Skocz do zawartości

Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że kolejny ambitny projekt. Będę zaglądał sam zastanawiam się nad zakupem tego modelu. Życzę powodzenia.

___________________________________________________________________________

Na warsztacie:

PZL P.24 - Azur 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju, jak ja mam się zabrać za budowę czegokolwiek? Kiedy tylko trochę człowiek psychicznie odsapnie po Jaczku, wrzucasz kolejny warsztat i łapki więdną

Ale zaglądał oczywiście będę. Twoje warsztaty są niezwykle wartościowe, raz ze względu na precyzję wykonania, a dwa - sposób podania materiału. Wielu rzeczy można się nauczyć, wiele podpatrzyć, z wielu zrezygnować.

Trzymaj tak dalej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witam kolejnych obserwatorów i dzięki za przychylne głosy.

Nadto dziękuję za naprawdę duży odzew w zakresie pomocy dokumentacyjnej

 

Stan cięć na dziś wygląda następująco:

 

ciecia%252520etap%252520I%252520A.JPG

 

Ciecia%252520etap%252520I%252520B.JPG

 

ciecia%252520etap%252520I%252520C.JPG

 

ciecia%252520etap%252520I%252520D.JPG

 

Teraz do rozważenia kwestia - czy ciąć dalej czy też przed dalszym cięciem nie dopasować skrzydeł, żeby potem nie było zbyt ryzykownie

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cinek - wszystko wskazuje na to, że sekcja ogonowa będzie zdjęta i najprawdopodobniej robiona niemal w całości od podstaw - zestaw się nie nadaje. A zdjęta dlatego, że inaczej będzie trudno pokazać silnik. Nadto w ogonie też postaram się co nieco pootwierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się rozstykówka. Skłamałbym jakbym napisał, że się nie spodziewałem ;)

 

Jeśli rozstykówka, to po co w ogóle bawić się tyłem? Może wg tej koncepcji? Sorry, że 21y, ale zasada identyczna:

 

http://www.airplane-pictures.net/photo/11137/9229-poland-navy-mikoyan-gurevich-mig-21um/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wiedzieć na czym polega wada ogona w panterze bo nie przykładałem jeszcze modelu do niczego tj. planów? pisałeś wcześniej o wąskim garbie ,ster mnie wydaje się za gruby i taki jakiś napuchnięty jakby.O to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, odpowiadam dopiero teraz, bo cały dzień byłem poza dostępem do komputera:

 

Mikele - ostateczne forma prezentacji nie jest jeszcze przesądzona, ale rozstykówka to rzeczywiście faworyt;

qalimar - fajne zdjęcie, ogon jednak będzie robiony, bo tak nie bardzo wyobrażam sobie wykonać model niekompletny, nadto ogon na wiele rarytasów takich jak hamulce, cała struktura, szachownice i godło. No i myślę, że będzie fajnie wyglądał na wózku;

Piotr - odpowiedź na Twoje pytanie wymagałaby założenia osobnego wątku w Nowościach i In-boxach, bo wad w zestawie jest wiele, a zalet niewiele. Konkretne pytanie o ogon, to tak pokrótce:

- zły kształt rury, zbliżony do charakterystycznego dla Su-7 (taka grucha) ;

- niewłaściwy obrys statecznika;

- nieprawidłowe odwzorowanie steru kierunku i całej stefy zasobnika spadochronu;

- błędy w zaznaczonych panelach i wziernikach;

- ogólna mała staranność, dyskwalifikująca dla moich zamierzeń.

Jedyny sens pozostawienia ogona byłby w razie odstąpienia od zamiaru jego zdejmowania, wówczas wielogodzinne piłowanie mogłoby doprowadzić rurę do dobrego kształtu, ale statecznik i tak bym odcinał i mocno poprawiał albo robił od podstaw.

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. Moim zdaniem (podkreślam - moim) samoloty "rozłączone" z tego okresu lotnictwa jakoś tracą urok. Ginie charakterystyczna sylwetka samolotu (MiGi-15, 17, 19, 21, Su-7, 20, 22, F-86Sabre itd.) Za to można pokazać w pełni "ginekologię" lotniczą. Co wybrać?

Zdając sobie sprawę z Twojego zaangażowania, cierpliwości i umiejętności Mikołaju, tak rozgrzebany model z pewnością będzie wyglądał imponująco i efektownie. Ale, jak dla mnie straci swój urok. W Su wrażenie robi przede wszystkim jego nieco pokraczna sylwetka, zwłaszcza z rozłożonymi skrzydłami. Wtedy "lokomotywka" - jak mówią chłopaki z Efów - wygląda pięknie.

No, ale, jak mówią starzy górale - Twój cyrk, Twoje małpki.

Tak, czy siak, z pewnością warto będzie oglądać Twój warsztat.

Pozdrawiam.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dwa dni byłem "w Polsce", stąd nieco późna odpowiedź:

 

Piotr - zanim zaczniesz kłaść Panterę na plany, zażyj relanium albo dwa - uchroni to zestaw przed wyrzuceniem...

 

Andrzej - w pełni rozumiem Twoje wątpliwości i były one przedmiotem szczegółowej analizy. Bez wątpienia całość sylwetki będzie utracona. Ale tu byśmy wchodzili w głębsze dyskusje co do sposobu prezentacji, przecież tak właściwie nawet otwarta kabina i wypuszczone podwozie zakłócają czyste linie samolotu. Z drugiej strony inaczej silnika się nie da pokazać (chyba żeby w ogóle postawić go obok), nadto w ten sposób pokaże się to co jest jak sam piszesz charakterystyczne dla samolotów tego okresu (zdejmowany ogon). W każdym razie jeszcze nie deklaruj do końca utraty uroku, daj mi szansę, bo spróbuję mimo zabrania ogona jakoś z tego wybrnąć .

 

A popatrz na to ujęcie (fragment fotki pochodzi z Aeroplana nr 2/97, artykuł "Pożegnanie Su-20", mimo starań nie znalazłem wzmianki o autorze zdjęć) - w mojej ocenie, mimo braku ogona widać linię 20-tki, a u mnie dojdą jeszcze rozłożone skrzydła z wypuszczoną mechanizacją.

 

Su%252520bez%252520ogona.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie o Su-20...

czy dałoby radę wypisać numery czasopism w których są artykuły o Su-20? widać w pierwszym wpisie że sporo tego zgromadziłeś

 

myślę,że wielu może się sprzydać taka informacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju, spoko!To tylko moja opinia na temat tego typu samolotów, a nie sugestia jak masz budować. Po prostu, moim zdaniem, samolot bez swojej drugiej połowy prezentuje się jakoś dziwnie. Miałem ten dylemat budując Limy, Su 7, Su 22 i Sabre'a. Przystawiałem, odstawiałem po kilka razy i za każdym, kadłub był w całości.

Nie martwię się o wykonanie modelu, bo przyzwyczaiłeś nas do pięknej pracy. Uważam, że zaprezentujesz kawał modelarskiego warsztatu i miło będzie tutaj zaglądać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - Andrzej - dzięki za opinię. Swoją drogą model jest na takim etapie, że chętnie rozważę każdą sugestię co do prezentacji - w każdym razie jest pole do dyskusji

 

Piotr - podaję numery czasopism pokazanych na zdjęciu w pierwszym poście, przy czym UWAGA! niektóre z nich dotyczą Su-22 i traktuję je jako źródło pomocnicze:

- MiniReplika - 9,13-14, 32, 35, 64;

- Lotnictwo z Szachownicą: 7, 16, 18, 32, 37;

- Aeroplan: 2/97, 5/99, 6/00, 1/01, 3/01, 4/01, 4/12;

- numer specjany Aeroplana dot Su-22 - 5-6/12;

- PKL dot. Su-22

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwają dość uciążliwe i mało widowiskowe prace nad wyprowadzeniem sylwetki. Opis w zasadzie dla zachowania kompletności relacji, bo właściwie nuda.

Zanim zacznę dokonywać dalszych cięć, zdecydowałem o dopasowaniu centropłata. Będzie to na podobnej zasadzie jak kadłub, części górna i dolna zostaną połączone na kilka punktów, po to, aby po wyprowadzeniu sylwetki móc je rozdzielić celem cięcia i meblowania.

 

Propozycja producenta:

 

centrIetap%252520A.JPG

 

Usunąłem wszystkie fiznezyjne detale i zakleiłem wnękę podwozia, albowiem jest w nieco złym miejscu i ma nie do końca prawidłowy obrys

 

centrIetap%252520B.JPG

 

Do górnej części dokleiłem małe klocki z kołeczkiem i następnie po dokładnym spozycjonowaniu wywierciłem otworki w kadłubie.

 

centrIetap%252520C.JPG

 

Część górna jest dopasowania i umiejscowiona na kołeczkach i blutacku i do niej szlif po szlifie będę dopasowywał część dolną

 

centrIetap%252520D.JPG

 

Aby uzyskać taki mniej więcej efekt:

 

centrIetap%252520E.JPG

 

Teraz obie części będzie można skleić na punkty nie przejmując się na razie obróbką powierzchni - na tym etapie najważniejsze jest dopasowanie do kadłuba. Drobne szczeliny w granicach 0,2 - 0,3 mm są dopuszczalne, gdyż i tak na styku skrzydło -kadłub będzie imitacja paska blachy.

 

Cdn - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bogato widzę prace.Zacząłeś więc " najprzyjemniejszą" część w serii modelu typu Su-17 wzwyż- cudowne skrzydła o jakże wiernym odwzorowaniu profilu i cięciwy podobnym bardziej do profilu bombowca B-36 czekam i podpatruję pomysły z moim marnym naśladownictwem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny zestaw typu "opiłuj co się da i sam dorób". Jakiś czas temu kupiłem MiG-a 19 z ZTS-u. Tam jest dokładnie to samo. Rozumiem, że w Suczce komory podwozia też były do kitu, skoro je załatałeś?

 

Tam komór nie ma wcale, a dodatkowo kształt i umiejscowienie różnią się od oryginału.

Znam ten ból. Oczywiście siedzę i "co ja pacze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, djack - tak jak Piotrek S. odpowiedział - w zestawie Pantery we wnękach nie ma nic, a ich obrys na spodzie jest nieprawidłowy. Oczywiście w modelu będą robione, ale to będzie wszystko począwszy od zeszlifowania górnego płata poprzez ścianki, przetłoczenia, przewody itp. Załatane są po to, aby wytrasować nowy obrys już na gładkiej jednolitej powierzchni.

A MiG-a-19 z ZTS-u w Twoim wydaniu chętnie bym zobaczył, zamawiam abonament, prenumeratę i odcinki specjalne wyłącznie dla prenumeratorów. Tylko musiałbyś przyrzec publicznie, że aktualizacje będą częstsze niż w przypadku Ana i Wilgi...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj, może kiedyś. Nie powiem, chodzi mi głowie ten MiG, bo to moim skromnym zdaniem jeden z ładniejszych MiGów. Tylko roboty z nim od licha i trochę, bo to jakość chyba jeszcze gorsza niż Twoja Pantera. A na razie walczę z górną powierzchnią skrzydeł Wilgi, więc niedługo jakaś mała aktualizacja powinna być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.