Jump to content

Laffly V 15T+25mm S.A.Mle 34 ACE+ja 1/72


Recommended Posts

Witam!

Ochotniczy zaciąg w szeregi "Brygad Męczenników Al-Ace" zobowiązuje, tak więc kolejną ofiarą zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" przebiegającą w ramach indywidualnych obchodów "Roku bez niemca" będzie tytułowy paskudnik i jego towarzysz tegoż właśnie wytwórcy.

 

Parę słów tytułem wprowadzenia:

W latach trzydziestych XX w. dowództwo Armée de terre postawiło uczynić bardziej mobilną swą niemałą artylerię poprzez zmotoryzowanie jej trakcji. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie min. firma "Laflly" opracowała szereg bardzo ciekawych konstrukcji samochodowych z których niektóre doczekały się wdrożenia do służby. Jedną z nich był Laffly V 15T zaprojektowany jako lekki ciągnik z napędem 4x4 np. dla armat ppanc. 25mm S.A Mle 34 lub S.A.L Mle 37. Trzyosobowa załoga pojazdu stanowiła jednocześnie obsługę holowanej armatki. Bardzo nowatorskim rozwiązaniem konstrukcyjnym było to iż każde z kół miało niezależne zawieszenie i napęd, ponadto pojazd posiadał niezwykle mały promień skrętu . Jazdę w terenie ułatwiała dodatkowa para małych kółek umożliwiająca pokonywanie rowów i innych przeszkód terenowych. Do czasu wybuchu wojny zdołano wyprodukować i wprowadzić do służby niecałe 200 szt. ciągnika. Mimo iż tak nieliczne to kilka egzemplarzy przetrwało wojnę i znajdują się obecnie w muzeach i rękach prywatnych. Z tych ostatnich kilka pieczołowicie odrestaurowanych zdatnych jest do jazdy.

Armatka natomiast mimo swoich niepozornych gabarytów okazała całkiem skutecznym orężem w walce czołgami i pojazdami pancernymi przeciwnika w początkowym okresie wojny.

 

Modele:

Ace jako jedyny producent wprowadza systematycznie do swojej oferty modele w skali 1/72 sprzętu wojskowego którego jak do tej pory produkcji nikt wcześniej się nie podjął, przykładem tego są prezentowane tutaj ciągnik jak i armatka - są to ich pierwsze modele wtryskowe na rynku .

 

Ciągnik:

Przy obdukcji ramek z częściami modelu zaskakuje brak nadlewek i jam skurczowych co w wypadku ACE nie jest takie oczywiste . Tym razem wielki plus za opony : co prawda gumowe ale posiadają za to niezwykle precyzyjnie odwzorowany bieżnik ! Dalej to już klasyka: rażąco grube ścianki karoserii i pancerne błotniki - konieczne było ich znaczne pocienienie, tradycyjna toporność niektórych detali tj. wały napędowe czy reflektory. Korekty wymagają żaluzje wlotów powietrza do silnika oraz charakterystyczna chłodnica - jedno i drugie trzeba było podrzeźbić. Brak jest fotela trzeciego załoganta, stopni wejściowych, brezentowych zasłonek zastępujących drzwi oraz wielu innych drobnych elementów które trzeba przerobić, wymienić lub wykonać od podstaw. W sumie to standard ACE - model z gatunku dla wytrwałych. Jednak po usunięciu powyższych mankamentów wyłania się pojazd o oryginalnym wyglądzie.

 

Armata:

Model armatki to zaledwie dwadzieścia kilka części -tutaj jednak jak zwykle trochę nadlewek + jamy skurczowe. Należało znacząco pocienić maskę i wymienić/dorobić parę drobiazgów - w sumie parę godzin pracy i model gotowy.

 

A oto dotychczasowy rezultat który udało mi się osiągnąć:

 

IMG_6205_zpshlfj0zmo.jpg

 

IMG_6208_zps2y4fqthp.jpg

 

IMG_6225_zps9yma8w5e.jpg

 

IMG_6226_zps3gglpgci.jpg

 

IMG_6212_zpsfhbtvq9y.jpg

 

IMG_6213_zpsiwtqjr2x.jpg

 

IMG_6211_zpsgntamkwg.jpg

 

IMG_6224_zpsnls31uip.jpg

 

IMG_6228a_zpsdfowcw8i.jpg

 

...armatka:

IMG_6217_zpsh85horat.jpg

 

IMG_6218_zpslg27anca.jpg

 

IMG_6219_zpshkdvtrbv.jpg

 

IMG_6220_zpsy5srwwcy.jpg

 

...i na koniec zdjęcie rodzinne:

 

IMG_6230_zpsuxioaoey.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
Temir cholernie czysto zrobiony widać że AEC się postarało aż dziwne ,wyszło super i padam na jak zawsze.

ACE się postarało, ale zrobić najbardziewniejszy model na rynku. To jak wygląda ta armatka i ciągnik to wyłącznie zasługa Temira. Mam oba modele za sobą. Podejrzewam, że nie wielu modelarzy je robiło i stąd nie są w stanie docenić wkładu pracy. Temir, powinieneś zaczynać taki wątek od fotek wyprasek. Fantastyczna robota.

Link to post
Share on other sites

Witam!

Temir cholernie czysto zrobiony widać że AEC się postarało aż dziwne ,wyszło super i padam na jak zawsze.

Temir cholernie czysto zrobiony widać że AEC się postarało aż dziwne ,wyszło super i padam na jak zawsze.

ACE się postarało, ale zrobić najbardziewniejszy model na rynku. To jak wygląda ta armatka i ciągnik to wyłącznie zasługa Temira. Mam oba modele za sobą. Podejrzewam, że nie wielu modelarzy je robiło i stąd nie są w stanie docenić wkładu pracy.

Rzeczywiście: model to poważne wyzwanie dla psyche . Chyba podpadłem komuś na górze bo model znalazłem pod choinką i od tego czasu się nim katowałem - z przerwami rzecz jasna na podratowanie zszarganych nerwów .

Mam oba modele za sobą.

Gratulacje !

Temir, powinieneś zaczynać taki wątek od fotek wyprasek. Fantastyczna robota.

Były - jak uda mi się odzyskać fotki to wkleję je w później jako suplement wątku albo całkiem osobno jako "in box'a" .

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Jakoś ten zestaw obszedłem głębokim łukiem. Zaopatrzyłem się w T-60, który moim zdaniem jest genialny. A teraz ... mocno zastanawiam się nad Laffly z działkiem na budzie.

A co do twojego wydrapka ... to ja jak Marek powiem ... buduj chłopie buduj, bo to raz potwierdzenie że się da, a dwa że motywacja

Link to post
Share on other sites

Gratulacje należą się wyłącznie Tobie. Moje modele to były jedynie słabe ulepki do wargemaingu, z racji braku alternatywy konieczne był takie zestawy Działko jak działko, ale ten samochodzik to jakaś masakra...

Link to post
Share on other sites

Witam!

Na początek mała skrzynka odpowiedzi:

A moim pierwszym skojarzeniem byl wehikul Pana Samochodzika ^^

Forumowiczowi od sąsiadów skojarzył się natomiast z czymś takim:

Gbka_zpsyr86jvz0.jpg

E no, tragedii nie ma. Podorabiałeś kupę detali i prezentuje się rewelacyjnie.

Jakie kamo zastosujesz, jedno czy trójbarwne?

Jeszcze ostatecznie nie zdecydowałem . Producent przewidział trzy wersje kolorystyczne i oznakowania: jednobarwne i dwu barwne francuskie oraz trofejny szwabski w klasycznym Panzer Grau, armatka tak samo. Z fotkami oryginału ciężko, skłaniam się ku jednolitemu kamuflażowi niemniej jestem otwarty na sugestie .

 

...a w kolejnej odsłonie dramatu surfejser "Gunze 1200" w akcji:

 

IMG_6319_zpsd3q88qmm.jpg

 

IMG_6320_zpsgp5qayfh.jpg

 

IMG_6321_zpskaj4hz1i.jpg

 

IMG_6322_zpsubud3d0n.jpg

 

IMG_6324_zpscw8okbix.jpg

 

IMG_6325_zpsgmsdpruk.jpg

 

IMG_6326_zpsc99bubdl.jpg

 

IMG_6327_zpshaxiwivk.jpg

 

C.d.n.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Przeoczyłem wcześniej ten Twój warsztat. Niestety, bo zdążyłem już odsprzedać swojego Laffliego zniechęcony jakością wyprasek. A tu mamy kanoniczne przedstawienie, jak z tego dziadostwa zrobić bardzo zgrabny model

 

A czy problem z washem (bo rzeczywiście miejscami wygląda jakby było go za dużo) nie wynika ze zbyt mocnego pokrycia Sido?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.