Jump to content

RWD 14b CZAPLA 1:72

Recommended Posts

• Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ciąg dalszy zmagań...

Chyba pora kończyć ten model ...

Dzięki za podpowiedź, mam małe imadło i mam możliwość zgnieść igłę na całej długości dość równomiernie; igły rozgrzewam tak czy owak, bo dzięki temu pozbywam się tych plastikowych końcówek na strzykaw

Posted Images

Miałem trochę pracowite ostatnie 3 tygodnie, to i zdjęć mało było. Przetrasowałem kadłub i jeszcze raz prysnąłem podkładem:

IMG_4953.JPG

IMG_4951.JPG

IMG_4952.JPG

Model mnie trochę zniechęcił i na razie go odstawiam, cobym nie spier... Jak mi wena wróci to siadam do mocowania podwozia i płata.

Trochę? Posiada takie perfekcyjne zdolności... wiem coś o tym... mój coś po kawałku ożywa (miał drugi wypadek)... chyba mnie nie lubi... chociaż leży obok, lepiej, żeby tej opinii nie widział:P

A - i trochę rozjechała Ci się linia jednego rżnięcia na grzbiecie...

• 3 years later...
3 godziny temu, Lipstein napisał:

Chyba pora kończyć ten model ...

Odleżał swoje, szpachla usiadła, można pociągnąć dalej temat :)  . Szczerze - niezła robota! Swoją drogą, muszę się zaopatrzyć w czaplę, bo nie dalej jak przedwczoraj zamawiałem coś i mój wzrok padł na zestaw ZTSu - Iskra + Czapla. O mały włos nie dorzuciłem tego zestawu do zamówienia. Przy następnej okazji zamówię.

Musisz dokończyć tę czaplę,  żebym miał na czym się wzorować :)

Edited by sebastain

Tak.... Szpachla schła zdecydowanie za długo, w międzyczasie urodziła mi się córka i wydałem książkę:

Przeszfifowałem spód całego kadłuba, bo szpachlowane miejsce pękło wzdłuż, w miejscu szpachlowania. Wkleiłem popychacze sterów z blaszki Parta. Wyszło, jak wyszło...

Trzeba było przeszczepić kawałek wahacza podwozia, bo miał zły kształt i nie chciał przez to wpasować sie w otwór w kadłubi i U-kształtny element z blaszki. Wymysliłem też, jak umieścić płat nad kadłubem - użyłem do tego wiertła i igły 0,7mm. Igłę dość łatwo się tnie tarczką od mikroszlifierki i się tak nie rozgrzewa przy cięciu. Poza tym można spłaszczyć górny fragment i w ten sposób zablokować płat w pożądanym położeniu nad kadłubem.

IMG_6294.JPG

IMG_6298.JPG

IMG_6295.JPG

IMG_6296.JPG

IMG_6297.JPG

IMG_6300.JPG

IMG_6299.JPG

IMG_6301.JPG

IMG_6302.JPG

IMG_6303.JPG

Dziękuję! widząc Twoje zmagania też mógłbym powiedzić to samo 😎.

Dzisiaj zakupiłem nowe brakujące igły i może pojadę dalej z tematem.

Zastanawiam się, czy tych najdłuższych zestawowych zastrzałów nie rozciąć i nie wklejać "rurka po rurce", aby dzięki temu nie było napięć tego elementu (ma 3 punkty wklejenia i już widzę, że element sprężynuje po przypasowaniu w otwory montażowe). Próbowałem też wygiąć jeden najdłuższy element zastrzału z drutu 1.1mm, bo takiego elementu już nic nie złamie, ale nie mam lutownicy ani umiejętności lutowania. Poza tym niepotrzebnie obciąży to model i jego strasznie wiotkie podwozie, a uzyskanie odpowiedniego przekroju niemożliwe. 

Godzinę temu, Lipstein napisał:

Zastanawiam się, czy tych najdłuższych zestawowych zastrzałów nie rozciąć i nie wklejać "rurka po rurce", aby dzięki temu nie było napięć tego elementu (ma 3 punkty wklejenia i już widzę, że element sprężynuje po przypasowaniu w otwory montażowe). Próbowałem też wygiąć jeden najdłuższy element zastrzału z drutu 1.1mm, bo takiego elementu już nic nie złamie, ale nie mam lutownicy ani umiejętności lutowania. Poza tym niepotrzebnie obciąży to model i jego strasznie wiotkie podwozie, a uzyskanie odpowiedniego przekroju niemożliwe. 

A może idąc tropem igieł, zrobić zastrzały z tychże? Żeby nadać im owalny kształt, można je zgnieść w jakimś imadełku. Będą owalne, mocne i będą lepiej wyglądały niż ten "plastik". Zamiast lutować, możesz łączyć igły, wkładając w otwór cieńszy drucik, zalewając go jakąś kropelką? Jak już tyle nakombinowałeś... :)

W dniu 5.02.2019 o 19:36, sebastain napisał:

A może idąc tropem igieł, zrobić zastrzały z tychże? Żeby nadać im owalny kształt, można je zgnieść w jakimś imadełku. Będą owalne, mocne i będą lepiej wyglądały niż ten "plastik".

Byle tylko zacząć od rozhartowania igieł przed ich ściskaniem, inaczej nie będzie to takie proste jak się wydaje - uzyskanie jednakowego przekroju na całej długości będzie kłopotliwe. Utrata wytrzymałości igły po jej rozhartowaniu z punktu widzenia modelu jest nieistotna.

Dzięki za podpowiedź, mam małe imadło i mam możliwość zgnieść igłę na całej długości dość równomiernie; igły rozgrzewam tak czy owak, bo dzięki temu pozbywam się tych plastikowych końcówek na strzykawkę.

Edited by Lipstein
  • Like 1

Dzięki za doping! Jutro chciałbym psiknąć spód kolorem bazowym albo podkładem i sprawdzić, jak to będzie wyglądało, jak CA wyschnie...

IMG_6318.JPG

IMG_6319.JPG

IMG_6317.JPG

• Like 1
  • 2 weeks later...

Eeee.... to chyba nie ta czapla, którą pamiętam z młodości. Niemożliwe... To po prostu cudo wychodzi. 
A tak przy okazji, jak mówicie o robieniu zastrzałów ze zgniatanych igieł - o wiele lepszym materiałem mogą być mosiężne rurki (np. Albion Alloys, Aber).

Szczerze podziwiam to co robisz i, że to w ogóle robisz :) Model Czapli zapamiętałem jako najbardziej irytującą rzecz (z mojego subiektywnego, modelarskiego punktu widzenia) na świecie. Ty konsekwentnie z nią walczysz i masz naprawdę fajne efekty 😀