Jump to content

Pz. Kpfw. V Panther ausf. D...

Recommended Posts

...przynajmniej tak napisali na pudełku.

DSC_0115.JPG

I szczerze nie wiem jak jest z wykonaniem merytorycznym tego modelu, ale średnio mnie to interesuje. Zapewne po przeczytaniu poprzedniego zdania część osób już zdążyła zamknąć ten wątek. Jednak dla tych wytrwałych, co brną dalej, spieszę z wyjaśnieniem, że model ten ma mi głównie służyć jako poligon doświadczalny do nauki malowania kamo! W kolejce czeka na mnie piękny tygrysek z Dragona, z wieloma dodatkami, który będę chciał wykonać naprawdę dobrze i szkoda by było, gdybym to spieprzył malowaniem. Dlatego najpierw ta tania Panthera.

Prace nad nią już rozpocząłem, ale idzie powoli. Głównie z powodu, że jakość wykonania jest... słaba i aby ją wykonać by w miarę dobrze wyglądała, to będzie walka No i ostatnie kilka dni spędziłem z temperaturą w łóżku. Dopiero dzisiaj mam jakieś siły, by poświęcić trochę czasu. Poniżej jednak fotka obrazująca to, co zostało już wykonane. Nie spodziewajcie się zbyt wielu zdjęć z postępu budowy. Ale od momentu rozpoczęcia prac malarskich, na pewno aktualizować warsztat będę częściej

DSC_0114.JPG

• Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

No i mała aktualizacja warsztatu. Trochę to trwało, bo musiałem w międzyczasie zamienić aerograf na wałek malarski i przygotować pokój dla córki, co to niedługo na świat przyjdzie Model jest ukończony - jeżeli chodzi o sklejanie. Teraz pora go przepchnąć do lakierni. Oczywiście wprawne oczy zauważą, że kilku elementów brakuje, ale te będą malowane osobno

Ogólnie sam model średnio mi się podoba. Ciężko mi się pracuje z plastikiem (gorzej niż z tym w Tamce), odlewy średnio zrobione przez co niestety traci się na detalach. Dwa identyczne elementy z dwóch różnych ramek diametralne się różnią (np. reflektory). Wszędzie masa szwów do usunięcia. No i wiele nieścisłości w instrukcji. Jest mało czytelna i na dodatek numeracja w ramkach jest bez żadnego ładu i składu. Systemy mocowania pewnych elementów również nie są do końca przemyślane. Ale ci co sklejali Italkę na pewno wiedzą co mam na myśli

Na szczęście model ten będzie mi służył jako poligon doświadczalny w lakierni. Chcę go dobrze pomalować, by mój Tygrysek wypadł dobrze Dlatego proszę nie zwracać większej uwagi na wykonanie. Nie że się nie starałem, ale... pedanterii zabrakło

IMG_0704.JPG

IMG_0705.JPG

IMG_0706.JPG

IMG_0707.JPG

IMG_0708.JPG

No i niestety na aktualizację przyjdzie wam chyba troszkę poczekać, bo jutro mnie czeka dwudniowa delegacja, zaś w piątek na zasłużony urlop się udaję. Ale plan mam taki, by się z nim wyrobić do końca zimy i jeszcze przed końcem marca zabrać się za Tygrysa. Tak, by strzegł i bronił na czas

Ogólnie sam model średnio mi się podoba. Ciężko mi się pracuje z plastikiem (gorzej niż z tym w Tamce), odlewy średnio zrobione przez co niestety traci się na detalach. Dwa identyczne elementy z dwóch różnych ramek diametralne się różnią (np. reflektory). Wszędzie masa szwów do usunięcia. No i wiele nieścisłości w instrukcji. Jest mało czytelna i na dodatek numeracja w ramkach jest bez żadnego ładu i składu. Systemy mocowania pewnych elementów również nie są do końca przemyślane. Ale ci co sklejali Italkę na pewno wiedzą co mam na myśli

Na tym polega magia Italeri ,że nic nie jest takie jakie być powinno.Da sie z tego zrobić fajny model ale trzeba przywyknąć do tej firmy,a potem jest nawet z górki.

... . I szczerze nie wiem jak jest z wykonaniem merytorycznym tego modelu, ale średnio mnie to interesuje..

No i słusznie bo jest straszny "misz masz" w dragonie a tutaj ... .

Powiem tylko że rączki na włazach kierowcy późna wersja,osłona MG 34 późna ,a lampy otwór komunikacyjny wczesna itd.

Trenuj malowanie.

Pozdrawiam

Krzysztof

• 2 weeks later...

Mogą być w kolorze bazowym lub nawet w kamo. Czołgi były odmalowywane również z osprzętem, chociaż Niemcy tego unikali i chcieli zrobić w warsztacie wszystko na cacy. Model Panthery D (wczesnej) z Italeri nie jest najlepszy, ale nie oznacza to, że ma być spaprany, można z niego zrobić fajny modelik. Ja na twoim miejscu zakupiłbym lufę, będzie wyglądał zupełnie inaczej (lepiej).

Co zrobiłeś z wyrzutnikami rac? W tej wersji były one montowane fabrycznie i powinny znajdować się na modelu. Dorób również rurki na wieży do kabelków od pojemników z racami.

Race szlag trafił i je wypieprzyłem. Modelu nie mam zamiaru spaprać, ale ma być raczej moim poligonem doświadczalnym. I nie mam zamiaru nic dokupywać do niego. Zapewne po skończeniu trafi na półkę obok Pz. IV z odzysku i będzie służył jako poligon do testowania nowych rozwiązań.

Ale póki co ma mi posłużyć do wypróbowania malowania kamo i odpowiedniej chemii, bym później nie spieprzył mojego Tygrysa.

... .Co zrobiłeś z wyrzutnikami rac? ... .

Były to wyrzutnie granatów dymnych (Nebelwurfgeärt) ze świecami.( NbK 39 kalibru 90 mm).

W tej wersji były one montowane fabrycznie... .

Nie do końca to prawda.Były montowane fabrycznie w Panterach "D" do lipca 1943 roku.

Wersje późniejsze Pantery "D" nie miały takowych wcale.

Pozdrawiam

Krzysztof

... .Co zrobiłeś z wyrzutnikami rac? ... .

Były to wyrzutnie granatów dymnych (Nebelwurfgeärt) ze świecami.( NbK 39 kalibru 90 mm).

No tak.

W tej wersji były one montowane fabrycznie... .

Nie do końca to prawda.Były montowane fabrycznie w Panterach "D" do lipca 1943 roku.

Wersje późniejsze Pantery "D" nie miały takowych wcale.

Ta Pantera właśnie taką jest.

Ta Pantera właśnie taką jest.

NIE TA.

Niestety nie do się tego naciągnąć..Nie mam tego modelu dlatego posiłkuję się : - http://www.mojehobby.pl/products/Panzer-V-Panther-Ausf.D-w-Photo-Etched-Parts.html

Koło napędowe z wersji Panter "A" / "G" , maska jarzma z wersji panter "A" / "G"

Koła jezdne wersja późna (24 śruby) - od sierpnia montowano wzmocnione koła jezdne, mocowane 24 śrubami.

są te : http://www.worldwarphotos.info/wp-content/gallery/germany/tanks/panther-tank/Panther_road_wheels_France.jpg

w wersji do lipca powinny być te: http://www.worldwarphotos.info/wp-content/gallery/germany/tanks/panther-tank/Panther_road_wheels_France.jpg

lub ewentualnie te przygotowywane pod Kursk (16 śrub + 16 nitów) : http://farm7.staticflickr.com/6068/6094263614_70b691319f_b.jpg

Od czerwca 1943 roku montowano tylko jeden reflektor i nie montowano włazu komunikacyjnego.

W tym modelu uchwyty na przednich włazach - wersja późna itd. itd.

... .I nie mam zamiaru nic dokupywać do niego... .

Dlatego to wersja do ćwiczeń.

Pozdrawiam

Krzysztof

OK.Poszukałem materiały do porównania dla chętnych.

Produkcja modelu Pantery przez Italeri :

https://www.scalemates.com/kits/101867-italeri-6493-pz-kpfw-v-panther-ausf-g

Lata produkcji:

1993 - Pantera nr.270 wersją ausf.A

1995 - Pantera "D" Nr.290 + dodano nowe części i wersja Ausf.D

- brak części z "Zimmeritem"

- ramka z kołami pozostała jak w wersji "A" w modelu nr.270 - wycięto elementy do przedniego MG 34

- ramka z wieżą dodano właz d-cy do wersji "D" usunięto z wersji "A"

2001 - Pantera "A" to samo co z 1993 nowe opakowanie pozostała wersja "A" - (może nowe kalki)

2006 - Pantera "A"to samo co z 1993 i 2001 nowe opakowanie pozostała wersja "A" - (może nowe kalki)

2009 - Pantera "D" zmieniono numer z 290 na Nr.6473 dodano elementy fototrawione pozostała Ausf.D - (może nowe kalki)

2012 - Pantera "G" Nr.6493 do poprzednich wersji dodano nowe części foto trawione i nowe kalki

- brak części z "Zimmeritem" w porównaniu z wersją"A" nr.270

- ramka z kołami pozostał jak w wersji "A" nr.270

- ramka z wieżą z modelu nr.270 wieża z wersji "A"i"G"

- usunięto replikę silnika

- zmieniona ramka z górą pancerza

- gąski ogniwkowe

Polecam do analizy wersji w wykonaniu w/w modeli :

http://www.mojehobby.pl/products/Sd.Kfz.171-Ausf.G-Panther.html

http://www.mojehobby.pl/products/Sd.-Kfz.-171-Panther-Ausf.-A.html

http://www.mojehobby.pl/products/Panzer-V-Panther-Ausf.D-w-Photo-Etched-Parts.html

... z Panterą ICMowską,... .

Tym razem lepiej Trafiłeś - ICM wersja wczesna.

Pozdrawiam

Krzysztof

No dobra, pewne ruchy z Panterą zostały poczynione. Poszedł podkład, preshading oraz farba bazowa. Dużo rozpisywać się nie będę, więc zapraszam do oglądania i komentowania.

Najpierw po pre-shadingu:

IMG_0709.JPG

IMG_0710.JPG

IMG_0711.JPG

IMG_0712.JPG

IMG_0713.JPG

A teraz po położeniu farby bazowej. Ciesze się, że widać w końcu wyraźnie pre-shading. Chyba pierwszy raz mi tak porządnie to wyszło. Pytanie czy to dalej będzie widoczne po kolejnych zabiegach, ale mam nadzieję, że tak. No nic, zobaczymy. Póki co oceńcie, czy to jest w miarę ok:

IMG_0714.JPG

IMG_0715.JPG

IMG_0716.JPG

IMG_0717.JPG

IMG_0718.JPG

Starałem się na zdjęciach oddać możliwie najlepiej kolor, ale niestety nie jestem w tym zbyt dobry. W rzeczywistości kolor jest pomiędzy żółtym a piaskowym. Specjalnie tak zrobiłem, bo później planuje dać pomarańczowy i brązowy filtr.

I jeszcze taka mała uwaga - na zdjęciach są miejsca, które mogą się wydawać niedomalowane. W rzeczywistości tak nie jest. To tylko efekt lampy błyskowej.

Ja preshading już dawno sobie darowałem, teraz robię tylko rozjaśnienia. U ciebie widać preshading, co chciałeś osiągnąć, ale dodaj też rozjaśnień bo po wszystkim bardzo ściemnieje.

Właśnie, zapomniałem napisać, że rozjaśnienia jeszcze przede mną To będzie kolejny etap, ale nie wiem, czy się wyrobię przez weekend. Jutro rozpoczynam świętowanie okrągłych urodzin i tak aż do niedzieli Będzie się działo i raczej nie będę miał ręki ani oka do modelu