Skocz do zawartości

Schematy malowań lotnictwa polskiego.


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 128
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Ponieważ w sąsiednim wątku trwa dyskusja o malowaniu kolejnego powojennego samolotu z szachownicą wrzucę tu cytat ze swoim wykopaliskami, żeby był pod ręką w przyklejonym wątku.

 

Jako że temat również dla mnie jest interesujący więc zmarnowałem popołudnie na podszukiwaniu schematu malowań, który przypominał by ten z zacytowanego przez Jarka zdjęcia.
analityczna029_zpsoadeufjz.jpg

 

I trafiłem na coś takiego:

schematy_malowan_2a_zpsqpk2hmck.jpg

 

Kolory w legendzie to od góry: Zielony, Jasno-brązowy, który jednak jak wrzucić go w cyrilicy w google daje też i takie rezultaty, ciemno-szary i niebieski. Biorąc pod uwagę duży kontrast kolory z prawej strony belki ogonowej i na lewym stateczniku poziomym myślę, że można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że taki schemat jest poprawny dla całego samolotu. Choćby dlatego, że sowieci uwielbiali mieć wszystko sklasyfikowane na papierze, ale już z zastosowaniem tego w praktyce bywało różnie, to nie apteka Ja tam sobie schemat już na dysku zapisałem ;)

 

Z resztą, schemat tego typu znajduje się w modelu Zvezdy w 1:48, co w zasadzie potwierdza "regulaminowość" malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym piaskowym odcieniem koloru AMT-1 to ostrożnie. W zasadzie to miał on więcej wspólnego z brudnym szarym piaskiem niż czystym pustynnym piaskiem.

W tym okresie standardem była już A-21m i ona była bardziej piaskowa. AMT-1 była jej zamiennikiem.

 

Do poczytania tu:

http://sovietwarplanes.com/board/index.php?topic=1585.15

 

Ja w tym temacie wieżę rosyjskim badaczom-hobbystom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że trzeba by znać dokładne oznaczenia przewidzianych do malowania kolorów, bo można i pisankę zrobić ;)

 

Ciągle otwarty zostaje temat miejsc malowania i czcionki numerów burtowych.

 

W zasadzie to katalog firmy Akan w tym miejscu też nie zaszkodzi:

AKANcataloguePg1lgscan.jpg~original

AKANcataloguePg2lgscan.jpg~original

 

ps. wygląda na to, że cztery kolory w prawym dolnym rogu to będzie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wygląda na to, że cztery kolory w prawym dolnym rogu to będzie to.

 

Prawie. Bez A-18.

Na dole do końca wojny AMT-7.

Na górze często zamiennie AMT-1 z A-21 oraz AMT-4 z A-19.

Nz cz-b zdjęciach nie do rozróżnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze monografii Stratusa o polskich Jakach nasuwa się pytanie.

 

29_2.jpg

Źródło: AJ-Press, Monografie Lotnicze 47

 

To w końcu zielony czy szary kamuflaż był na tym samolocie. I jakim cudem ludzie na podstawie szarzyzny czarno-białych zdjęć określają takie rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po-2 z 2 PNB malowane były w schemat WWS z końca wojny, szary-zielony-brąz i spód błękitny. Są na to zdjęcia. Ten w muzeum ma niebieski spód i zielo-zieloną górę.

To, co piszesz to modelarsko dobra wiadomość, bo trójkolorowe kamo na górze jest zdecydowanie ciekawsze, z modelarskiego punktu widzenia. Jeśli możesz wrzućić te zdjęcia tu do tematu będę wdzięczny.

 

Widziałem, widziałem. Rewelacyjna budowa. Ja swojego wykonałem w nieco mniej zmęczonym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona ta sama, ale podstrona inna:

http://mig3.sovietwarplanes.com/il-2/il2-camo/il-2m/il2m-late1943.htm

Ciekawa analiza Ił-2 z 2PLSz

Cytat ze strony:

The planes shown in this screenshot could be of 2nd Polish ShAD* (the Polish personnel unit within Red Army).
* Podkreślenie moje

Wydaje mi się, że jest błąd w tłumaczeniu. Chodzi raczej o 2 Dywizję Lotnictwa Szturmowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna nowość, bo od dawna wiadomo, że także w czasach obowiązywania malowania prawidłowej szachownicy zdarzały się wyjątki. Sporo w tym zakresie można było zobaczyć ostatnio w kilkuodcinkowym cyklu o Iłach-28 w MiniReplice, ale i w nowym opracowaniu PW19 o MiG-17 jest ciekawe zdjęcie (nr 28 str. 15)

Druga świetna migawka to zdjęcie nr 195 na str. 61 - wyobraźcie sobie jakie podnieślibyśmy larum, gdyby ktoś tak dał w galerii...

 

PS. A może by tak wydzielić wątek przeznaczony na gromadzenie dowodów na nieprawidłowe i/lub nietypowe malowanie szachownic? Swoją drogą żal, że obecnie "pomyłki" się nie zdarzają... Chyba, że ktoś wie i odważy się pokazać..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A może by tak wydzielić wątek przeznaczony na gromadzenie dowodów na nieprawidłowe i/lub nietypowe malowanie szachownic? Swoją drogą żal, że obecnie "pomyłki" się nie zdarzają... Chyba, że ktoś wie i odważy się pokazać..?
Oczywiście, że się zdarzają!

Jako, że jak Ty Mikołaju należę do tej drużyny co uważa obecny wzór szachownicy za wypaczenie historii, odważę się pokazać.

 

Casa C-295 n/b 022

file.php?id=788&mode=view

 

Na F-16 też się potknęli

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był, był eF, z wczesnego okresu eksploatacji pamiętam, ale zdjęcia chyba nie znajdę.

Grześ daj spokój. Znasz mnie, wiesz jak lubię powojenne polskie lotnictwo wojskowe i jego symbolikę. Tylko ta "nowa" szachownica (wcale nie taka nowa, bo bywały wyjątki praktycznie od początku) wcale mi nie przeszkadza. Ba, znam nawet przypadki gdy byli żołnierze związani z powojennym lotnictwem, na pomnikach, samolotach wycofanych ze służby itp. malują nową szachownicę. I chyba ich ta różnica tak nie boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Mikołaju, odwrotka do kolekcji. czyli 1706 z 61.LPSzB z Białej Podlaskiej

Szachownice starego wzoru miała na spodzie też okolicznościowa 1708 z Białej

1706_3_zpspbmm71ts.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.