Skocz do zawartości

F-16C blk 52+ Tigermeet 2011 1:48 Hasegawa + Aires


karambolis8

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 95
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wrzucam opis jak odlewam elementy na prośbę forumowicza

 

Żywica F19 czy F38 których używam jest rzadka, trochę jak olej. F38 ciut bardziej gęsta i gorzej odwzorowuje cienkie elementy, po zaschnięciu bardziej elastyczna. F19 lepiej oddaje delikatne kształty, ale po zaschnięciu jest bardziej krucha i twardsza.

 

Przygotowuję element do odlewu. O ile nie jest to element z żywicy, który chcę skopiować, to trzeba dorobić mu kostkę wlewową. Tak jak pylon poniżej.

SH200002.jpg

Trzeba się zastanowić jakie ułożenie da najłatwiejsze spenetrowanie formy przy zalewaniu, jak będzie najłatwiej wyciągnąć matkę i gotowe odlewy z formy.

 

Przyklejam bluetackiem matkę do kawałka polistyrenu i wycinam 4 ścianki z polistyrenu 0.25 lub 0.5. Sklejam CA żeby było szybciej. Tak powstała forma.

 

Przygotowuję silikon. Mieszam go wg proporcji z opakowania z utwardzaczem delikatnie, żeby nie powstało za dużo bąbli powietrza, ale porządnie, żeby się cały połączył, bo nie zaschnie. Trzeba dobrze odmieszać od dna pojemnika. Używam kubeczków jednorazowych do napojów.

 

Zalewam formę silikonem. Najpierw wstępnie pędzelkiem obmalowuję matkę silikonem, wciskam silikon we wszystkie zakamarki. Potem on spłynie, zostanie cieniutka warstwa, chodzi o to, żeby bąbelki powietrza nie przyczepiły się do matki podczas zalewania.

 

Kładę jakiś pojemnik na podłogę, do niego wkładam formę. Zalewam formę z dużej wysokości, co najmniej z biurka, bardzo cieniutką niteczką silikonu - to go trochę odpowietrza. Celuję w rogi formy, nigdy w matkę, przez co silikon nie łapie bąbli powietrza, tylko sam się rozlewa po całej formie.

 

Po zaschnięciu odrywam plastikowe ścianki formy i wyciągam matkę. Czasem trzeba troszeczkę porozcinać wewnątrz silikon, ale staram się tego nie robić.

 

Do zalewania żywicą używam pęsety, która rozszerza się przy ściskaniu rączki. Rozciągam nią formę przy zalewaniu. Przyda się też patyczek od szaszłyków do odpowietrzania. Do mieszania używam ściętych kubeczków do napojów. Całe są za wysokie. Mają taką zaletę, że żywica się do nich nie klei i po wyschnięciu można je ławo oczyścić do ponownego wykorzystania. Składniki żywicy odlewam takimi pipetkami z tworzywa sztucznego. Do kupienia na allegro za grosze.

pipeta-pasteur-5-ml.jpg

Po zalaniu formy żywicą penetruję najgłębsze miejsca szaszłykiem, to uwalnia pęcherzyki powietrza. Czasem pomaga też ściskanie boków formy.

 

Narzędzie po silikonie czy żywicy myję nitro. Trzeba się jednak pospieszyć, bo jak zaschnie to na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczaki, fajnie to opisałeś i wydaje się to dość łatwe do zrobienia.

Chciałbym kiedyś spróbować, bo niejedną rzecz warto by skopiować czasami.

Napisz jeśli możesz coś więcej o silikonie jak i o żywicy.

Tę ostatnią znalazłem np. na Allegro, ale w takich wielkich baniakach po ok. 300 zł - nie można kupić tego w mniejszych ilościach?

No i jaki ten silikon należy kupić?

 

Kolejne pytanie: jak bardzo silikon trzyma się matki - czy próbując wyciągnąć ją z formy, bez nacinania, nie jest aby łatwo zniszczyć to wszystko?

Jak to w praktyce wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak w praktyce to wygląda, to ciężko opisać. Silikon do matki się nie przykleja, Blue Star biały po wyschnięciu jest dosyć miękki i rozciągliwy, dużo problemu nie sprawia. Jego przyczepność porównałbym do ciągnięcia miękką gumą po szybie - trochę łapie i nie da się gładko ciągnąć, ale nie przykleja się.

 

Żywica z allegro, ale ja kupuję po 250g i silikon też w takich opakowaniach. Nie zawsze na allegro jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Bardzo fajny Jastrząb, zauważyłem jednak też co następuje:

1.Nie ma czujników kąta natarcia (AOA). To te dwa małe ostro zakończone "wąsiki" umieszczone naprzeciwlegle na osłonie radaru.

2. Gdzieniegdzie "giną" linie podziału

Bardzo ładnie wyszła Tobie dysza, a zwłaszcza pierścień między nią a kadłubem. Zdradzisz sekret malowania? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysza to lekceważone Model Mastery ;) Łopatki Jet Exhaust, przestrzenie pomiędzy Titanium z przecieraniem Aluminium. Pierścień przed dyszą to Super Stainless Gunze i potem Alclad hot metal fiolet, blue i sepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zdecydowałeś się na tak ubogą konfigurację podwieszeń, bo strasznie łyso pod skrzydłami. Ogólnie, poza tymi znikającymi liniami, model naprawdę świetny. Może popraw jeszcze lokalnie washa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-16C będzie miał jutro galerię, dalej będę prowadził już tylko warsztat F-16D

 

Części składowe dyszy. Chyba trochę przesadziłem z przepaleniami. Do zmycia i pomalowania już 3 raz.

b4CRjFG.jpg

Bo3ViFV.jpg

AjtxRPc.jpg

 

Nie jestem takim magikiem jak Marcin. Moja kratka wentylacyjna nie wyszła tak równo, ale chyba nie jest źle.

 

5kbt2jk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam.

 

Drobny update. Myślę, że dyszę można uznać za skończoną. Może najdą mnie jeszcze jakieś pomysły, bo do wklejenia w model droga jeszcze długa, ale obecnie jestem z efektu zadowolony.

 

icorP7o.jpg

64uefHu.jpg

 

AGM-154C ArmaHobby w podładzie. Zostało poprawić linie podziału na rogach i wkleić blaszki.

BZJce8q.jpg

 

Własne odlewy pylonów z Tamki. Generalnie nie wyszło źle. Jedynie na tylnej krawędzi mam pęcherzyki powietrza w odlewie. Probowałem to szpachlować, ale się wykrusza. Potraktuję to CA, jak się nie uda, to będę musiał poprawić formę i odlać jeszcze raz.

I9gGLox.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.