Jump to content

Ki-61-I Otsu Arii (czyli Otake)

Recommended Posts

Nie mogąc się już doczekać stałego miejsca pracy po przeprowadzce (a także patrząc codziennie na zapas pudeł „do zrobienia” - nie wytrzymałem i zajrzałem do największej staroci czyli Ki-61 z form OTAKE, które pamiętają moją szkołę średnią na pewno (lata 80), a którymi teraz opiekuje się Arii. I z powodzeniem wciąż je sprzedaje.

01-pudelko.jpg

Myślę, że jak na powrót po latach - to doskonały model do przypomnienia warsztatu i opanowania nowych technik.

Literatura jest:

05-literatura.jpg

Na dysku komputera jak i w sieci też trochę zdjęć się znajdzie, żeby unowocześnić ciut tego staruszka - zwłaszcza kabinę, która w niczym nie przypomina współczesnych modeli:

03-kabina.jpg

Zdradę znalazłem w zasadzie tylko jedną:

04-zdrada.jpg

co i tak, jak na 30-letnie formy jest szczytem doskonałości!

No i to czego oczywiście można było się spodziewać - zbyt płytkie wnęki podwozia głównego:

02-wneki.jpg

Jutro pewnie będę sprawdzał, jak model mieści się w wymiarach i zaczynam grzebanie.

Warsztat będzie na pewno niespieszny, ale postaram się przynajmniej raz w tygodniu pochwalić jakimiś postępami.

Trzymajcie kciuki!

Edited by slamacek
  • 4 weeks later...

Ostatnio pojawiła się książka o japońskich asach latających na Ki-61 i Ki-100 i może stamtąd coś wybiorę... Czekam też na przesyłkę z Maru Mechanic, żeby dobrać się bardziej szczegółowo do przedziału silnikowego i samej jednostki napędowej Hiena (Hien z Arii ma silnik w zestawie)

No i na pewno nie będzie zrobiony w locie. Maszyna stojąca na swoich laczkach to dla mnie podstawa

Na razie nie mam się też czym chwalić - przedświąteczny nawał obowiązków pozwolił tylko na usunięcie kabiny z burt i zdjęcie blach, żeby silnik pokazać.

• 1 month later...

Nic się nie działo, gdyż zrobiłem sobie urlop. Ale za to z wojaży wróciłem bogatszy

06-dodatki.jpg

Czyli będzie się działo i w skrzydłach, i w komorze silnika. Jestem zadowolony z zakupu

M.A.V. napisał:
slamacek - z którego roku ta produkcja?

Formy to pewnie przełom lat 70/80, niestety nie znalazłem nigdzie daty rozpoczęcia produkcji

Cytat
Hmm... taki model że można się pokusić o jakąś "podbudowę" historyczną.... może Hagakure-Tai ?

Nie mam jeszcze pomysłu na malowanie, ale Hagakure-Tai to raczej jakaś Hasegawa z późniejszej wersji będzie

Edited by slamacek

No dobra, odgrzebuję staruszka z półki - i pytanie do mądrzejszych - jak pozbyć się tej ogromnej żywicznej podstawki?

2897-E06-C-91-B0-4-E78-9-C34-5-B6748-E81

piłką, nożykiem, obcinaczkami, Zeszlifować papierem?

Piłką, może być czeska żyletka. Tylko przy cięciu i szlifowaniu załóż maskę, bo pył żywiczny jest rakotwórczy. Albo tnij na mokro, żeby pyłu nie było.

Piłka żyletkowa JLC - 7557229260 - oficjalne archiwum Allegro

Edited by Solo
Posted (edited)

Myślałem o tej wersji wcześniej, a dzisiaj przypomniał mi o niej Piotr Majewski na fujzbukowej grupie - więc dziękuję i z tego staruszka chcę zrobić takie cudo:

855979-BB-105-F-4-FA5-8-B30-F6-FE810697-

czyli będzie to Jaskółka na nartach podczas testów w 1943 roku na lotnisku Obihiro 

Edited by slamacek
  • Like 1
W dniu 29.03.2020 o 19:33, slamacek napisał:

No dobra, odgrzebuję staruszka z półki - i pytanie do mądrzejszych - jak pozbyć się tej ogromnej żywicznej podstawki?

piłką, nożykiem, obcinaczkami, Zeszlifować papierem?

Imadło, brzeszczot i powolutku. czeska żyletka ma za krótkie ostrze. I nie z wolnej ręki - imadło. Jak to zrobisz delikatnie to nawet małe elementy możesz spokojnie piłką obcinać. A potem pilniczek, papier ścierny - do wyboru, do koloru.

Posted (edited)

imadła się jeszcze nie dorobiłem, jest w najbliższych planach zakupowych wraz z giętką przedłużką do Proxxona. Na razie poradziłem sobie zestawem ze zdjęcia powyżej, a kilka części nadciąłem skalpelem i wyłamałem bez większego problemu z żywicznych podstawek. Nie mam jeszcze czym się chwalić, ale powoli prace posuwają się do przodu.

Samolot będzie zrobiony bez uzbrojenia w skrzydłach, które według wszelkiego prawdopodobieństwa zostało zdjęte podczas tych prób.

I jeszcze jedna informacja – za scalemates – pierwotne formy OTAKE pochodzą z 1972 roku. Czyli temu staruszkowi stuknie w tym roku 48 lat  

Edited by slamacek

"...a kilka części nadciąłem skalpelem i wyłamałem bez większego problemu z żywicznych podstawek...."
To nie jest najlepszy sposób. To jest proszenie się o katastrofę. Żywica nie pęka jak plastik, jest krucha i przy wyłamywaniu może rozlecieć się na drobne kawałeczki.

slamacek - wersja na narciochach bajera.... nawet nie wiedziałem że takie cudo było   :szczerbol:

mig dobrze prawi :super:   

ja w ogóle podziwiam tych co się łapią za żywicę - ja miałem 2x styczność i męka była

Żywica wymaga dwóch rzeczy - cierpliwości i ostrożności. W każdym razie wolę bawić się żywicą niż blachami.

A model zapowiada się bardzo interesująco...

20 godzin temu, mig napisał:

"...a kilka części nadciąłem skalpelem i wyłamałem bez większego problemu z żywicznych podstawek...."
To nie jest najlepszy sposób. To jest proszenie się o katastrofę. Żywica nie pęka jak plastik, jest krucha i przy wyłamywaniu może rozlecieć się na drobne kawałeczki.

Dzięki za ostrzeżenie - od teraz tylko piłka do żywicy