Jump to content
Jędrek

Okrętowe nowości i zapowiedzi modelarskie

Recommended Posts

18 godzin temu, M.A.V. napisał:

Botan - ale mnie ten Golf ucieszył  :mrgreen:   lepsza taka chińska wersja niż nic... tak samo z HobbyBossowego  modelu Type 033 można po drobnych korektach zrobić Romeo.

PrzemekW - Foxtrota w 1:350 wypuścił ostatnio Bilmodel - ale to żywica. Jak ktoś lubi w niej rzeźbić to polecam bo jakość całkiem niezła - mam z tej firmy Kobbeny i bardzo zadowolony jestem, choć dla mnie dłubanie w żywicy to dramat.

Hej,

Co trzeba przerabiać, żeby otrzymać Romeo z 033?

Co do Foxtrota, to poczekam na plastik.

Pozdrawiam, Przemek

• Like 1

W dniu 24.03.2020 o 17:18, PrzemekW napisał:

Co trzeba przerabiać, żeby otrzymać Romeo z 033?

Teoretycznie powinny być bliźniacze bo Chińczycy budowali je wg sowieckiej dokumentacji i na licencji ale wiem że wprowadzili trochę swoich innowacji - na pewno dodali dodatkowe wygłuszenie sekcji silnikowej i całą infrastrukturę klimatyzacyjno-wentylacyjną żeby można było pływać w tropikach. Co do szczegółów zewnętrznych to musiałbyś porównać plany obu jednostek - tak na szybko z głowy mogę powiedzieć że na pewno różnice były w górnej części rufy (chińczyk był bardziej "kanciaty") oraz w dziobowej "gruszcze" pod wyrzutniami torped (chińczyk miał sonar krajowej produkcji innego kształtu).  

Posted (edited)

znów trochę nowości z tematu okrętów podwodnych:

- USS Parche (SSN-683)

phoca_thumb_l_box.jpg

jednostka klasy Sturgeon, ale w bardzo ciekawej wersji bo przebudowana na okręt specjalny zwiadu elektronicznego (czyli po prostu szpiegowski :szczerbol:  np. poszukiwał w latach 90tych koło Tajwanu chińskich głowic z pocisków balistycznych). Poza tym model w zestawie z pojazdem podwodnym DSRV (Deep Sea Rescue Vehicle)

- Welman - typ brytyjskich miniaturowych okrętów podwodnych z czasów II WŚ

mm35-022.jpg

---------------------------

EDIT   - może nie do końca w temacie modeli, ale w najnowszym numerze nTW (4/2020) jest bardzo ciekawy artykuł o służbie w PMW 4 okrętów podwodnych projektu 613. Polecam głównie z uwagi na b.dobrej jakości rzadkie fotki - m.in. jest jedno z 3 (jedynych o jakich wiem) zdjęć kolorowych tych jednostek z czasów służby w DOP (oryginały w gdyńskim muzeum).

Edited by M.A.V.