Jump to content
Spotter

M4 Sherman - Tamiya 1:35

Recommended Posts

No i przyszła taka chwila, że kolejny model należało zakupić. Wprawdzie zamówiony miałem inny, bo Pz. Kpfw. II, ale że sklep mocno mi się spóźnia z dostawą, zdecydowałem się na tego Shermana (nigdy nie miałem) i dali mi dobrą cenę, bo 79,- pln. No i jak tu nie skorzystać Generalnie model chcę zrobić z pudła, ale o tym później. Same wypraski, bo obejrzeniu, wydają się być świetnie wykonane. Detale są i cieszą już oko. Myślałem, żeby po raz pierwszy na nim użyć blaszek, ale sam nie wiem, czy warto.

DSC_0782.JPG

Oczywiście będę chwalił się postępami moich prac, jak również pytał o pomoc i opinię. No i właśnie na sam początek krótkie pytania:

- na co najbardziej powinienem zwrócić uwagę, przy jego składaniu?

- wersja ta ma osłony (częściowe) na koła. Jak tutaj poprawnie wykonać klejenie, aby móc później wszystko ładnie pomalować? Jeżeli chodzi o koła, to myślałem o tym, by jedną część podwozia przykleić teraz, zaś drugą część, wraz z montażem kół, dopiero po malowaniu. A może inaczej? Generalnie w tej kwestii będę bardzo wdzięczny za pomoc.

- jak pisałem wcześniej, chcę zrobić go z pudła, bez jakiś zmian czy ulepszeń. Nie jestem jeszcze na etapie, by budować konkretne wersje oraz egzemplarze. Jedyne co bym chciał w nim zmienić, to kupić lufę - plastikowa jest taka sobie. I proszę o poradę - którą wybrać:

http://www.mojehobby.pl/products/Lufa-105mm-haubica-M4-do-czolgu-Sherman-M4A3-TAM.html

czy tą

http://www.mojehobby.pl/products/Lufa-75mm-M3-do-czolgu-Sherman-M4A3-TAM.html

bo ja niestety wielkich różnic nie widzę i się na tym nie znam za bardzo

Nie wiem czy uda mi się przez weekend usiąść do niego i zacząć coś grzebać, bo mam jeszcze Pz. IV z odzysku do dokończenia a tutaj muszę się mocno zastanowić jak go złożyć. Czekam na wszelkie porady i sugestie.

Widzię że powoli się rozkręcasz z warsztatami

Jeżeli chodzi o działo to zależy jaką wersje M4 chcesz zrobić ponieważ pierwsze czołgi były wyposażone właśnie w lufę 75mm, następnie w wersje 76mm, a na koniec montowano hałbicę 105 mm (jednak tych czołgów było mało)

Wybór należy do ciebie

Powodzenia

Hej!

Jeżeli chodzi o działo to zależy jaką wersje M4 chcesz zrobić ponieważ pierwsze czołgi były wyposażone właśnie w lufę 75mm, następnie w wersje 76mm, a na koniec montowano hałbicę 105 mm (jednak tych czołgów było mało)

To nie do końca tak-na Shermanach montowano wiele dział, ale haubica nie była wcale "na koniec", tylko powstała w ramach specjalnej odmiany czołgu, czegoś na kształt brytyjskich czołgów CS (Close Support-bliskie wsparcie) czy radzieckich "artyleryjskich" odmian "betuszek" czy T-26.

Z tym nie dokońca sie zgodzę

Ponieważ M4(75) produkowano od 1942, M4(76) od stycznia 1944, a M4(105) od lutego 1944

Niby to miesiąc ale zawsze

Lufa będzie 75 od RB Model, dzięki pomocy jednego z kolegów z forum. Jeszcze jedna prośba - możecie mi polecić jakąś antenę, najlepiej również z RB Model?

Mam ten model i szczerze polecam dorzucić blaszki Edka za 30 zł. Nie dużo, a sporo dają. Lufa już wyjaśniona - RB 75 i więcej do szczęścia nie trzeba

blaszki kup koniecznie, te Eduarda są dobre i niedrogie, ale można się ze mną nie zgodzić

Jeśli chcesz coś konkretnego i ambitnego zrobić z tego modelu, to całe zawieszenie jest do wymiany. Potem dopiero pomyśl o blaszkach.

Poklej go prosto z pudła i już...

Żeby nie było, że nic z tym modelem nie robię, to mała aktualizacja.

Sherman składa się i idzie pięknie. Części są naprawdę świetnie spasowane a detale ładnie zrobione. Faktura odlewu również jest ładna. Póki co widział bardzo mało szpachli i to się raczej nie zmieni. Model poklejony jest częściowo, ale to ze względu na malowanie. Planuję w pierwszej kolejności pomalować wnętrze wieży a dopiero ją złożyć, tak samo najpierw dół i łączenie z górą. Dopiero potem pójdzie malowanie góry. Wózki jezdne również klejone będą po ich pomalowaniu oraz kół. Sam model zostanie wzbogacony o lufę działa oraz lufę dolnego karabinu, jak również antenę z RB Model. Do tego jeszcze czekam na blaszki od kolegi i pewne elementy na pewno zostaną z nich zrobione (o ile umiejętności pozwolą).

Wszelkie komentarze mile widziane.

IMG_0587.JPG

IMG_0588.JPG

IMG_0589.JPG

IMG_0590.JPG

IMG_0591.JPG

No i bardzo ładnie , bez szpachli powinieneś się obyć do końca. Nie powinno być żadnych problemów .

Mam pytanie czy osłona transmisji jest już wklejona ?. Wyszła straszna szpara nie powinno tak być .

A o jakie dokładnie miejsce Ci chodzi? Opisz proszę dokładniej, bo nie do końca wiem co to takiego osłona?

To jest złożone na sucho. A model jest tak dopasowany, to po sklejeniu szpary nie będzie. Zostanie tylko cienka linia, taka jak przy łączeniu dwóch elementów.

Możesz też spróbować rozwiercić przednie lampy, pomalować środek na srebrno i zalać np. Vallejo Still Water lub Humbrol Clear fix.

O metodzie na clear fix słyszałem, ale tutaj już niestety tego nie zastosuję - lampy wklejone, więc wolę nie ryzykować uszkodzeń, lub co gorsza, zepsucia lamp.

Do kompletu proponowałbym kupić jeszcze lufy do km-ów ( robi Aber) i do wkm-u Browninga M2 0,50" (robi RB Model), a w blaszki Eduarda zainwestuj koniecznie naprawdę nie pożałujesz.Pozdrawiam M1A1(HA)

Lufa do głównego działa i lufa do dolnego KM'u już są z RB Model Nie wiem czemu kupiłem tylko jedną lufę do KM'u. I tym sposobem górna, na wieży, pozostanie plastikowa Bo nie chce mi się kupować jeszcze jednej i płacić drugie tyle za przesyłkę. A niestety póki co innych zakupów nie planuję :( Co do Browninga przy włazie - w RB Model faktycznie jest fajny zestaw, ale producent mi powiedział, że dopiero od grudnia wznawiają produkcję. Także póki co chyba poczekam aż się pojawi i wtedy go dopiero zamontuję.

Obecnie czekam na blaszki od kolegi, które mam nadzieję, że dotrą przed długim weekendem. Wtedy bym nad nim trochę posiedział. Ale jeżeli nie dotrą, to cóż... trochę później to zrobię

Żeby nie było, że o moim Shermanie zapomniałem, to wrzucam mała aktualizację.

Model jest z pierwszymi w moim życiu blaszkami. Dostałem je od znajomego po rozpoczęciu klejenia, więc pewnych elementów już nie robiłem. Poza tym zdecydowałem się na wersję z fartuchami, więc część elementów od razu odpadła. Najmniejsze sobie podarowałem, gdy przez pół godziny się męczyłem i rzucałem mięsem aż (nie) miło. Myślałem, że zona mnie zatłucze, a nie powinna się jednak denerwować.

Model jest już praktycznie przygotowany do malowania. Oczywiście pancerz nałożony na sucho, podwozie również złożone na sucho. Lufy od RB Model. Niestety, gdy kupowałem to się zgapiłem i nie zauważyłem, że dwie by się przydały. I zapomniałem do zdjęć dołożyć antenę. Do kompletu będzie jeszcze jeden figurant, czyli dowódca czołgu.

Chyba już nic więcej nie mam do dodania, także tradycyjnie zapraszam do oglądania, jak zwykle 5 zdjęć, i komentowania.

IMG_0613.JPG

IMG_0615.JPG

IMG_0616.JPG

IMG_0617.JPG

IMG_0618.JPG