Skocz do zawartości

Ił-2M Szturmovik, Eduard 1/48


Krzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

No i Szturmovik doczekał się galerii

 

21ef68ba32279652.jpg

 

Model sklejało się przyjemnie, pasowanie części całkiem dobre, leżenia w planach nie sprawdzałem

Model niemal w 100% prosto z pudła, co oznacza również użycie blaszek fototrawionych dodanych do zestawu.

Podstawowa przeróbka w modelu to zaszpachlowanie linii podziału blach na skrzydłach - ta wersja samolotu miała skrzydła drewniane. Również malowanie jest modyfikacją tego co podaje instrukcja. Malowanie "pudełkowe" według Monografii Lotniczych nr 22 było używane dopiero w 1944 roku, a model przedstawia samolot z '43 r.

 

Przy wykonywaniu modelu popełniłem niestety kilka drobnych błędów o których wiem, ale których nie dało się już naprawić. Przede wszystkim część elementów w kokpicie ma zły kolor, zamiast Gray Green jest kolor szaroniebieskiy, którego użył Eduard do malowania blaszek fototrawionych. Niestety wyszlifowałem oryginalne plastikowe elementy, do których miały być klejone blaszki, zanim miałem szanse porównać kolor blaszek z właściwą farbą.

Drugi błąd to instalacja hamulcowa w przednich kołach poprowadzona nie po tej goleni co trzeba. Jak zwykle sprawdzałem kilka razy w dokumentacji, a potem i tak przykleiłem odwrotnie...

 

Mam świadomość że przetarcia lakieru do gołego metalu wyszły trochę przesadnie i nie do końca tak jak powinny. Trochę eksperymentowałem ale to jeszcze nie to co chciałem osiągnąć.

 

7228432765658827.jpg

1b6fb7e36def1346.jpg

34425aa5e0bea3cc.jpg

7fd3b43ad97164fe.jpg

1811014ec7fc0db5.jpg

207502a391888134.jpg

bb61f0aa2ce4b4d6.jpg

3d1202a93ad9f79d.jpg

 

Model będzie można zobaczyć na żywo już od dzisiaj na II Lubelskich Spotkaniach Modelarskich. Czeka już sobie w pudełku i za pół godziny ruszamy

 

A teraz pokornie przyjmę krytykę i uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.generalnie model zrobiony na bardzo wysokim poziomie

2.jesli mógłbym sie do czegoś przyczepić, to tylko do tego, że przetarcia na skrzydle wskazują, że samolot nie został spuszczony w pierwszej misji. a stan lakieru, sugeruje,że to nówka.Nie biorę pod uwagę odprysków.

Ale generalnie śliczny model, i bardzo estetyczne wykonanie.Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Twój Szturmowik. Ciekawy samolot i ciekawy model ciekawie pomalowany choć jak dla mnie zbyt mało podstarzony. Widać to szczególnie moim zdaniem na śmigłach gdzie znajdują się takie czyste napisy eksploatacyjne... Ale nie przejmuj się, że popełniłeś kilka błędów bo człowiek uczy się właśnie na błędach i potem jest bardziej doświadczony. A model sam w sobie jest na prawdę fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi

Najwięcej uwag na temat modelu dotyczyło właśnie tej czystości napisów i "nowości" górnych powierzchni przy jednocześnie tak zasyfionym spodzie i zdartym lakierze. Z tymi uwagami się całkowicie zgadzam i następnym razem ostro nad tym popracuję!

 

Czy przypadkiem za rakietami nie powinno być bardziej osmolone?

No właśnie, powinny. Jak je robiłem, to wydawało mi się że tak jest ok, teraz już mi się tak nie wydaje ;)

 

Generalnie od razu po skończeniu modelu czułem, że mogło być lepiej i mam nadzieję że następnym razem będzie ;) A Szturmovik dał mi wiele radości głównie dlatego, że miałem do niego wielki sentyment od czasu gdy dawno temu skleiłem sobie Szturmovika w 1/72 z zestawu Plastyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przetarciami lakieru rzeczywiście dałeś czadu. Wyglądają trochę tak jakby ktoś zpolerował farbę ze skrzydła

 

Poza tym jednak twój IŁ bardzo mi się podoba. Szczególnie ślady eksploatacji na spodzie modelu, gładko położona farba i wykonanie bomb.

 

Gratuluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.