Jump to content

Hawker Typhoon Mk. Ib 1/72 Airfix


Recommended Posts

Witam.

 

Tutaj był wątek warsztatowy.

viewtopic.php?f=86&t=40128

 

Model bez fajerwerków, trochę trudno się skleja, dalej wg mojego uznania Airfix produkuje za głębokie rowy. Ale z ostatecznego efektu jestem w miarę zadowolony. Szmata chyba nie wygląda źle - to moja pierwsza ;) Obicia z pędzelka. Brudzenie główne pastelami.

 

SH106372.jpg

SH106373.jpg

SH106374.jpg

SH106375.jpg

SH106376.jpg

SH106377.jpg

SH106378.jpg

SH106380.jpg

SH106384.jpg

 

Pozdrawiam,

Adam

Link to post
Share on other sites

Bardzo przyjemnie wykonany! Gratulacje!

 

Co do szmaty, to może i jest fajnie odtworzona sama w sobie, ale czy przydaje szyku modelowi jako całości? Moim zdaniem nie. Taki element ni przypiął ni przyłatał... No chyba że model ma stanowić element jakiejś większej całości, dioramy itp.

Link to post
Share on other sites

Sorki, warsztatów nie oglądam wszystkich. To uszkodzenie powierzchni było łatwe do naprawienia. Wystarczyło przetrzeć delikatnie papierem ściernym i trysnąć skrzydło werniksem... Śladu by nie było. Wiem, bo mi się takie rzeczy też zdarzają. Wybrnąłeś mało profesjonalnie i za karę będziesz teraz musiał oglądać brudną szmatę na samolocie!

Link to post
Share on other sites

Szmata...Banny napisał, nie będę powtarzał, wyrwana z kontekstu całkiem.

Można było inaczej:

5227724085_6c9ede5e02_z.jpg

 

Nie jestem zachwycony obiciami, ani wykończeniem rur wydechowych, czy precyzją malowania kółka ogonowego. Głęboki mat na maszynach RAF jest też problematyczny.

Mimo to model jest dowodem, że dość wysoki poziom biegłości osiągnąłeś i tylko pech sprawił, że ten Typhoon nie jest taki jak mógł być.

Link to post
Share on other sites

A mi z kolei bardzo się podoba. Szmata może faktycznie ni przypiął ni wypiął, jak to napisali moi przedmówcy, żeby choć kabina była otwarta, albo wychylone lotki czy klapy, to wtedy ożywiłoby trochę model a i szmata tak by nie raziła. Ale rozumiem, że to ma zasłonić błąd... Jak były robione zapuszczenia linii blach i smugi za chłodnicą? A zdjęcia? Oświetlenie halogenami, czy softboxy... wygląda profesjonalnie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Piękny grubasek, szmata mi się podoba bo ożywia model i nie ma sensu szukać uzasadnienia celowości i sposobu ułożenia szmaty, bo szmata rządzi się własnymi prawami i nie nam je zrozumieć. Rzeczywiście jakiś element wychylony czy niedomknięta owiewka dała by życia modelowi. Jednak najbardziej nie pasuje mi czarny wash w liniach podziału. Jest równy i kontrastowy, za bardzo kontrastowy.

Link to post
Share on other sites

Z washa ciężko wybrnąć w modelach Airfixa. Jak to zrobić, żeby było dobrze? Z takimi liniami podziału, szczególnie w tej skali ciężko zrobić realistycznie wyglądający model, niezależnie czy z washem, czy bez. Nie będę już kupował ich modeli, póki tego nie zmienią. Model cieszy oko, ale linie są die-castowe.

Link to post
Share on other sites

Wash ograniczony do powierzchni sterowych i paneli silnika będzie bardziej realistyczny niż taki po całości bez względu, czy na oryginale widać jakiś podział blach, czy nie.

Chociaż przy tych rowach Airfixa, to chyba najlepiej zaszpachlować wszystko na gładko.

Link to post
Share on other sites

Miały być bombki, ale się nie zdecydowałem

 

Szmatkę robiłem z chusteczki higienicznej. Jak wiadomo jest ona wielowarstwowa, w tym wypadku wziąłem dwie warstwy. Fajnie jest brać taki kawałem z fakturą, to potem lepiej wygląda. Mieszam wikol z wodą, wychodzi trochę bardziej gęste niż mleko, przesączam chusteczkę, odwalcowuję nadmiar i układam na modelu. Trzeba delikatnie, bo się rwie. Potem malunek Humbrolem.

Link to post
Share on other sites

Patrząc na model prezentuje się rewelacyjnie i taki też jest. Nie mam zamiaru szukać tzw. dziury w całym, bo i po co. Liczy się efekt końcowy, szkoda, że nie fruwa ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Właśnie takiego teraz sklejam, więc z zainteresowaniem obejrzałem galerię i wątek warsztatowy. Myślę że model wykonany jest bardzo dobrze. Wash i brudzenie podoba mi się - jest w sam raz. Srebrne otarcia to jedyny minusik jaki można znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.