Jump to content
Spotter

T-62A 1/35 Tamiya - 1. model po latach, pomoc mile widziana

Recommended Posts

Ja tylko z ciekawostką-T-62 nie był czołgiem, ale ostatecznie nim się stał-to trochę podobny myk, jak z "średnio-ciężkim" M26, pierwotnie bowiem to, co później stało się rodzinką T-62, miało być niszczycielem czołgów

Ciągle dłubię przy maszynie i idzie to powoli - czyli tak jak być powinno. Ale mam do was pytanie - czym najlepiej pomalować karabin maszynowy? Bo wczoraj go wyciąłem i postarałem się możliwie jak najlepiej oszlifować itp. (teraz rozumiem, dlaczego wiele elementów się wymienia na metalowe) i pomalowałem kolorem "Gun Metal" X10 i powiem, że... średnio mi się to podoba Z początku moja myśl była, że później go jakoś ubrudzę bo wygląda na nówkę z fabryki i to bardzo wypolerowaną. Ale teraz już sam nie wiem. Zdjęcia nie mam, bo nie mam możliwości zrobić dobrego jakościowo tak małego elementu.

Ja maluję je na czarno Tamiya flat black I potem gun metal suchym pędzlem po krawędziach.

Pierwsze słysze, masz jakies źródło odnosnie tego? Poczytam z checią

Od 32 minuty

Cześć, Spotter już wie, ale żeby wiedzieli wszyscy, też walczę z tym modelem. Mam pytanie odnośnie tego tyłu, masz jakieś dobre zdjęcia/ dokumentacje na której widać ułożenie płyt. Wanna niestety jest konkretnie skopana, albo szpachlowanie złączenia przednich płyt i tyłu, albo pod połową błotników. Nie wiem jak rozwiązać tą kwestie.

ps. Rozwiązaniem problemu z odstającą tylna płyta jest podpiłowanie tych zaczepów wchodzących w ściany wanny.

Potraktowałem kawałek w miarę gładkiego, zbędnego kawałka plastiku aby zobaczyć jaki będzie efekt stali odlewanej. I oto co mi wyszło:

DSC_0733.JPG

Co o tym sądzicie? Będzie dobrze wyglądało? Czy może o inna fakturkę chodziło (bardziej delikatna?). Jeszcze mam zamiar to potraktować podkładem a następnie farbą i zobaczyć jak może wyglądać efekt końcowy.

AfroLapeno -> niestety nie mam nic więcej zdjęć poza tymi, które zamieściłem. Ale ja zrobiłem tak, że pod błotnikami pancerz dobrze przylega do wanny, zaś tył zrobiłem tak, że niestety ale sporo szpachlowania. Kolega, który pochwalił się swoim dziełem na 1. stronie, zrobił podobnie:

P3015963.JPG

A szpachlowania z przodu nie unikniesz

Życzę powodzenia ze swoim czołgiem i zakładaj swój warsztat, bo jestem ciekaw jak Tobie się uda walka z tą maszynką

Przeglądając zdjęcia Te62 zauważyłem ze faktura jest bardzo delikatna ZDJĘCIE, Trumpeter na swojej T-62 dał fajną fakturę wieży ale wydaje mi się że za mocną, to co pokazałeś też jest wg mnie za mocne. Poczekaj aż mocniej odparuje i wtedy dziabaj.

No i takiego zdjęcia szukałem. Rozpuszczalnik (użyłem do akryli a nie nitro) nie odparowywuje tak szybko, tylko tworzy warstwę jakby lakieru połyskowego i bardzo szybko wysycha. No i dziobałem pędzlem. Na zdjęciu to wygląda tak, jakbym miał smużyć. Zostały mi jeszcze dwa kawałki, to spróbuje.

Widze, że też nie znalazłeś zastosowania dla elementów A9, A10, A11? No może oprócz prób lub wycięcia czegos...

Widze, że też nie znalazłeś zastosowania dla elementów A9, A10, A11? No może oprócz prób lub wycięcia czegos...

Najpewniej ramka z kołami nie byla tworzona tylko dla tego modelu, ale tez dla innych. Ew. to pozostalosc po ukladzie napedowym.

No i tak jak obiecałem, kolejna porcja zdjęć moje tanka, już po nałożeniu podkładu. I nie obejdzie się bez poprawek, bo podczas kładzenia go na wieżę, najnormalniej w świecie się skończył I zaczął pluc tyko proszkiem, przez co utworzyła się taka piaskowa warstwa. Nie jest to efekt na jakim mi zależało Także cała lufa i spora część wieży (niestety wraz z drobnymi elementami) idzie do warsztatu szlifiarskiego. No ale nic, oceńcie sam (ziarnistość zdjęć trochę psuje efekt - w rzeczywistości wygląda to lepiej. Pancerz jest gładkii:

DSC_0747.JPG

DSC_0745.JPG

DSC_0744.JPG

DSC_0741.JPG

DSC_0740.JPG

DSC_0742.JPG

DSC_0743.JPG

W kilku miejscach, zwłaszcza w narożnikach tego podkładu może brakować, ale tym się za bardzo nie przejmuję, z tego względu, że po pierwsze podkład był w spray'u (NIGDY więcej) a poza tym chcę zrobić pre-shading.

Teraz chciałbym zapytać o kilka rzeczy:

1. Aero kupuję w poniedziałek, sprężarka już jest, pozostaje do zakupienia jeszcze kilka specyfików. W tym między innymi nowy podkład. Zastanawiam się na Tamyi'owskim, bo wiele dobrego na temat ich chemii wyczytałem. Czy może polecacie jakiś inny?

2. Chcę na nim zrobić ślady eksploatacyjne, głównie otarcia i starcia koloru w miejscach, gdzie to najczęściej występuje. Wprawdzie jeszcze się w tej kwestii nie doszkalałem (nie oglądałem jeszcze filmów instruktażowych, ani zbyt dużo na ten temat nie czytałem - co nie znaczy, że w ogóle nie czytałem) i pytanie - jaki specyfik polecacie? Czy te specyfiki będą odpowiednie: Specyfik #1, Specyfik #2? Może coś innego polecacie?

3. Pozostaje jeszcze otwarta kwestia gąsek. Generalnie w ogóle póki co ich nie tknąłem. Widziałem gdzieś wątek na forum jak je malować, ale nie mogę ponownie go znaleźć (a opcja "szukaj" jest mi dobrze znana). Czy ktoś może mi go podrzucić?

4. Czy po poprawkach (szlifowaniu) ponownie nakładać podkład, i jeżeli tak to na całość, czy tylko na te elementy poprawione?

I to by było narazie tyle. Oczywiście wszelkie sugestie, opinie i słowa konstruktywnej krytyki mile widziane

Ok, podkład od Tamiya kupiony, specyfiki do rdzy i obdrapań również. Także opinię o nich już wyrobię sobie sam

Nadal pozostają otwarte pytania dot. podkładu po poprawkach. Mi się wydaje, że należałoby psiknąć tylko tam, gdzie coś poprawiałem, bo nie ma sensu nakładać ekstra warstw tam, gdzie to jest zbędne. No i nadal nie wiem jak dobrze pomalować gąski. Wprawdzie to jest rzecz na sam koniec i może poczekać, ale ciągle szukam na forum i jestem tylko coraz głupszy Help please...

Nie ma sensu dawać podkładu ponownie po całości ,tylko tam gdzie robiłeś poprawki.Gęsi temat rzeka.W skrócie pomaluj gąski na czarno ,lub kolorem ogólnego brudu(brąz ,piaskowy w sumie zależy czy robiony model jest w mokrym błocie czy pyle kolory sobie sam ustalisz),a potem suchym pędzlem z metalizerem przetrzyj po całości tam gdzie się wyciera.Dopraw pigmentami do smaku.Możesz też użyć specyfiku o nazwie track wash od AK.

Edited by Guest

Ja do malowania gąsienic używam farby Tamiya XF-84 Dark Iron. Sprawdź moje ostatnie warsztaty to zobaczysz jak to wygląda.

Dzięki koledzy za info. Wiem, że gąski to temat rzeka i trochę tego jest. Tak jak pisałem, opcja "szukaj" jest mi znana i często z niej korzystam. Ale im więcej postów przeczytam, tym coraz bardziej głupi jestem No ale jak pisałem - to w sumie dopiero na sam koniec.

A co do podkładu - czyli dobrze myślałem

No i w końcu, w ciągu tygodnia wszystko co miało do mnie przyjść, tj. aerograf i chemia, przyszło. Dzisiaj jeszcze dokupiłem kilka rzeczy i można było pójść o krok dalej z moim czołgiem. I tak oto przedstawiam T-62A po pre-shadingu. Mam nadzieję, że wykonałem to poprawnie. Na początku miałem problem ze zbyt rzadką farbą, ale tak jak mówię - to są moje początki i z takim precyzyjnym aerografem, i z farbami akrylowymi. Wydaje mi się, że to co chciałem dzisiaj wykonać, zrobiłem ok. Ale oczywiście wszystkie uwagi mile widziane Bo ja już widzę ze 3 miejsca, gdzie można by coś poprawić

Wybaczcie za jakość zdjęć, ale są robione telefonem - mój zwykły aparat szlag trafił... znaczy obiektyw

DSC_0754.JPG

DSC_0755.JPG

DSC_0756.JPG

DSC_0757.JPG

DSC_0758.JPG

DSC_0759.JPG

Już jakiś czas temu przestałem robić preshading. Wygląda ok. Uważaj bo często się zdarza że później nic z niego nie widać gdy zaczyna się malować właściwym kolorem.

Ja poraz pierwszy uzylem tej metody na merkavie i bylem zadowolony. Na pewno lepiej to zdaje egzamin na jasnych barwach, ale mimo wszystko trzeba uważać by calkowicie nie zamalować tego efektu

I tak na szybko - po malowaniu i pierwszym cieniowaniu. Wszelkie sugestie i opinie mile widziane Weźcie tylko poprawkę na słaba jakość zdjęć i ziarnistość. W rzeczywistości model nie wygląda jakby go piaskiem obsypało ani ta zieleń nie jest taka jasna. Muszę kupić jasne tło

DSC_0772.JPG

DSC_0771.JPG

DSC_0770.JPG

DSC_0769.JPG

DSC_0768.JPG

Hmm, sam nie wiem. W niektórych miejscach to faktycznie tej zieleni nie widać. Na pierwszy rzut oka to myślałem że to Izraelczyk ma być.

Co do tła to wystarczy biały karton ,a kolor to faktycznie wygląda na jakiś taki hebrajski piaskowo -szary jak słusznie zauważył Bazylms.A te beczki to nie powinny być połączone wężami z czołgiem? Pozdrawiam M1A1(HA)

A te beczki to nie powinny być połączone wężami z czołgiem?

Nie mam zielonego pojęcia. Model robię prosto z pudła i tam nic nie ma odn. węży. Sorry, ale u mnie jeszcze nie ten etap, aby wiernie wszystko odwzorowywać. Póki co chcę dobrze sklejać i malować. Później przyjdzie czas na biżuterię i dodatki.

Kolor jest taki jak zaleca Tamka, czyli Dark Green XF-61 i rozjasniony białym oraz Buff XF-57. Na żywo naprawdę jest zielony i taki kolor, który mi się podoba Ale po zabiegach zapewne i tak jeszcze ściemnieje.

A o nowe tło postaram się zadbać w dniu jutrzejszym i może coś z aparatem się pobawię i wyjdzie lepiej.