Skocz do zawartości

Lotnisko polowe Luftwaffe w Griesen obecnie Gryżyna


pazazu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich miłośników lotnictwa,

Dowiedziałem się niedawno o istnieniu lotniska polowego w Gryżynie (powiat, Krosno Odrzańskie, gmina Bytnica) czynnego i wykorzystywanego podczas II Wojny Światowej przez ówczesne jednostki Luftwaffe. Przeczesałem internet w poszukiwaniu materiałów na ten temat ale nic nie znalazłem. Może przyjąłem złe kryteria wyszukiwania. Może ktoś wie gdzie takich rzeczy szukać to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i informacje. Interesują mnie głównie jakie jednostki bojowe tam stacjonowały, jakich maszyn używały, jakieś nazwiska ... cokolwiek. Aha, jeszcze jedno, wtedy Gryżyna nazywała się Griesel.

 

Pozdrawiam lotniczo

 

Grzegorz

 

P.S.

Jeśli to niewłaściwe miejsce na publikację takiego tematu to proszę o info jak to skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dobrych informacji nie znalazłem, jeśli już to mogło one być wykorzystywane przez krótki czas przez którąś z FFS A/B i być tzw. lotniskiem zapasowym/rezerwowym. W podanym linku jest opis i jako taka historia z mapką tego lotniska oraz wspomnienia niemieckich i polskich mieszkańców tej miejscowości http://griesel-gryzyna.eu/?p=777 Moim zdaniem mogły tam sporadycznie lądować samoloty Luftwaffe po uszkodzeniach podczas walk nad Berlinem czy podczas alianckich nalotów dywanowych nad Szczecin czy Poznań w 1944, w owym czasie w okolicy było kilka jednostek na lotniskach w Werneuchen-NJG11 chyba, Juterbog-JG300, Finow, Konigsberg/Neumark-ZG26.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zvezdar dzięki za info. Poszperam jeszcze w sieci i może coś uda mi się znaleźć więcej. Jak już się przeprowadzę do Gyżyny (dawniej Griesel) to popytam najstarszych mieszkańców na tę okoliczność (tak, tak ... kupiliśmy tam dom, latem się przenosimy, stąd moje zainteresowanie tematem, a link znam gdyż właśnie stamtąd mam info o tym dziwnym lotnisku ). Z pewnością przydadzą się Twoje informacje o okolicznych lotniskach i jednostkach tam stacjonujących. Jak wpadnie Ci jeszcze coś w ręce na ten temat to dawaj! Głód wiedzy doskwiera .

 

em dzięki za trop ... dojechałem do jakiegoś forum anglojęzycznego miłośników wojen Państw Osi. Może też coś pomogą.

 

GrzeH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.