Skocz do zawartości

BMP-1P, Kocioł pod Debalcewem, Trupeter i s-ka 1:35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Galeria Konkurs Zima 2015

Model zakwalifikowany do:

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Warsztat TUTAJ

 

 

Cześć,

 

Rzutem na taśmę wrzucam zdjęcia do galerii. Model miał otrzymać podstawkę i parę poprawek - niestety ospa wietrzna(w wieku 24 lat ) wyeliminowała mnie z jakiegokolwiek życia, również modelarskiego. Toteż pokazuję, co jest.

 

Model przedstawia ex-ukraiński BMP-1P, pierwotnie należący do 25 Batalionu Obrony Terytorialnej "Ruś Kijowska". Batalion od sierpnia 2014 roku walczył w okolicach Debalcewa, zaś w styczniu/lutym 2015 znalazł się pod tym miastem w okrążeniu, wraz z wieloma innymi ukraińskimi jednostkami.

wl4gsQ9.jpg

hQJqRyZ.jpg

Tam uszkodzony(?) BMP-1P został przez Ukraińców porzucony i przejęty przez Separatystów, czego nie omieszkali sprayem zaznaczyć na pancerzu pojazdu.

 

Szerzej o pojeździe, jego historii, walkach pod Debalcewem i o tym, że debalcewski kocioł był na raz pieruńsko zimny i gorący w wątku warsztatowym TUTAJ - zdjęcia, filmy, ciekawostki.

 

Do budowy modelu wykorzystałem troszkę dodatków:

- zestaw blach Voyagera

- liny holownicze Eureka XXL

- światła SKP Model

- antenę RB Model

- kilka pustych wyrzutni granatów dymnych Voyagera.

I odrobinę własnej pracy: dorobiłem parę spawów, przerobiłem przednią płytę kadłuba, dołożyłem nieco kabli itp. detali, oraz pokrowiec na wyrzutni ppk.

 

Miłego oglądania.

GwrXC4m.jpg

mMWKSjm.jpg

nmpwyBd.jpg

aZFUbzq.jpg

nf2wnyr.jpg

PpQX3s0.jpg

V5AIyLa.jpg

LuhDYRa.jpg

pszgB1Z.jpg

II9PeQP.jpg

7vTAvBH.jpg

PiR7cQb.jpg

q7JKugO.jpg

XpYccmI.jpg

GKY7qGa.jpg

Pozdrowienia!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Głosowanie rozpocznie się od godzin rannych w dniu 21 grudnia 2015 i potrwa do 31 grudnia do godziny 23.59

Galeria będzie zamknięta aż do czasu zakończenia głosowania.

 

Pozdrawiam

Admin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil wielkie gratki. Twoje modele są świetne i wyglądają jak prawdziwe maszyny. Dodatkowo zajmujesz się niszowym tematem a przygotowanie merytoryczne masz zawsze wzorowe.

Tym bardziej cieszy mnie fakt iż sam głosując miałem nadzieję iż twój model wygra. Pierwsze miejsce należało ci się bezsprzecznie i naprawdę byłbym zdziwiony gdyby inny model zajął należne ci miejsce. Gratulacje raz jeszcze.

 

A teraz idę cieszyć oczy procesem malowania Akacji - bo tam też będzie się pewno działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasluzona nagroda. Gratuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE Gratulacje!!!

 

W Mojej ocenie ten model powinien otrzymać GRAND PRIX konkursu zima jest absolutnie rewelacyjny, ciesze się że mogłem podglądać warsztat i na koniec oglądać tak wspaniały model.

Jeszcze raz wielkie GRATULACJE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo i mamy zwycięzce Podglądam!

Nie chwal dnia przed zachodem słońca. :-D Najpierw trzeba się uwinąć z budową - ale będę się starał.

 

Tak sie konczy brak wiary w moje proroctwa

Poziom pracy kosmiczny, w pelni zasluzone zwyciestwo, ale zeby nie bylo za wesolo, Akacja ma byc lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuu, co tu się stanęło.

 

Człowiek w stanie jeszcze lekko baśniowym wchodzi na forum, patrzy... i oczom nie wierzy. Bardzo dziękuję!

 

Chciałbym napisać na podsumowanie coś mądrego, ale zupełnie się nie spodziewałem(serio!) aż tak dobrego wyniku, w związku z tym nie mam żadnej gotowej przemowy. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za docenienie, tematyka, którą sobie wybrałem jest bardzo świeża, przez to kontrowersyjna i czasami wzbudza skrajne emocje. Tym bardziej mi miło, że model przypadł Wam do gustu. To bardzo motywujące.

 

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Model pierwsza liga - ma tyle detali i smaczków - ach, chciałbym bardzo go obadać na żywca! Zdjęcia też super - ostre, dobrze doświetlone - zasłużony zwycięzca tej klasy! Gratuluję!

 

pozdrawiam

Christian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witajcie!

 

Model wreszcie doczekał się podstawki. Przy okazji tuż po Bytomiu wyszło kilka interesujących faktów na temat pojazdu, ale o tym za chwilkę.

Oto ukończony BMP:

P1330921.jpg

P1330928.jpg

P1330930.jpg

P1330929.jpg

P1330926.jpg

P1330923.jpg

P1330933.jpg

P1330941.jpg

P1330935.jpg

P1330940.jpg

P1330934.jpg

P1330937.jpg

P1330943.jpg

P1330954.jpg

P1330957.jpg

 

Zaś co do pojazdu – natrafiłem wczoraj na kolejne zdjęcia z Debalcewa, z miejsca, gdzie wóz został przejęty przez separatystów. Jest także video z tego momentu:

 

original%202aa.jpg

id4765-07.jpg

Jak się okazuje „Grek”, to nie żadna osoba, a nazwa Oddzielnego Batalionu Rozpoznawczego, Ługańskiej Republiki Ludowej, który wóz przejął.

 

Co więcej, chłopaki z Greka mają sporo filmów na youtube, w tym kilka, które mnie mocno zainteresowały – z rekonesansu we wsi Kommuna pod Debalcewem. Na ujęciach z tych filmów żywcem widać te same zabudowania, co na zdjęciu, które stanowiło podstawę do budowy mojego modelu:

id4765-03_zpsam2oatkq.jpg

Na jednym z filmów prawdopodobnie widać nawet w tle rzeczonego BMP, a rozmowa prowadzona przez radio też tego dotyczy (zapytania czy to „nasz” BMP nadjeżdża, jeśli dobrze rozumiem).

 

Wnioski? Chłopaki z Greka przejęli w Debalcewie wóz na tyle sprawny, że nadał się do natychmiastowego wcielenia do jednostki. Zamazali sprayem ukraińskie oznaczenia i wprowadzili wóz do akcji po swojej stronie.

Zapewne na początku marca, gdy walki ucichły wóz ściągnięto z linii, poddano remontowi i przemalowano. Ot i koniec jego historii.

 

To by było na tyle, temat uważam za zamknięty, miłego oglądania życzę!

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.