl) jest raczej nie na miejscu.

Ale to Wasz projekt, Wasze modele i Wasza wola...

Ja pozwolę sobie zachować jedynie rolę gderającego i upierdliwego dziadka ( ot, tytułowego gajowego z wąsami ) szukającego dziury w całym :-)

Gajowy z wąsami właśnie taka była moja intencja I cieszę się,że tak prosto udało się rozwiązać problem wprowadzenia S-F, a raczej jego nie wprowadzania . Co roli "gderającego i upierdliwego dziadka, to widzę Cię raczej jako pilnującego poprawności merytorycznej modeli i nieocenione źródło wiedzy. Taka wymiana zdań jak z Desaxe jest bardzo pożądana. Bez żadnych kłótni i napinania , a wiele się dowiedzieliśmy

Myślę, że nie jest dobrym pomysłem ograniczanie czasu wstawiania zdjęć do galerii do jednego dnia. A co jeśli ktoś akurat z różnych powodów by nie mógł wstawić fotek?

Moim zdaniem można przyjąć, że 1 sierpnia 2014 jest ostatnim dniem kiedy można wstawiać zdjęcia gotowych modeli.

Zawsze można zrobić jakieś odstępstwo od reguły jakby ktoś nie mógł. Nie po to się prowadzi warsztat, aby uniemożliwić wstawienie modelu do galerii.W jakiś nagłych przypadkach osoba taka mogłaby wstawić model do galerii później.

Pomysł wziął się stąd aby to było coś w rodzaju naszej modelarskiej syreny, uruchamianej 1 sierpnia w całej Polsce dla upamiętnienia wybuchu powstania. Wydaje mi się, że to jednak dobry pomysł. Co myślą o tym inni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić jakieś odstępstwo od reguły jakby ktoś nie mógł. Nie po to się prowadzi warsztat, aby uniemożliwić wstawienie modelu do galerii.W jakiś nagłych przypadkach osoba taka mogłaby wstawić model do galerii później.

Pomysł wziął się stąd aby to było coś w rodzaju naszej modelarskiej syreny, uruchamianej 1 sierpnia w całej Polsce dla upamiętnienia wybuchu powstania. Wydaje mi się, że to jednak dobry pomysł. Co myślą o tym inni?

 

Pomysł z syreną dobry, ale faktycznie nie każdemu może się udać z pierwszym sierpnia... może więc ustalmy tego 1 sierpnia, a jak ktoś kończąc warsztat będzie wiedział, że nie da rady, czy może mu coś wypaść - to wtedy da znać adminowi i się pomyśli o dodaniu np. dzień wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł z publikacją galerii 1 sierpnia. Jednakże trzeba też wziąć pod uwagę potencjalne problemy o których pisał Markuz.

Ja bym to widział tak jak było to robione do tej pory: każdy wrzuciłby zdjęcia do galerii kiedy im wygodnie, a 1 sierpnia ktoś stworzyłby wspólną galerię, w której znalazły linki do wszystkich warsztatów, galerii i po jednym zdjęciu od każdej osoby biorącej udział w projekcie. Ewentualnie dla upamiętnienia można by też 1 sierpnia zmienić banner forum na nawiązujący do powstania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mocna rzecz !

Popularyzacja Powstania 44 w taki sposób byłaby ciekawą rzeczą !

Sorry Sebastian...

Ta "mocna rzecz" nie ma nic wspólnego w faktycznym Powstaniem...

Wydaje mi się, że w Powstaniu Warszawskim było tyle nieznanych, modelarsko ciekawych momentów, że w celach popularyzatorsko-historycznych nie trzeba odwoływać się "klechd ludowych" w stylu SF czy zadęcia patriotycznego, które ce:bip:e niektóre prace Kasi z Gdańska czy Rafała z Warszawy...

No ale to moje, prywatne, zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł z publikacją galerii 1 sierpnia. Jednakże trzeba też wziąć pod uwagę potencjalne problemy o których pisał Markuz.

Tomek biorę je pod uwagę i dlatrgo pisałem,że nikomu nie zabroni się wstawienia modelu do galerii . Ten 1 Sierpnia jak wspominałem to by była nasza modelarska "syrena". A jak ktoś odpali ją 2 czy 4 VIII...nic się nie stanie. Upieram się przy tej dacie i fajnie by było jakby się udało większości uczestników. Skoro jednak pojawiają się głosy, że jeden dzień to za małó więc proponuję termin 1-7 sierpnia. Oczywiście z naciskiem aby wstawiać 1. Nie jest to chyba zbyt wielkie wyzwanie, biorąc pod uwagę cel jaki ma spełnić ?

Sorry Sebastian...

Ta "mocna rzecz" nie ma nic wspólnego w faktycznym Powstaniem...

Wydaje mi się, że w Powstaniu Warszawskim było tyle nieznanych, modelarsko ciekawych momentów, że w celach popularyzatorsko-historycznych nie trzeba odwoływać się "klechd ludowych" w stylu SF czy zadęcia patriotycznego, które ce:bip:e niektóre prace Kasi z Gdańska czy Rafała z Warszawy...

No ale to moje, prywatne, zdanie...

Prywatne zdanie które całkowicie popieram. Zdecydowanie taki był mój zamysł, gdy zaproponowałem Wam ten projekt. Zacieranie granic między realną historią a wirtualnym światem nie pasuje do tego wątku i jest sprzeczne z jego głównym przesłaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do projektu grupowego przystąpię, dokończę tylko rozkopane projekty. Tematyka bardzo mi się podoba, pozwoli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Już kupiłem nawet model na okazję tego projektu

108322-10518.jpg?nr=6233&company=dragon&name=sd.kfz.%20251%20ausf.%20d

Będzie "Szary Wilk" lub " Starówka" jeszcze się nie zdecydowałem.

Chodzi mi jeszcze po głowie zrobienie Tygrysa zdobytego przez powstańców, ale muszę poszukać jeszcze informacji jaki model były do tego najlepszy. Mało informacji o tym Tygrysie, więc na pierwszy ogień pójdzie Sd.Kfz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.