Skocz do zawartości

[in-box] F-16C "Jastrząb" Mastercraft 1/48


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Model firmy Mastercraf zapakowany jest w duże efektowne pudłeko:

 

PICT0001_resize.jpg

 

Po jego otwarciu znajdujemy w środku w sumie dwa modele samolotów. F-16C w skali 1:48 i F-16D w skali 1:72 (ten ostatni opisany jest >> TU <<).

 

Wypraski modelu pochodzą z modelu Italerii, nr katalogowy 840 i według opisu ze strony http://www.habu2.net/vipers/viperkits/48/more48.5.html umożliwiają wykonanie wersji Block 30 (GE F110) lub Block 32 (P&W F100) F-16C z małym wlotem (small-mouth).

 

Wypraski swoją drogą prezentują się wg mnie lepiej od wyprasek F-16C 1:48 z Academy.

 

No a teraz szczegóły:

 

1) Wypraska z przezroczystego tworzywa, zawiera owiewkę i HUDa.

 

PICT0002_resize.jpg

 

2) Wypraski z elementami płatowca i uzbrojenia:

 

PICT0003_resize.jpg PICT0004_resize.jpg

 

PICT0005_resize.jpg PICT0006_resize.jpg

 

Niestety wypraski zostały tak spakowane, że uszkodzone zostały elementy na końcach skrzydeł i statecznika (co wskazują czerwone strzałki na drugim zdjęciu).

 

Wypraski zawierają pojemnik na spadochron hamujący (wskazany strzałką na zdjęciu 4).

 

No i jeszcze osłona radaru:

 

PICT0007_resize.jpg

 

3) Kalkomanie - czyli to co w modelu jest najlepsze. Na opakowaniu jest adnotacja, że w zestawie znajdziemy siedem schematów malowania, nie tylko polskich zresztą. Jednak wg instrukcji możemy wykonać 4 malowania polskich "efów", w tym z okazjonalnym napisem "Jastrząb".

Myślę, że jednak na kalki nie ma co narzekać, jest na nich naprawdę sporo napisów eksploatacyjnych, w tym napisów na rakiety AIM-120.

 

PICT0008_resize.jpg PICT0009_resize.jpg

 

PICT0010_resize.jpg PICT0011_resize.jpg

 

4) Instrukcja obszerna i szczegółowa:

 

PICT0013_resize.jpg PICT0014_resize.jpg

 

PICT0015_resize.jpg PICT0016_resize.jpg

 

PICT0017_resize.jpg

 

Na koniec dodam tylko, że w stosunku do wyprasek Italerii model Mastercraftu został zubożony o część podwieszeń. Są w nim dostępne tylko dodatkowe zbiorniki 300 i 370 galonów oraz 4 rakiety AIM-120.

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalki faktycznie fajnie sie prezentuja - ile Cie to kosztowalo ?

 

Pozdr.

Pawel

 

Model kupiłem wysyłkowo w Jadarze, bo w Koszalinie twierdzili, że ich dostawca modeli Mastercraftu, nie ma F-16 w skali 1:48 w swojej ofercie.

 

Tak więc 65 zł za model plus 7 zł za przesyłkę

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, a orientujesz się może czy istnieje możliwość kupienia samych kalek?

 

Wyglądają dobrze, ale mam pytanie niejako kontrolne: czy nad trójkątem ostrzegawczym malowanym pod cockpitem są polskie napisy?

 

Od ponad dwóch lat męczę swój model (przerabiam Academy), więc cały zestaw mi nie jest potrzebny, a kalki jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, a orientujesz się może czy istnieje możliwość kupienia samych kalek?

 

Niestety nie wiem. W Jadarze samych kalek w ofercie nie widziałem. Pewnie trzeba by się zorientować w Mastercrafcie.

 

Wyglądają dobrze, ale mam pytanie niejako kontrolne: czy nad trójkątem ostrzegawczym malowanym pod cockpitem są polskie napisy?

 

Z boku trójkąta są napisy "DANGER", a napis nad trójkątem niestety jest nie do odczytania (pomimo użycia lupy) - także nie powiem czy jest po polsku, czy po angielsku.

Może powiem inaczej - wszystko co mi się udało odczytać to napisy angielskie.

 

Od ponad dwóch lat męczę swój model (przerabiam Academy), więc cały zestaw mi nie jest potrzebny, a kalki jak najbardziej.

 

Też mam ten model. Ale w obecnej sytuacji pewnie go zrobię w malowaniu pudełkowym, także będę miał "amerykańca" do kompletu

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z boku trójkąta są napisy "DANGER", a napis nad trójkątem niestety jest nie do odczytania (pomimo użycia lupy) - także nie powiem czy jest po polsku, czy po angielsku.

Może powiem inaczej - wszystko co mi się udało odczytać to napisy angielskie.

 

To mnie zmartwiłeś Na zdjęciach samolotu wyraźnie widać, że nad trójkątem jest polski napis UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO. Jeśli nie idzie tego odczytać na kalkach w skali 1/48, to może sugerować, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Aż boje się zapytać o drobniejsze napisy, bo skoro te są nieczytelne, to co z mniejszymi?

Pocieszającym w tej sytuacji może być fakt, że po zamontowaniu CFT akurat ten trójkąt i tak się nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokol , mam pytanie ; czy zestaw posiada zbiorniki CFT ?

Na ostaniej stronie instukcji widać je na schemacie malowania ale czy są też w wypraskach modelu , bo na załączonych zdjęciach się ich niedoszukałem .Z CFT nasze F-16 wyglądają super.

Pozdrawiam .

 

d58a8f79da56d698m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pozyskałem opisane kalki i muszę przyznać, że ich jakość jest więcej niż zadowalająca. Co prawda małe napisy, które w rzeczywistości mają 1-1,5cm (głównie na pylonach) są nieczytelne, ale ciężko wymagać od producenta by takie coś zagwarantował. Zauważyłem nieznaczne przesunięcie kolorów na elemencie kalkomanii imitującym chwyt do tankowania w locie. Pewne nieścisłości daje się także zauważyć na paskach ograniczających obszar poruszania się po płatowcu jego obsługi i na paskach naklejanych na usterzenie (do dziś nie wiem co to jest). Natomiast jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, o który pytałem wcześniej, to wyraźnie daje się odczytać napis UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO nad jego górną krawędzią, więc jestem kontent. Edit w tym miejscu co do napisanego powyżej posta. Ten trójkąt w przypadku zamontowania CFT nakleja się na dziobową część zbiornika. Na marginesie, kilka zdjęć naszych F-16 z CFT (oprócz tych w internecie) można znaleźć w nowym numerze Techniki Wojskowej.

Podsumowując, kalki z tego zestawu są bogate w ilość oznaczeń i bez żadnych wahań użyję je przy budowie swojego Jastrzębia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Natomiast jeśli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, o który pytałem wcześniej, to wyraźnie daje się odczytać napis UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO nad jego górną krawędzią, więc jestem kontent. ....

 

Marcin to ja jestem pełen uznania dla Twojego wzroku. Albo mamy inne kalki. Ja w dalszym ciągu nie jestem w stanie odczytać tego napisu

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm

Okulary noszę, ale do poprawy widzenia w dal. Z bliska radzę sobie dobrze I oby jak najdłużej.

Skłaniałbym się ku temu, że masz kalkę z innej serii. Możliwe, że nie każde wydrukowane są z tą samą jakością. To może być wskazówka dla tych, którzy będą mieli okazję obejrzeć przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem te kalkomanie, jak napisał Marcin jakość jak na polskiego producenta i wogóle jest dobra. Są matowe , nie błyszczą itd. Żeby Was troche zagiąć mam takie same kalki ale w skali.....1/72. Dużym plusem sa opisy na arkuszu do jakiej części modelu trzeba je przykleić.

Z tego co pamietam zestaw zawiera nawet napisy na fotel Aces II. Trochę może nie na temat ale niebawem pokaże zdjęcia mojego Jastrząbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.