Skocz do zawartości

Mata do cięcia


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

Na wielu zdjęciach z prac nad modelami widać "coś" zielonego. Jak już się zdążyłem dowiedzieć nazywa się to matą, a konkretniej matą do cięcia. Teraz czas na moje pytanie, jak to wygląda czy jest ona robiona ze sztywnego tworzywa, czy można ją tak zwinąć jak rolkę papieru Czy przydaje Wam się ona Z jaki wymiarów mat korzystacie I wg Was czy kupienie jej za 50 dyszek ma sens Z góry wszystkim dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrecz bardzo potrzebna , oszczędzisz rodzicom pociecia stołu , na matach są równiez kratki , co ułatwia mierzenie itp. Mozesz kupic matę w sieci sklepow rossman , jest tania - koło kilkunastu złotych jak dobrze pamiętam lub matę firmy olfa- sa w dobrych sklepach modelarskich internetowych , różnej wielkości , są troche droższe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mata do cięcia w sklepach Rossmana zdarza się w w promocyjnej cenie 1 zł za mały zestaw i 5 zł za duży zestaw. W skład małego wchodzi mata o wymiarach 22x30 i grubości 3mm, aluminiowa linijka o długości 20 cm i skalpel z kilkoma ostrzami. Duży zestaw zawiera więcej rodzajów ostrzy i nóż krążkowy (taki jak do pizzy). Jak nie są w promocji to kosztują 5 i 10 zł albo 10 i 15. Można je tez spotkać na allegro. Maty Olfy są już droższe ale podobno lepsze, jest tez duży wybór formatów, od A4 do A1.

Ogólnie maty są przydatne, ułatwiają równe cięcie i nie tępią tak szybko skalpela. Starczają na długo i ale trzeba uważać żeby nie zachlapać ich farbą albo klejem, potem w takim miejscu będą problemy z równym cięciem. A jak sie już pobrudzi albo zniszczy to można przekręcić na druga stronę i ciąć dalej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto? I tak i nie. Osobiście uważam, że do modeli plastikowych nie jest konieczna. Ja korzystam z podkładek pod mysz komputerową i nie narzekam, nie czuję potrzeby innej podkładki do cięcia.

 

Czy jest warta swej ceny? Zależy ile dla Ciebie znaczy 50 zł (są jednak tańsze, poniżej 40 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...

Wiem, wskrzeszam umrzyka, ale ze szlachetnych pobudek

W sklepach sieci Tiger pojawiły się niezłe maty po 25 złociszy... solidne, dwustronne, 45x30 cm - z tym, że powierzchnia z nadrukiem podziałki jest nieco mniejsza. Kupiłem, bo do niektórych projektów małe maty nie wystarczały... jak na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mata jest wygodna. Jestem zadowolony z niej (Olfa A3), wcześniej "śmigałem" na grubej tekturze ... 3-4 mm, ale jest jedna rzecz przewyższająca tekturę - kolor tła (maty). Większość drobnostek widać idealnie a w przypadku tektury czasem były problemy. Dla oszczędnych - tektura pomalowana na neutralny (np. zielony) kolor, dla wygodnych OLFA. To moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rossmann'owska wystarcza na poczatek. Mam taką i już kilka ładnych miesięcy mi służy.

Też mam rosmanówę, ale a4...tigerówka to większe a3. Stąd mój post

Zakupu olfy raczej nie planuję

Pójdę o krok dalej i powiem krótko: guma do uszczelnienia włazów zbiorników balastowych i innych Nie do zdarcia Miałem kilka takich sporych połaci po uszczelkach od włazów 600x400. Nie przesuwa się po stole, części nie strzelają po pokoju i nie żal mi wyrzucać tego do kontenera do utylizacji. Fakt, że trochę zalatuje "gumą" ale darowanemu koniowi się w pysk nie patrzy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.