Jump to content

Recommended Posts

Witam! Jakiś czas temu zakupiłem model Spitfire Mk. VI ze stajni Italeri. Co do modelu nie mam większych zastrzeżeń, ale mam problem z kalkomaniami. Otóż zakupiłem go końcem stycznia br. i składałem w wolnym czasie. Po pewnym czasie zaglądnąłem do kalkomanii a tam niespodzianka: 6ei6op.png.Chodzi mi dokładnie o te zielone naloty. Nie wiem co się stało z kalkomaniami - może wyblakły albo zżółkniały. Proszę was o radę czy napisać o tym do Italeri i poprosić o zamiennik czy pokryć to jakimś specyfikiem i z kalkomanii zniknie niechciany defekt. Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Pozwolę sobie dołączyć do wątku choć mój problem wygląda inaczej.

Ogólnie moje pytanie brzmi czy kalki mogą być nie wiem jak to nazwać przeterminowane? lub po prostu stare?

 

Ostatnio sklejany przeze mnie model F5 E wyposażony w fabryczne kalki dał mi mocno w kość za sprawą wspomnianych kalek, nijak nie można było ich przenieść na model po prostu pękały.

Próbowałem dwóch płynów zmiękczających Humbrola i Vallejo oraz samej letniej wody niestety kalki już po kilku sekundach odchodziły od nośnika w kawałkach tak jakby były popękane.

 

Z mniejszymi sobie poradziłem przenosząc je w częściach na model jednak paski na skrzydła rozpadły się w drobny mak i musiałem wykonać je samodzielnie oklejając i malując.

Czy jest na to jakiś sposób?, Czy to wina starych kalkomanii czy może gdzieś popełniam błąd?

 

Z Góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Pękające kalkomanie zdarzają się dość często, zwłaszcza w starszych modelach. Można temu zaradzić pryskając na arkusz lakierem bezbarwnym, co powinno je utrwalić, choć stają się przez to nieco grubsze i trudniejsze w nałożeniu. Jest też do kupienia specjalny płyn do utrwalania kalkomanii Micro Liquid Decal Film.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.