Jump to content
Hamman

USS Jason Dunham w gdyńskim porcie.

Recommended Posts

john.jpg

 

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/amerykanski-okret-zawinal-do-gdynskiego-portu,539749.html

 

(tekst z www.wp.pl)

 

Dla gdyńskiego portu goszczenie zagranicznych okrętów wojennych to nie pierwszyzna. Rzadko kiedy zdarza się jednak sytuacja, by przy nabrzeżu zacumowała prawdziwa perła amerykańskiej floty wojennej. 6 maja do Gdyni dotarł niszczyciel USS Jason Dunham - jedna z najnowocześniejszych jednostek, jakimi dysponują Stany Zjednoczone.

 

Wizyta amerykańskiego niszczyciela to nie kwestia kurtuazji czy pusty gest. Rosyjska aktywność na wodach Bałtyku wzbudza uzasadnione obawy państw położonych nad tym akwenem - wystarczy wspomnieć niedawne "polowanie" szwedzkich służb na nieuchwytną jednostkę, która pojawiła się w niebezpiecznej bliskości szwedzkich wysp. Stąd wzmocnienie obecności NATO na Bałtyku leży w interesie m. in. Polski. Jak elegancko ujęła to ambasada USA w Warszawie: "USS Jason Dunham operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, mających na celu zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku" - czytamy na stronie ambasady. Na pokładzie USS Jasona Dunhama służy 320 amerykańskich żołnierzy.

 

Zgodnie z przypuszczeniami trójmiejskich mediów miejsce, w którym zacumował okręt, zostało zasłonięte kontenerami i jednostka nie jest widoczna. A szkoda, bo jest co podziwiać - USS Jason Dunham mierzy prawie 160 metrów długości i ma wyporność równą 9 300 tonom. Na pokładzie stacjonują śmigłowce Sikorsky SH-60 Seahawk, które są atrakcją samą w sobie. Okręt napędzają cztery turbiny gazowe General Electric LM2500-30, co pozwala osiągnąć prędkość ponad 30 węzłów (56 km/h).

 

Za imponującym wyglądem idzie równie imponujące uzbrojenie: USS Jason Dunham dysponuje wyrzutnią Mk 41 VLS z 96 komorami, z której można odpalać m. in. rakiety manewrujące Tomahawk oraz rakietotorpedy VL-ASROC. Ponadto posiada on zestawy rakiet przeciwokrętowych Harpoon, armatę Mk 45 kalibru 127 mm, zestawy artyleryjskie Phalanx CIWS oraz dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 46.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgodnie z przypuszczeniami trójmiejskich mediów miejsce, w którym zacumował okręt, zostało zasłonięte kontenerami i jednostka nie jest widoczna.
Bzdura kompletna. Jest zacumowany tam gdzie zawsze tego typu jednostki, czyli na francuskim i jest doskonale widoczny z pilotowego, a kontenery są ustawione (też jak zwykle) od strony nabrzeża. Samo nabrzeże (tam między innymi cumują największe wycieczkowce) jest już zamknięte od lat i otwierane tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc to też żadna nowość. Jeśli jutro ktoś się wybierze na pilotowe, to będzie mógł też spokojnie zobaczyć jak wychodzi w morze, choć niestety nie wiem o której.

 

Kilka fotek sprzed jakiś trzech godzin:

 

001.jpg

 

002.jpg

 

003.jpg

 

004.jpg

 

005.jpg

 

 

PS.

Tu kilka fotek z podobnej wizyty USS Ramage w 2009 roku: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=78&t=37941

Share this post


Link to post
Share on other sites

A myślałem, że w niedzielę się załapię by obejrzeć na żywo, no ale trudno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam to nabrzeże bardzo dobrze. Mieszkałem w GDYNI 25 lat. A dziennikarze to zawsze muszą jakąś bzdurę napisać.

 

Fajne zdjęcia, szkoda że nie miałem się jak wyrwać aby samemu jakieś porobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A myślałem, że w niedzielę się załapię by obejrzeć na żywo, no ale trudno :(
Przejeżdżałem w pobliżu przed 13 więc zajrzałem i już go nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.