Jump to content

Recommended Posts

Moje pytanie jest odnośnie tego jak wykonać imitacje drewna na śmigłach, chodzi mi głównie o widoczne słoje drewna.

Domyślam się, że myślisz o śmigłach z okresu pierwszej wojny światowej.

W skali 1:28 pomalowałem ręcznie. Wygląda dosyć brzydko.

Widziałem w sieci konstrukcję fototrawioną tworzącą maskę do malowania w paski.

Można kupić, lub wystrugać sobie samemu ze sklejki o odpowiednio cienkich warstwach. Nie znalazłem producenta takiej sklejki.

Ja poszedłem za radą jakiejś pani modelarz i do skali 1:32 kupiłem kalkomanię HGW.

Link to post
Share on other sites
Witam

Moje pytanie jest odnośnie tego jak wykonać imitacje drewna na śmigłach, chodzi mi głównie o widoczne słoje drewna. Z góry dziekuję za pomoc

pozdrawiam

 

 

Tu nie chodzi o słoje, a różne odcienie warstw. Śmigło było sklejane często z różnych gatunków drewna. Jasne drewno przekładane ciemniejszym. Najwyraźniej widać te warstwy na niemieckich śmigłach. Francuzi i Anglicy malowali dość często całe śmigło kryjącym lakierem, który zamazywał różnice barw materiału.

W 1/48 możesz udać ten efekt malując po prostu śmigło jednym kolorem i maskując cienką taśmą przed pomalowaniem drugim. Struganie ze sklejki, albo ze sklejonych kilku warstw forniru jest trochę trudniejsze:)

Link to post
Share on other sites

Było by łatwiej jeśli podałbyś skalę i konkretnie do jakiej maszyny to śmigło. Struganie ze sklejki przy skali 72 i 144 raczej odpada, choć nie jest niemożliwe. Od 48 w dół jak najbardziej. Przy malowaniu śmigła zwróć szczególną uwagę na sposób w jaki układają się poszczególne warstwy drewna. Ich niewłaściwe odwzorowanie to często spotykany rażący błąd. Polecam przeanalizowanie fotografii lub najlepiej wycięcia samodzielnie jakiejś nawet namiastki śmigła ze sklejki. Raz na zawsze zrozumiesz o co chodzi. Do malowania można użyć szablonów. Przy modelach w małej skali można też użyć szablonu z fakturą słojów, ale to robiłem tylko raz w skali 1/8. Przy 48 i 72 jako alternatywę malowania pędzlem polecam dużo łatwiejsze do kontrolowania kredki akrylowe. Odpadają jednak przy 144 gdyż łopaty w tej skali są wiotkie.

Link to post
Share on other sites
Bardzo interesująca maszyna. W tej skali polecam kredki. Jednak większym wyzwaniem niż śmigło będzie malowanie krawędzi skrzydeł. Zresztą sam dobór kolorów też nie należy do łatwych.

oj nie będzie łatwo, jeszcze nie mam konkretnego pomysłu jak to zrobić, ale......bedzie dobrze, przecież chodzi o to aby sie dobrze bawić. Dzięki za pomoc, napewno skorzystam z rad

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.