Skocz do zawartości

Żywica do odlewów w formie wrażliwej na ciepło


skwercio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja (jak zwykle) z pytaniem.

Pytanie na dziś: Czy istnieje jakaś w miarę tania żywica do odlewów, która nie nagrzewałaby się zbytnio przy nagrzewaniu? Materiał z którego chcę robić formy (Oyumaru) mięknie przy zbyt wysokiej temperaturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym sposobem może być włożenie żywicy przed wymieszaniem na dłuższy czas do lodówki. Ostatnio testowałem to rozwiązanie i udało mi się zalać formę, której nie mogłem zalać w temperaturze pokojowej, bo żywica się gotowała i pieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: Słyszałem, że Oyumaru i Instant Mold miękną od żywicy, nie sprawdzałem, bo jeszcze nie kupiłem żywicy. Faktem jest, że te specyfiki przechodzą w stan plastelinowaty w strumieniu suszarki, czy po zanurzeniu w wodzie o temperaturze ok. 70 st.C. Są dużo wygodniejsze w użyciu niż silikon, poza tym, gdy forma przestanie być potrzebna, można ją wykorzystać ponownie do odlania czegoś innego.

P.S. Właśnie odlewam sobie jarzma NKM-ów wzór 38... z Milliputa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to było.

Żeby "przeszło w stan" musisz dostarczyć określoną ilość ciepła. Jeżeli odlew będzie mały to podczas sieciowania żywicy ilość ciepła wydzielanego przez ten odlew tez będzie mała i prawdopodobnie nic się z tą formą nie stanie.

 

Jak widać "wygodność" tego czegoś jest mocno problematyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zwykły epidian bodaj 53 + Z1 się nie nada ? Jak robiliśmy kadłuby do szybowców rc z to nic nam się nie grzało, ba zawsze kładliśmy na grzejnik żeby szybciej wiązało Z tym że 53 jest dość gęsty. Natomiast poliestrowe żywice grzeją jak głupie, aż ręce można poparzyć. Jak ma to być coś małego to użyłbym Epidianu 5 + utwardzacz IDA, ma małą lepkość i jest rzadki na tyle że sam się odpowietrza.

Włożenie formy z żywicą do lodówki nic nie da, a żywica będzie się utwardzała tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję, a jak się z tym obchodzić? Bo na buteleczce Z1 widnieje nieprzyjemny napis "Żrące"

EDIT: Właśnie czytam, że Epidian 53 też utwardza się silnie egzotermicznie :(

Czy istnieją jakieś płynne żywice, które zastygają na tej zasadzie co Milliput?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję, a jak się z tym obchodzić? Bo na buteleczce Z1 widnieje nieprzyjemny napis "Żrące"

EDIT: Właśnie czytam, że Epidian 53 też utwardza się silnie egzotermicznie :(

Czy istnieją jakieś płynne żywice, które zastygają na tej zasadzie co Milliput?

A gdzie kolega takie coś wyczytał ? Sam się epidianem bawiłem i nic takiego nie zauważyłem. Natomiast jak bawiłem się poliestrową to potrafiła nawet plastik stopić to fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożenie formy z żywicą do lodówki nic nie da, a żywica będzie się utwardzała tydzień.

Masz w tej kwestii jakieś doświadczenie? Axon F38 utwardział się godzinę, a wcześniejsze schłodzenie składników zapobiegło zagotowaniu po wymieszaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożenie formy z żywicą do lodówki nic nie da, a żywica będzie się utwardzała tydzień.

Masz w tej kwestii jakieś doświadczenie? Axon F38 utwardział się godzinę, a wcześniejsze schłodzenie składników zapobiegło zagotowaniu po wymieszaniu.

Ale F38 to z tego co pisze na necie poliuretan a te mogą grzać, natomiast epoksyd którym jest epidian nie grzeje (przynajmniej z Z1 ) i włożony do lodówki potrafi stać nawet 2 dni i nawet po tych dwóch dniach zdarzało się że chłopaki laminowali skrzydła i nie było żadnej różnicy poza tym że lekko zgęstniała. Przykładem może być np. Poxipol toż to Bisfenol A z którego robi się Epidian i nigdy mi się nie zdarzyło by był choć lekko ciepły, w końcu są to kleje i żywice do połączeń na zimno.

Z poliuretanowymi i poliestrowymi miałem do czynienia tylko jak plastiki w skuterze kleiłem, i grzało się to niemiłosiernie. Było długo płynne, aż nagle zastygało w ciągu kilkunastu sekund a temperatura rosła tak, że pojemnik potrafiło stopić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test z Kropelką - odpada, nawet kostka 2x2x2mm nie chce zastygnąć.

Test z Poxipolem - chyba znalazłem to, czego szukam Dobrze oddaje najdrobniejsze detale, wygodny w użyciu, bardzo twardy po zastygnięciu - miodzio! Genialny do form jednoczęściowych i do dwuczęściowych "squishy molds", nie potrzebuję żadnej płynnej żywicy ;)

Testu z Epidianem, oczarowany Poxipolem, nie przeprowadzałem

EDIT: Z tym, że ja robię bardzo małe odlewy - nie wiem, jak Poxipol radziłby sobie przy dużych elementach, ale prawdopodobnie puściłby mnie z torbami, kosztuje praktycznie 1zł/ml

EDIT II: Właśnie widzę, że większe opakowania są relatywnie dużo tańsze, więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyjanoakryl zwany kropelką czy superglutem schnie wyciągając wilgoć z powietrza (brzmi głupio ale tak jest ) dlatego paluchy skleja od razu a do modelu za nic nie chce się przykleić Natomiast żywica "zasycha" pod wpływem utwardzacza i jedyne co ją interesuje to temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.