Jump to content

USS ENTERPRISE 1:500 REVEL


Recommended Posts

Witam w kompletnie dla mnie nowym dziale SF. Kolega (bardzo dobry kolega!) poprosił mnie o pomoc w złożeniu i pomalowaniu USS Enterprise ze Startreka, którego dostał na gwiazdkę. Gość nie posiada kompresora ani aerografu, mieszkamy 100km od siebie, wiec stwierdziłem że nie będziemy robić modelarskiej odysei pomiędzy Krakowem a Nowym Sączem, tylko biorę model na warsztat. Jest to bądź co bądź wyzwanie dla kogoś, kto siedzi tylko w amerykańskiej broni pancernej z II wojny i w skali 1:35.

 

Model ma ok 60 cm wielkości i zgodnie z instrukcją malowania trzeba zmieszać 4 rodzaje farb, a dokładniej 4 odcienie szarości (mix białego mattu z różnymi szarościami i po 5% aluminium), aby go prawidłowo wymalować. Dodatkowo na kadłubie jest coś w rodzaju kamuflażu pixelowego. Dlatego nie będę modelu składał w całość przed malowaniem, bo nie dam rady wymalować na nim kilkudziesięciu prostokątów i kwadratów na poszczególnych fragmentach poszycia, tylko spróbuję pokryć tymi prostokącikami poszczególne części składowe modelu. Mam nadzieję, że mnie przy tym szlag nie trafi.

Oddzielną kwestią będzie nałożenie później kalkomanii, co też proste nie będzie, bo są dość długie i wąskie.

 

Postęp prac:

 

IMG_4594.JPG

 

IMG_4595.JPG

 

IMG_4598.JPG

 

 

do pomalowania tych elementów trzeba było użyć niebieskiej farby transparentnej (nigdy taką nie malowałem), która zapychała mi grawitacyjny aerograf, więc musiałam zacząć malowanie od nowa innym sprzętem, ale wyszło chyba OK:

 

IMG_4599.JPG

 

IMG_4601.JPG

 

Pomalowana (wierzcie mi na słowo) jedna część dysku kadłuba (kolor A):

 

IMG_4596.JPG

 

i druga część:

 

IMG_4597.JPG

 

Pytanie do znawców i fanów tego pojazdu: na jaki kolor pomalować te maleńkie okienka na obwodzie dysku? W instrukcji mamy do wyboru - pomalować je białym matowym (trochę to głupie, skoro są to części przezroczyste) lub zostawić nie pomalowane. Ja bym je prysnął na jakiś kontrastowy kolor, tylko na jaki?

Link to post
Share on other sites

Też mam ten model aktualnie na warsztacie. Robię go bez oświetlenia. Niestety też bez tych szarych prostokątów na kamuflażu. Nie mam siły by wycinać takie wielkie arkusze i bawić się w maskowanie. Inna sprawa, że nie wiem jak to zrobić ;)

 

Okienka pomaluj ciemnym szarym jako imitacja zgaszonych wizjerów.

Link to post
Share on other sites

Mam pomysł na malowanie tych kwadracików - muszę tylko zrobić 12 szablonów na stronę (na dysk), na każdy z paneli/pierścieni. Jest o tyle łatwiej, że one się powtarzają i na spodzie i na górze; gorzej z silnikami i tą częścią, która je podtrzymuje, trzeba będzie robić od ręki ...

 

Ciągle jeszcze kwestia oświetlenia jest otwarta, bo i części nie sklejone...

Link to post
Share on other sites

Wiesz co, tak sobie pomyślałem, że może ja obrysuję te maski które można kupić w sieci. Zrobię je w Corelu i jak coś to mogę Tobie udostępnić.

Ja myślałem by nanieść je na taśmę malarską, powycinać i w drogę

Link to post
Share on other sites

A może któryś z kolegów robił kiedyś oświetlenie do podobnego modelu i podzieli się jakimiś wskazówkami?

Kupiłem na początek 20 szt diód 3mm, kąt świecenia 30 stopni, jako zasilanie będzie zasilacz 5V z włącznikiem. Koszt 40 PLN, więc się chyba opyla.

 

11032015280.jpg

Link to post
Share on other sites

Witam. Co do oświetlenia ,ja wykorzystuję zasilanie 12 v ponieważ używam też pasków ledowych (silne rozproszone światło).Ale oczywiście diodki umieszczone punktowo przy okienkach też zdadzą egzamin. Proponuję też wykorzystać diody kolorowe tzn tam gdzie jest element przejrzysty np. niebieski to diodkę niebieską ,dużo lepiej to wygląda. Trzeba też pomalować model od środka na czarno w celu eliminacji prześwitów ze świecących diod , można jeszcze pomalować na biało w celu lepszego rozproszenia światła wewnątrz modelu.

Link to post
Share on other sites

dzięki za uwagi. o tym czarnym wewnątrz to jutro zdecydujemy, po teście z diodami, bo sam ich nie polutuję, niech się elektronicy wykażą

Link to post
Share on other sites

budowę z przeróbkami pod oświetlenie mam zamiar doprowadzić do końca , zobaczymy, jak właściciel podejdzie do tematu, bo dzisiaj walczymy z diodami...

Link to post
Share on other sites

Z tego co widziaem to model ma juz wyciete okna itp, wiec az sie prosi by go oswietlic. Z tego co wiem w Voyagere Revell'a wszystkie okna trzeba samemu wywiercic.

Link to post
Share on other sites

No nic, dzisiaj lub jutro będzie decyzja, czy oświetlenie robimy, czy składamy model do przysłowiowej kupy bez bajerów. Ciągle się zastanawiam, jak pomalować w te pikselki obłe części - silniki (?) i to coś pod dyskiem....

Link to post
Share on other sites

Postęp prac niewielki, ale coś do przodu: pomalowałem wewnętrzne powierzchnie silników, a kolega polutował diody na podświetlenie dysku

 

IMG_4619.JPG

Link to post
Share on other sites

Kadłub prześwituje w kilku miejscach, dlatego zdecydowałem pomalować go z zewnątrz na czarno. Może tak zostawić?

 

IMG_4636.JPG

 

zacząłem powoli nakładać drobniejsze kalki:

 

IMG_4635.JPG

 

IMG_4634.JPG

Link to post
Share on other sites

Srebrny? że niby Srebrna Strzała? Dzisiaj mam zamiar spróbować pokryć czarny kolorem bazowym A (mieszanka 3 kolorów z przewagą satynowej bieli), zobaczymy, jak to wyjdzie.

Link to post
Share on other sites

Czarny dałem i wewnątrz i na zewnątrz, trzeba było prysnąć czarnym tylko na zewnątrz i sprawdzić prześwitywanie, miałbym niej roboty i nie zużyłbym niepotrzebne tyle farby.

 

Parę rzeczy trzeba było poprawić:

 

IMG_4643.JPG

 

ten element poprawiałem trzy razy:

 

IMG_4645.JPG

 

teraz jest tak:

 

IMG_4644.JPG

 

IMG_4642.JPG

 

chwilowo brak weny, jak zrobić szablony do malowania tego ustrojstwa...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.