Skocz do zawartości

Powrót po latach - przygotowanie warsztatu


cooper69

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim wystartuję z konkretnym modelem (o Wasze sugestie proszę TUTAJ ) postanowiłem podzielić się moimi zakupami - może komuś takiemu jak ja wracającemu do zabawy to pomoże.

 

Nie jest to zestaw oszczędnościowy bo stwierdziłem (min. na podstawie godzin spędzonych na czytaniu wielu wątków na forum), że będę kupował sprzęty, które Waszym i moim zdaniem będą miały najlepszy stosunek ceny do jakości i późniejszego komfortu pracy.

 

Oczywiście nie jest to JEDYNA SŁUSZNA DROGA.

 

Co mi najbardziej pomogło i na pewno pomoże Wam (wracającym do uprawiania hobby po latach):

- przedstawienie się i powitanie w dedykowanym dziale

- pierwsze kroki w pigułce FAQ

- Podstawowe narzędzia

- Farby - podstawy i nie tylko

- naprowadzenie mnie na rozsądny i sensowny kompresor ze zbiornikiem wyrównawczym (np. AS-186)

- naprowadzenie na porządny i markowy aerograf (nowe Paasche na poniższych zdjęciach kupiłem za całe 150 zł z przesyłką na olx), który jak się poszuka można dostać w cenie tzw. piwaty

 

Poniżej zdjęcie mojego wyboru

16766522600_e5e72480b6.jpg

 

Jeżeli będziecie chcieli to postaram się wypisać szczegółowo co jest na zdjęciach.

Mogę tylko zasugerować, że pęsety, kleszczyki, wiertełka, szpatułki i inne utensylia lepiej (nawet zdecydowanie taniej) poszukać np. na aukcjach dedykowanych jubilerce, wyprzedażach gratów po wojsku itp.

 

BARDZO DZIĘKUJĘ osobom, które mi pomogły i dziękuję za Wasz wkład.

 

Wątek będę starał się będę uaktualniać.

Może też mi się uda jakąś cegiełkę do Modelworka dołożyć.

 

A teraz jadę na koncert więc raczej do jutra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No to zrobiłeś już pierwszy krok do sukcesu - kupiłeś porządne farby i nie będziesz musiał spędzać trzech lat nad zastanawianiem się dlaczego aerograf Ci się zatyka. Cieszę się , że nie skorzystałeś z jakże cennych współporad od współmodelarzy typu : kup paktrę na początek bo jest najlepsza bo jest najtańsza . Na zdjęciu nie widzę rozcieńczalników , kup też te porządne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widzę rozcieńczalników , kup też te porządne.

Kolega kupił tylko Mr.Color Leveling Thinner. Na początek może być ale nadaje lekko satynową powierzchnie farbą dlatego do farb kup dedykowany. Do podkładu jest ok.

Na zdjęciach nie za bardzo widać czy masz nożyk czy to pincety są? Powinieneś mieć jedną z ostrym końcem (są idealne do drobnych blaszek). A nożyk polecam z OLFY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Kolega kupił tylko Mr.Color Leveling Thinner. Na początek może być ale nadaje lekko satynową powierzchnie farbą dlatego do farb kup dedykowany. Do podkładu jest ok.

Mi na forum polecili też ten rozcieńczalnik do farb typu "C" który kupił kolega cooper69. To który jest dedykowany? Bo do podkładu używam Mr. Colot Thinner 110.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba są dedykowane.

Dokładnie tak. Z tym że jak wcześniej wspomniałem Mr.Color Leveling Thinner nadaje powierzchnię lekko satynową. Tak więc podkład pod farby gunze czy tamiya sprawdza się świetnie, ale np pod AK już słabiej (farba po nałożeniu jest jakby spocona, a na podkładzie matowy ładnie się kładzie). Dlatego do farb gunze czy tamiya lepiej mieć dedykowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wynika, że można jeszcze dokupić dedykowany rozcieńczalnik do akryli Tamiya choć czytając wszystkie dedykowane wątki wynika z nich, że do podkładu, akryli Gunze i Tamiya wystarcza Mr.Color Leveling Thinner.

Farb AK raczej nie będę używał - wystarczą mi Tamiya i Gunze.

AK i MIG będę miał do tzw. brudzingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynamy opis:

16953047661_d0812227b5.jpg

 

- Skrzynka Organizer 7 Szuflad Prosperplast NS401 - 43 zł

- KOMPRESOR Do Aerografu z Butlą i WENTYLATOREM AF186 - 287 zł

- Zestaw do czyszczenia pistoletów lakierniczych CBK-003 21el - 28 zł

- Zbiornik do Czyszczenia Aerografu + Stojak Stacja HS-777A - 37 zł

- spieniacz do kawy (po odcięciu sprężynki będzie z niego mieszadełko do farb) - 16 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16746633107_fbaf90c8aa.jpg

 

- szablon kółka - 7 zł

- aerograf Paasche V-Set - 150 zł (kupiony na olx)

- Milliput Standard - 18 zł

- Green Stuff - 20 zł

- Mata samogojąca A3 - 22 zł

- Tamiya Masking Tape 10mm - 15 zł

- farby akrylowe Mr. Hobby (Gunze) - 9.29 zł szt.

- farby akrylowe Tamiya - 9.69 zł szt.

- Gunze Mr. Masking (płyn do maskowania) - 18.09 zł

- Gunze Mark Setter (płyn do nakładania kalkomanii) - 28.99 zł

- Gunze Mark Softer (płyn do zmiękczania kalkomanii) - 28.09 zł

- Gunze Mr. Metal Primer (podkład na blaszki - elementy fototrawione) - 15.59 zł

- klej Tamiya Limonene Extra Thin - 19.69 zł

- Książka Jagdpanzer - 100 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16766522230_a86e3a3504.jpg

 

- Gunze Mr. Top Coat Flat (matowy lakier bezbarwny) - 38.29 zł

- Mr. Surfacer 1200 (podkład) - 22.49 zł

- Mr. Surfacer 500 (podkład) - 22.49 zł

- Mr.Color Leveling Thinner 110 ml (rozcieńczalnik z opóźniaczem schnięcia) - 24,59 zł

- Pęseta Anatomiczna Adson 12cm - 12 zł

- Pęseta Długa Szpiczasta Zaciskowa 165 mm - 8,79 zł

- Peseta Samozaciskowa Stalowa Slim 160mm - 5,04 zł

- Kleszcze klesczyki Mosquito Hartman 10 cm zagięte - 6,80 zł

- Kleszcze Hartman 10 cm PROSTE - 6,80 zł

- Zestaw Szpatułki Do Wosku 12 Sztuk + Etui - 23,99 zł

- Pattafix - 8 zł

- Tamiya 87010 FINISHING ABRASIVES P400/600/1000 (materiały ścierne) - 8,49 zł

- Zestaw Wierteła Precyzyjne 0,3-1,6 Wiertło 15szt - 21,99 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16345344664_39eb02d6c7.jpg
Wedle mojego rozpoznania jest to VL z bocznym zasilaniem. Jeśli dobrze rozpoznałem to z dyszą numer 1 (0,55mm) jesteś w stanie uzyskać kreskę rzędu 1mm. Ciekawie wygląda ten regulator grubości linii (Line Adjustment Assembly). Gdy już będziesz nim malował to daj znać jak działa.

 

Przy składaniu warto dać odrobinę oliwki pomiędzy dyszę farby (VLA), a dyszę powietrza (VLB), żeby pod wypływem farby się nie sklejały. Mi się czasami w VJR sklejają. Zazwyczaj przy drugim czy trzecim myciu się rozklejają.

 

Gwint przy aerografie jest inny niż na wężyku dawanym przez producenta kompresora. Ja nabyłem oryginalny wężyk Paashe i założylem do niego króciec szybkozłączki. Zdjąłem z wężyka do kompresora jedną końcówkę i założyłem gniazdo od szybkozłączki.

DSC_0247.jpg

 

Blaszany kluczyk do odkręcania dyszy (VLB) zastąpiłem kluczem płaskim numer 8 zakupionym w supermarkecie. Nie kaleczy powłoki chromowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady.

 

U mnie w zestawie był oryginalny wężyk a podłączenie do kompresora załatwiłem redukcją z 1/8 na 1/4 cala (damsko-męska) i podłączeniem szybkozłączki "dla lenistwa".

 

Dam znać jak maluje z tą dyszą bo mnie też to frapuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Następne zakupy

 

zestaw strzykawek i igieł - niecałe 4 zł

16499998054_cf788bd43f_c.jpg

 

Sidolux, Cleanlux i papier ścierny 1200, 1500, 2000 za 2.20 zł za arkusz

17121801911_7e9cae69df_c.jpg

 

Micro-Mesh Craft Kit, który mam mi zapewnić komfort szlifowania - 78 zł

17122451245_f410e6a6f0_c.jpg

 

Kabina lakiernicza żeby nie pomalować wszystkiego (unoszącą się mgiełką) dookoła i zminimalizować smrody w mieszkaniu - ok 330 zł z przesyłką

16502285893_7124d557a6_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Widzę że kolega się poważnie rozpędził - byle się o rozwód nie oparło; jeśli chodzi o rozcieńczalnik dedykowany do Tamki to moim zdaniem jest zbyteczny te farby rozcieńczasz leveling tinnerem lub mr color tinnerem z Gunze; również chętnie poczekam na relację z pierwszego malowania i oceny zarówno aerografu jak i pochłaniacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wylot z komory można też skierować do jakiegoś pojemnika z wodą, tak jak w odkurzaczach wodnych.

 

Kup klej Tamiya Extra Thin lub podobny, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

 

Niezłe wyposażenie, ja swoje o podobnym instrumentarium kompletuję od kilku lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej Tamiya Extra Thin mam i jest rewelacyjny.

Dokupując Revell Contacta z igłą mamy kompletny zestaw.

 

Do fototrawionek z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że najlepiej mieć 2 kleje CA

- klej szybki płynny np. Tamiya CA Cement

- klej żelowy np. UHU Ultrafast Supergel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.