Skocz do zawartości

Flotylla Pińska 100 X 100 , projekt grupowy w skali 1 : 72


p11c

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do polubienia strony związanej z tematem

 

http://www.facebook.com/100lecieFP/?ref=hl

 

Jednocześnie zapraszam na moją stronkę, oraz bloga.

 

https://www.facebook.com/Polskie-Modele-161830360861287/?ref=hl

 

i na mojego bloga

 

http://polskiemodele.bloog.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że wszyscy polubili stronkę na fejsie i założyli subskrypcje

 

Kilka informacji ogólnych i wstępnych założeń :

- szukamy marynarzy FP oraz ich rodzin. Już są jakieś postępy, ale zapraszamy do współpracy każdego kto ma kontakt z taką osobą.

- Na początku lipca ( może 3 lipca ale to jeszcze do ustalenia ) będzie spotkanie z Panem Borowiakiem autorem książek o FP, myślę że będzie dużo ciekawych zdjęć oraz relacji z poszukiwań materiałów. Oczywiście jeśli ktoś skończy jakiś model to zapraszam.

- mam nadzieję, że uda się na tym spotkaniu też zgromadzić jakieś pamiątki po FP . Będzie to niewątpliwe taka przygrywka do 100 lecia. Można się spotkać poznać i wymienić doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedł do nas kapitan1 z modelem hydroglisera FARMAN, to na pewno będzie trudne zadanie ale trzymam kciuki.

quDAV71.jpg

 

1. Statek Minowo Gazowy MĄTWA ( p11c)

2. ORP ZUCHWAŁA ( slavko )

3. motorówka typu D ( slavko )

4. ślizgowiec PZL ( p11c)

5. Kuter Meldunkowy KM-12 ( p11c )

6. Projekt monitora MC ( Maciej )

7. Gliser S-1 ( P11c) viewtopic.php?f=89&t=52471

8. KU-5 (jkorjat ) viewtopic.php?f=89&t=52670

9. Gliser S-1 (p11c)

10. Trałowiec T-1 (TankRed1070) viewtopic.php?f=89&t=52599

11. ORP Wilno ( Jan Szpargatoł ) viewtopic.php?f=89&t=52117

12. KU-30 ( p11c ) viewtopic.php?f=89&t=516988

13. Gen. Szeptycki ( Toff)

14. Hydrogliser FARMAN ( Kapitan1)

 

Samoloty

1. Arado Ar-95 ( PROSCRIPTIO )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się cały czas, Jak widać Kapitan1 nie jest rzuca słów na wiatr i rozpoczęta relacja

 

1. Statek Minowo Gazowy MĄTWA ( p11c)

2. ORP ZUCHWAŁA ( slavko )

3. motorówka typu D ( slavko )

4. ślizgowiec PZL ( p11c)

5. Kuter Meldunkowy KM-12 ( p11c )

6. Projekt monitora MC ( Maciej )

7. Gliser S-1 ( P11c) viewtopic.php?f=89&t=52471

8. KU-5 (jkorjat ) viewtopic.php?f=89&t=52670

9. Gliser S-1 (p11c)

10. Trałowiec T-1 (TankRed1070) viewtopic.php?f=89&t=52599

11. ORP Wilno ( Jan Szpargatoł ) viewtopic.php?f=89&t=52117

12. KU-30 ( p11c ) viewtopic.php?f=89&t=516988

13. Gen. Szeptycki ( Toff)

14. Hydrogliser FARMAN ( Kapitan1) http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=89&t=52772

 

 

 

Samoloty

1. Arado Ar-95 ( PROSCRIPTIO )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka FB "polubiona"

Swoją drogą, mógłbyś w dziale [O]1:1 założyć temat jej odpowiadający, z podobnymi wpisami, etc.

A zdjątka FARMANA wrzuć Kapitanowi w warsztat, bo dość mocno odbiegają od tworzonej przez niego konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrężnie się mieści, Jest równie daleki jak Arado ale w sumie w końcu zakończył swój los na jeziorze.

Mariusz na razie dopisuje twojego Canta i czekam na rozpoczęcie wątku.

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś się skusi na ślizgowiec Pana Prezydenta Mościckiego?

W końcu to był zwierzchnik sił zbrojnych a więc i FP.

Piękna maszyna skonstruowana przez Pana Dąbrowskiego i do tego kilka zachowanych fotek więc jakaś podstawa już jest.

wnqIX6T.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt rozwija się nadzwyczaj dobrze. Jest dużo czasu jednak nie można odpuścić nawet na chwilę jeśli chcemy aby cała impreza się udała.

Postanowiłem założyć grupę nieformalną miłośników i sympatyków Flotylli Pińskiej. Bez zobowiązań ale jednak w jakikolwiek sposób powiązaną ze sobą, bo w znacznym stopniu ułatwi to nam dalsze działania.

Oczywiście zapisy są dobrowolne i każdy może to uczynić. Tzn nie ma obowiązku, że jeśli ktoś bierze udział w projekcie to musi się zapisać ani też w drugą stronę, że każdy zapisujący ma brać udział w projekcie. To ma być w założeniu narzędzie wspomagające i wspierające cały projekt.

Jeśli ktoś ma ochotę się zapisać to proszę o info na PW.

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

nurtuje mnie temat malowania jednostek flotylli pińskiej. Najczęściej przyjmuje się, że były (przynajmniej większość) w barwach takich jak okręty PMW czyli szare lub niebiesko-szare. Na zdjęciach kolory jednostek są dosyć ciemne. Czytałem, że tuz przed wojna padł rozkaz przemalowania w barwy kamuflażowe (prawdopodobnie takie jak broni pancernej). Na zdjęciach widać, że na pewno przemalowano monitory i kutry KU-16-19. Wyciągany przez Rosjan trałowiec był np. jednolitej barwy.

 

Pytanie: czy jednostki FP przed 1939 były na pewno malowane na szaro? Pytam bo każdego lata ćwiczono ukrywanie jednostek i ich maskowanie przy brzegach. Szary kolor chyba w tym tak bardzo nie pomagał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem i z opisów np. parady z okazji święta FP z 1939 r. to były zielone albo w khaki. Nie raz zachaczałem o ten temat i zawsze rozbijało się to o powielanie ustalonych wzorców. Mam duże wątpliwości co do szarych kadłubów jednostek jak i do czerwieni pod linią wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taki kolor pojawia się w opisach to mamy jakiś punkt zaczepienia. Khaki to najpewniej tzw. "ogólnowojskowy" stosowany na pojazdach i artylerii nie malowanych w barwy kamuflażowe. Czerwień poniżej linii wodnej jeśli już była to chyba jako minia antykorozyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się też z informacją, że były we FP duże zapasy antykorozyjnej farby do malowania dna w kolorze czarnym.

 

Kolor zielony ( ciemno zielony ) występuje w opisie tej parady cytowanym przez Panią Szejnert w książce o Polesiu. Nie ma tam ani słowa o szarościach. No i jak sam zauważyłeś te okręty są raczej ciemne na zdjęciach, choć nie wszystkie, a i występowanie kamo na monitorach, podobnego do sił lądowych raczej sugeruje, że malowania były bliższe samochodom pancernym niż okrętom pełnomorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytanie ogólne, czy ktoś wie o jakichś zachowanych planach ORP Admirał Sierpinek ?

 

Dziś do niego siałem, ale obawiam sie że może być kiepsko be jakiegoś planu:(

 

sierpinek_jpg_300x300_q85.jpg

 

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie opieram się na szkicu i rysunkach w MSiO. rzecz w tym że w porównaniu szkicu do zdjęć jest sporo do poprawy, no i oczywiście brak lini wodnej nie ułatwia wyrysowania prawidłowo wręg. Dziś trochę nabrał kształtów. Robię go w setce, ale jak komuś starczy sił będzie go można zrobić w 1:72 ;)

22_jpg_300x300_q85.jpg

BOK_jpg_300x300_q85.jpg

DZIOBEK_jpg_300x300_q85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.