Jump to content
Irgr

IS-2 Tamiya 1:35 (i nie tylko)

Recommended Posts

Witam Wszystkich

 

Modelarstwem zajmowałem się sporo lat temu w podstawówce, udało mi się wtedy nawet zdobyć drugie czy trzecie miejsce za model Hellcata w którymś konkursie organizowanym w Kielcach. Jeszcze przez jakiś czas bawiłem się w malowanie figurek Warhammera, ale z czasem i to przeminęło, a cały dorobek praktycznie się rozleciał.

Dopiero na początku studiów powróciło zainteresowanie militariami, głównie bronią pancerną. Kupiłem T-50 od Mirage, potem jakiś kolejny model... i w sumie do dzisiaj żadnego nie skończyłem, przez 3 lata. Niestety nie jestem już w stanie beztrosko zrobić modelu od początku do końca, tak jak robiłem to dawniej.

 

Niedawno zakupiłem tytułowy model, liczyłem że skoro to Tamiya to szybko go skończę go w ciągu świąt. Niestety, zostałem zatrzymany przez coraz to liczniejsze wątpliwości pojawiające się podczas składania tego modelu.

 

IMG_1859_zps94e133a4.jpg

Zdaje sobie sprawę że na zdjęciu wiele nie widać, słaba jakoś i oświetlenie a do tego w sumie brak treści, ale wydaje mi się że zakładając nowy temat warto coś pokazać.

Pozostaje mi jedynie obiecać że następne będą lepsze =P

 

Nie spodziewałem się że ciężej mi będzie znaleźć zdjęcia ISa niż KW. Na razie najlepsze fotografie do pomocy znalazłem na stronie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Zdjęć nie jest za wiele i nie mam pewności czy tamtejszy eksponat jest odpowiednim wzorem.

Tak więc byłbym bardzo wdzięczny za jakieś wskazówki od znawców tematu, a także samego modelu. Zależy mi głównie o informacjach takich jak brakujące/złe spawy czy też faktura poszczególnych elementów. Za wszystkie uwagi na pewno będę wdzięczny, chociaż obawiam się że ze wszystkim sobie nie poradzę.

 

Planuje wykonać go jako jeden z czołgów biorących udział w walkach o Kołobrzeg, z niedużą podstawką jako że od zawsze uwielbiałem wykonywanie dioram. Najchętniej zrobiłbym go w środku walki, ale nie wiem co zrobić z dodatkowymi zbiornikami na paliwo. Nie znalazłem zdjęcia które pokazywałoby jak wygląda ten czołg bez nich. Jeśli mnie to przerośnie, to przynajmniej zaoszczędzę na metalowej lufie i kupie żywiczną z PanzerArtu. To jedyny dodatek który planuje w tym momencie nabyć.

 

Pozdrawiam^^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby podobserwować prawdziwego IS-2M polecam wybrać się do Warszawy do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za linki.

Nie orientuje się za dobrze w temacie tego czołgu, ale wydawało mi się że mianem IS-2M nazywano już powojenną modyfikacje :/

Niestety, mam wrażenie że większość ISów które przetrwały wojnę zostały zmodernizowane i straszą teraz na pomnikach między innymi nowymi błotnikami, tak jak ten z pierwszego linka. Zostały też chyba całkowicie pozbawione zewnętrznych zbiorników na paliwo.

 

Najlepiej więc chyba będzie dokładnie przejrzeć istniejące już warsztaty ISów i podpatrzeć wygląd niektórych elementów z paru obfotografowanych wcześniejszych wersji. Ten z ostatniej strony jest może trochę już wybrakowany ale sprawia przynajmniej wrażenie nie ruszanego palnikiem od czasów wojny.

 

Awaryjnie niektóre rzeczy chyba podpatrzę w WarThunderze:

mod44_zpscbaa9356.png

 

Zdaje sobie sprawę że to tylko gra, ale w tym wypadku wydaje mi się że rosyjscy graficy mieli dobre materiały.

 

Zapomniałem także o dobrym zdjęciu "Tadeusza" który pozbawiony jest beczek na paliwo:

taddy_zps879bc8bb.jpg

 

Nie dostrzegam tam żadnych przewodów itp. co mnie w sumie cieszy =P

 

Tak więc pora zabierać się do pracy, mam nadzieje że będę miał czemu zrobić sensowne zdjęcia do pokazania. Jak na razie głównie męczyłem się z nitro, ale tym sposobem raczej nie jestem w stanie poprawić faktury odlewanej wieży oraz kadłuba. Może warto będzie zaopatrzyć się w Surfacera 500, kleju CA się trochę jednak obawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj Masz Is-a 2 w 1945 w Berlinie

http://albumwar2.com/russian-soldiers-posing-on-a-tank-is-2-berlin-april-1945/

Stary wariant, z odlewanym, załamanym "nosem" :

http://data3.primeportal.net/tanks/lukasz_sambor/is-2/images/is-2_3_of_4.jpg

stara wersja - IS-2 z 87 Gwardyjskiego Pułku Ciężkich Czołgów na placu Strzegomskim we Wrocławiu. Dowódcą wozu #537 był porucznik B.I. Diegtiariew.

http://dolny-slask.org.pl/600645,foto.html?idEntity=587320

http://wio.ru/tank/for/pol-is2-pslw.jpg

http://www.army.lv/photos/22011.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/IS2_Dresden_1.jpg

Tylko jak widzę to Tamiya robi inny przód:

http://www.mojehobby.pl/products/Russian-Heavy-Tank-JS-2-Model-1944-ChKZ.html

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zewnętrzne zbiorniki były zakładane tylko do przemarszu podczas walki zdejmowane. Do poprawy jest faktura wieży i przedniej części kadłuba. Spawy łączące przenia cześć z reszta kadłuba , łączenie form na wieży i radze wymienić uchwyty na druciane i odciąć przednia cześć błotników. Reszta jest ok Tamka zrobiła świetny model. Oczywiście można się bawić w blaszki, lufy ,etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Praca nad modelem trwa, może powoli ale co tam. Znalazło się sporo fajnych zdjęć i większość wątpliwości została rozwiązana.

 

Jako że Surfacer przyjdzie jak zakładam koło środy, zajmuje się teraz drobniejszymi rzeczami, jak na przykład dach wieży:

8e21cb0e-3942-4062-938a-c8a550d17f4e_zps3abaf042.jpg

cb32d78c-d0f0-49d7-99ba-ba85ca25b47a_zps2c3f60a7.jpg

 

Poza spawami z GSa, dodałem trochę chropowatej faktury na płytach. Liczę że będzie to miało jakiś zauważalny efekt po nałożeniu filtra. Podobnie mam zamiar potraktować pozostałe, aktualnie zupełnie gładkie części kadłuba, takie jak pokrywa silnika.

 

Mam teraz pytanie co do odcięcia przedniej części błotników. Wiem że to wygląda efektownie ale czy ma to sens w wypadku polskich ISów. Na wszystkich zdjęciach były co najwyżej mocno powyginane. Wydawało mi się w sumie że inspiracją dla modelarzy do usuwania błotników było głownie to zdjęcie z Berlina:

berlinis_zps5a18517f.jpg

 

Czy polskie ISy mogły je stracić już podczas walk o Pomorze? Czy też były usuwane z jakiegoś powodu przez samą załogę? (A może zwyczajnie Tamiya je źle wykonała =P )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się przyjrzyjsz zdjęciom czołgów sowieckich i polskich, ogólnie produkcji sowieckiej, to na bardzo wielu fotografiach, sterane w boju maszyny maja pourywane i uszkodzone błotniki. Błotniki były montowane na zawiasie, wykonane z cienkiej blachy, stąd poza tym, że gięły się, to i łatwo urywaly. 

  • Like 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz można wyjąć model z szafy i kontynuować :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.