Skocz do zawartości

SHL M04 1:9 na podst MODELIK 4/13 Przyjacielski projekt


Inskript

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, bardzo dziękuję za linka do Twojego albumu. Myślę, że bardzo przydadzą się zdjęcia nie tylko samej opony (już mi wpadła w oko "micha" siedzenia kierowcy).

 

Ta opona z miniścigacze.pl pasuje mi do tej z drugiego linka Djmarcop. Ale mi zależy na takiej: http://cybermotorcycle.com/gallery/shl/SHL-1953-M04-AA-P.Hoffman.htm

 

Wyraźnie widać te cztery paski z boku opony.

 

W sumie ta ostatnia też jest niezła i chyba lepszych zdjęć nie znajdziemy... No dobra, to bierzemy się z POLSKĄ OPONĘ STOMIL 3.50 - 19

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zdawało mi się, że na jednej z miniatur wyżej, widać część napisu STOMIL, ale 100% pewności nie mam. Dodatkowo tamte opony z paskami po bokach obsypane są znaczkami, które trudno byłoby mi odtworzyć.

 

Bardzo Ci dziękuję za zdjęcia. Takie konkretne "kwity" są bezcenne w dokumentacji na konkurs. Ja swoją SHL-kę robię na konkurs w Krakowie w Czerwcu 2015. Mam nadzieję, że zdążę.

 

Podaję swój e-mail:

mazurek.p@wp.pl

 

Dzięki serdeczne,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr- potrzebuję informacji do projektu kalkomanii: z której fabryki jest nasza SHLka? chodzi o miasto głównie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do numeracji ram to polecam te linki...

http://www.m04.fora.pl/shl-m04,3/numer-ramy,66.html

http://shlka.prv.pl/artykuly.php?id=m04.html

Co do opon to drugi wpis w tym wątku...

http://www.shlka.fora.pl/informacje,3/shl-m06-u-1958-pierwsza-seria-numer-ramy-00625,2002.html

 

Dziś byłem w sprawie części do mojej WSK B3 i bratkowej WSK Z2 i człek miał oponę Degum ... zrobiłem kilka fotek napisów i protektora (tylko bez podziałki wymiarowej). Niebawem je zamieszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. Sprawdzilem swój numer ramy i wyszło, że kielecki (ufffff).

 

Muszę przyznać, że jeśli chodzi o oponę, to już się trochę zakręciłem... Czy do M04 z późnej produkcji z Kielc mam wstawić oponę STOMIL, czy Degum. Dziś się dowiedziałem, że Djmarcop chce zrobić jubileuszową, bordową SHLkę. Jak sądzisz Mariuszu, czy do naszych modeli będzie pasował ten sam typ opony? Wolałbym zrobić tylko jedną formę... Dodatkowo (jeśli mam wybór i byłoby to merytorycznie poprawne), to chciałbym zrobić POLSKĄ OPONĘ STOMIL, bo podkreśla 'polskość' konstrukcji . Co o tym myślisz? Będzie OK?

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą SHLek, bardziej specjalizuje się w WSK.

Z tego co wiem to Degum (Dębica) po wojnie wznowiła produkcję u schyłki lat '40 i używała znaku towarowego "Degum" do lat '70. Więc ten typ opony był by adekwatny. Co do POLSKIEJ OPONY STOMIL nie mam informacji na jej temat tzn w jakich latach i gdzie była produkowana. Szczerze to dziwię się mocno po co ludzie zakładają te opony do SHLki, taki "rolnik" spory opór stawia a SHL ma ledwo trochę ponad 4 kuce mocy.

Tego Deguma co fotografowałem to był założony na koło od WFMki bądź późnej SHL M05. Fotki robiłem sprzętem brata i jutro będę miał je do wglądu.

 

Nie wiem na ile merytorycznie podchodzisz do tematu ale ja bym się wstrzymał z oponą do czasu wyjaśnienia gdzie jakie kapcie były.

 

Opona z paskami co opisywałeś to może być jeden z modelu Deguma

http://olx.pl/oferta/opony-degum-3-00-18-degum-3-50-19-wsk-shl-wfm-junak-sokol-k750-wysylka-CID5-ID73oZn.html

 

Chyba nic lepszego i oryginalnego nie znajdziemy

http://ekspozycje.org.pl/stare-motocykle/

http://wfm125.republika.pl/foto/historia/shlm02.jpg

 

 

Kolejne przemyślenia

POLSKA OPONA STOMIL BALON 3.00-19 moim zdaniem pasowała by do SHL 98 czy M02. My tu rozmawiamy o SHL M04 i sądzę że trzeba by było się skupić na latach kiedy produkowano ten model, a najlepiej wybrać środkowy rocznik i w takim przypadku nikt i tym samym my sobie nie powinniśmy mieć nic do zarzucenia.

Dlatego sugeruję oponę Degum bodajże D-18 albo D-20. A jeśli chcesz BALONA to tą bardziej szosową wersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przede wszystkim Mariuszu bardzo dziękuję za przesłane zdjęcia opon i pomoc w ustaleniu które mogą pasować. Ja również zrobiłem mały research. Szukałem zdjęć opon o których pisałeś wyżej. Z tego co rozumiem opcji mamy kilka:

 

Degum D-18 (ale uwaga niektóre zdjęcia z tym bieżnikiem są opisane jako D-54). Ma stosunkowo łatwy do odtworzenia bieżnik, ale nie udało mi się znaleźć zdjęć napisów z boku opony.

th_D54.jpg

 

Degum D-19. Odtworzenie bieżnika w tej oponie nie powinno być trudne. Dodatkowo, dzięki pomocy Mariusza mamy komplet zdjęć do wszystkich detali na bokach opony. Sam bieżnik nie jest tak "traktorowaty" jak w oponie STOMIL, co również może się ładnie prezentować w modelu.

th_170162377_1_644x461_opona-19-3cala-komar-romet-wfm-wsk-b-dobrym-stanie-jozefow.jpg

 

Degum D-20. Niestety mam tylko dwa zdjęcia. Wykonanie bieżnika może nastręczyć trudności, a brak napisów na bokach opony obniżyć wartość estetyczną modelu...

th_images.jpg

 

No i wreszcie proponowana wcześniej POLSKA OPONA STOMIL (szosowa, BALON). Do niej również mamy komplet zdjęć i możemy odtworzyć ją w detalach. Poza tym napis ciągnący się po obwodzie koła może przykuwać uwagę.

th_4810719383_6.jpg

 

Moimi faworytami są opony Degum D-19 i Stomil (szosówka BALON), bo mamy do nich najwięcej "kwitów" i powinno się udać ładnie je odlać. Inskript, Djmarcop - którą wybieracie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stomil moim zdaniem, ponieważ jeżeli pomalujemy napisy od wewnątrz na biało to będzie super efekt.

 

Djmarcop w Twojej bordowej lux torpedzie takie oponki będą faj nie wyglądać (jak w tej SHlce, którą wcześniej linkowałeś). W swojej SHLce nie będę malował napisów, żeby wyglądała jak prosto z Huty (oczywiście Spółki Ludwików )

 

Mariuszu, z tymi odlewami na zapas poczekajmy, aż w ogóle będzie co odlewać. Zresztą najpierw musi wystarczyć gumy na 3 zestawy. Potem się zobaczy.

 

Podesłałem już Inskriptowi zdjęcia do przygotowania projektu graweru. Ja już zacząłem dłubać bazę, na którą po kolei będę doklejał odlane wzorki bieżnika. Jedna forma = jeden odlew, więc trochę czasu to zajmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja się jeszcze grzebię z przednimi widełkami. Po skończeniu profili widełek dodałem jeszcze mocowanie przedniej lampy:

th_P1010315.jpg th_P1010313.jpg

 

Potem pobawiłem się dolną poprzeczką widełek. Widać gniazdo sprężyny i mocowanie przedniego błotnika.

th_P1010320.jpg

 

Następnie zająłem się dźwigniami prowadzącymi widełek (na zdjęciu są górne i dolne, a także spiłowane na dremelu gwoździe). Dźwignie wykonane są z aluminium, żeby zawieszenie mogło działać bez obawy uszkodzenia modelu.

th_P1010322.jpg

 

Na koniec zająłem się przygotowaniem dwóch podkładek sprężynujących amortyzatora wstrząsów:

th_P1010301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mariuszu,

 

Ja użyłem nazwy z instrukcji obsługi (cz 8 i cz 26). Uważnie się im przyjżałem w materiałach, które mi przesłałeś. Właśnie dlatego dolne dźwignie różnią się nieco kształtem od tych z wycinanki. Co prawda - w moich 'wyskrobkach' brakuje takich stożkowatych wzmocnień wokół otworów, ale będą one imitowane przez odpowiednio spiłowane łebki gwoździ, a dopiero na to nakleję imitacje śrub itp.

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od zeszłego tygodnia udało mi się zmajstrować przednie zawieszenie. Niestety mimo, że zmarnowałem masę sprężynek - nie udało mi się przewinąć ani jednej tak, żeby osiągnąć kształt zbliżony do oryginału. Nie było by problemu zwinąć coś takiego ze sztywnego drutu, ale mi zależy na tym, żeby zawieszenie działało. Dlatego wyjąłem potrzebną sprężynkę z modelu Triumpha w 1:9. Mam nadzieję, że do czasu jego budowy wykombinuję nową sprężynkę w tym kształcie.

 

A tak wyglądał przedni widelec przed zamontowaniem do ramy:

P1010328.jpg

P1010327.jpg

P1010326.jpg

 

Jak dotąd chyba najtrudniejszą do wykonania częścią było mocowanie zawieszenia trapezowego po stronie główki ramy. Nie jest jeszcze kompletna, bo brakuje mocowania kierownicy.

P1010325.jpg

 

Amortyzacja przedniego zawieszenia działa bez zarzutu

P1010332.jpg

P1010331.jpg

 

Dziś powstała obudowa przedniej lampy. Pomyślałem, że w pierwszej kolejności wykonam te elementy, które mają być pomalowane czarnym połyskiem (żeby potem wszystko psiknąć za jednym malowaniem). Dlatego nie trzymam się kolejności z instrukcji montażu kartonówki.

P1010329.jpg

 

Ten pierścień z przodu lampy będzie odlany z żywicy. Brakuje jeszcze tłoczonego odbłyśnika i szkła lampy, które planuję odlać z przezroczystej żywicy.

P1010330.jpg

 

Aktualny stan modelu:

P1010344.jpg

 

P.S. Chłopaki pokażcie Wasze dokonania, bo ciekaw jestem postępów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim prototypowym modelu sprężynę zawieszenie wykonałem z drutu miedzianego średnicy około 0,5mm. W pewnym zakresie ugięcia powraca ona do stanu pierwotnego.

Spróbuj może wygiąć taką sprężynę ze sprężynki od długopisu.

Ja sprężynę zwijałem dwustopniowo na trzonku od pędzla. Przez dwustopniowo rozumiem to że najpierw jedną połówkę, potem jak by obok drugą i na koniec przeginałem obie części tak by powstał "oscypek".

Mam nadzieję że to Wam pomorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mariuszu,

 

Sprężynki, które dotąd zmasakrowałem w większości pochodziły z wypisanych długopisów. Co prawda mają one mniej ciasny nawój niż ta potrzebna, ale myślałem, że jak ją wcisnę w model, to się "ścieśni". Próbowałem tylko rozciągnąć je kombinerkami w środkowej części, ale robienie tego "z ręki" nie dawało zadowalających efektów. Nawoje nie były równe, a sprężyny po ściśnięciu nie trzymały osi - po prostu zginały się w pół...

 

Mam nadzieję, że w przyszłości opracuję metodę i zdobędę odpowiedni materiał (np. struna fortepianowa) do produkcji sprężyn. Będzie to konieczne jeśli moja kolekcja motocykli w 1:9 będzie się powiększać.

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze inny pomysł... jeśli nie długopis to może sprężynka z pierścieni Simera "simeringu", bo na przykład ze starego magnetofonu czy wideo mogą mieć zbyt małą średnice drutu.

Jutro spróbuję wykonać moim sposobem sprężynę na bazie długopisu, jak będzie ok to zamieszczę mały tutorial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mariuszu, w materiałach, które mi przesłałeś, część SHL-ek ma na tylnym błotniku wymalowane logo SHL. Jak sądzisz, czy to fantazja ludzi, którzy je odrestaurowywali (choć na jednym ze zdjęć widoczny jest wrak z takim logo na tylnym błotniku) - czy raczej powinniśmy nakleić kalki z logiem również na tylny błotnik?

 

Nie jestem pewien, czy można to uznać za jakiś dowód, ale firma Airbrush, oprócz szparunków maluje na błotniku również logo SHL.

 

Pozdr,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.