Jump to content

Propozycja małych zmian na forum

Recommended Posts

Mam pewną propozycję dotycząca zmian w strukturze podforum "Jak to zrobić i ja pokazać".

Od dawna ten dział naszego forum był dla mnie zawsze niewygodny i mało przejrzysty, a znalezienie w nim jakiejkolwiek informacji graniczyło z cudem.

Często ważne pytania forumowiczów ginęły w natłoku mniej ważnych i zwyczajnie nie uzyskiwały stosownych odpowiedzi.

Tak naprawdę to podforum to jeden wielki śmietnik, do którego wrzucane są tematy ważne jak i zupełnie nieistotne.

Owszem, kilka ważnych i potrzebnych tematów jest przypiętych na stałe na początku strony, ale to wszystko.

Z jednej strony jest niby wydzielone podforum "Tajniki modelarstwa", ale tuż pod nim jest przypięty temat "Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc..." - oba w zasadzie służą temu samemu.

Dalej jest już tylko chaos.

A może by to zmienić?

Aż prosi się żeby utworzyć tu kilka podfor, podzielonych tematycznie. Przykładowo (tak na szybko, nie mówię że to najlepszy podział) można by wydzielić podforum dla sprzętu i materiałów, podforum dla chemii, podforum dla nowicjuszy, czy do tego coś ogólnie o modelarstwie, ewentualnie może jeszcze coś o technikach. To tylko przykłady.

Nie powinno tego być zbyt wiele, bo wtedy może powstać kolejny bałagan, ale 4-5 tematycznych podfor znacznie by ułatwiło korzystanie z takiego źródła wiedzy i nieco uporządkowało opisaną tu sytuację? Zdecydowanie poprawiłoby to także przejrzystość tego działu MW i dawałoby większe szanse na uzyskanie konkretnej pomocy.

To taka moja mała propozycja do przedyskutowania i do wzięcia tego pod uwagę przez administrację.

• Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mam pewną propozycję dotycząca zmian w strukturze podforum "Jak to zrobić i ja pokazać".

Od dawna ten dział naszego forum był dla mnie zawsze niewygodny i mało przejrzysty, a znalezienie w nim jakiejkolwiek informacji graniczyło z cudem.

Tak naprawdę to podforum to jeden wielki śmietnik, do którego wrzucane są tematy ważne jak i zupełnie nieistotne.

Tu się z Tobą zgodzę. To w zasadzie powód dla którego tam nie zaglądam i szczerze współczuję nowemu jeżeli chce tam coś znaleźć.

Aż prosi się żeby utworzyć tu kilka podfor, podzielonych tematycznie. Przykładowo (tak na szybko, nie mówię że to najlepszy podział) można by wydzielić podforum dla sprzętu i materiałów, podforum dla chemii, podforum dla nowicjuszy, czy do tego coś ogólnie o modelarstwie, ewentualnie może jeszcze coś o technikach.

Obawiam się, że nie będzie komu posegregować tego co jest tematycznie (choć dałoby radę, jakiś klucz trzeba ustalić), bo rozumiem, że dotychczasowe wpisy miałyby zostać?

• Super Moderator

Napisze tyle, że o tym dziale myślę od dawna. Niestety chyba bym musiał wziąć urlop na miesiąc, żeby go okiełznać. Chyba, że znalazł by się wolontariusz z nadmiarem czasu i wiedzą na temat tego silnika forum.... Ktoś chętny do pomocy???

Pozdrawiam

Admin

Ale co chcesz okiełznywać?

Wszystkie tematy wrzuć do wora p.t. "Archiwum", a nowe będą powstawać w utworzonych podforach.

I już, żadna robota, niczego nie trzeba porządkować.

Taka opcja zerowa, nie sądzę żeby ktokolwiek się pogniewał.

Też popieram propozycję Kolegi Solo.

Dziś próbowałem "wykopać" kilka informacji technicznych i za Boga nie znalazłem :/

To co do tej pory naprodukowaliśmy - do archiwum.

Od tej pory nowe działy.

Warto też wyłuskać te kilka super tematów, które są kopalnią wiedzy.

To co proponuje Solo ma sens, jako początkujący często używam wyszukiwarki ale to nie zawsze działa perfecto bo słowo np. wash pojawia się w co 2-3 poście i często spędzam nawet parę godzin przeglądając i poszukując informacji. Co prawda jest świetny poradnik na temat washa ale to było pierwsze słowo jakie teraz przyszło mi na myśl. Myślę, że tematyczne podfora ułatwiłyby przeszukiwanie informacji. Wątek "zadajemy pytania, udzielamy odpowiedzi" to śmietnik - przejrzenie 330 stron tego wątku gdzie jest misz-masz między pytaniami a odpowiedziami skutecznie utrudnia przeszukiwanie.

Druga rzecz, to problem z fotkami. Forum jest specyficzne jeśli chodzi o treści i znaczna część postów bez fotek traci wartość merytoryczną, więc powinien być dość duży nacisk na to by te fotki nie znikały. Niestety gro starszych tematów jest już bez fotek :( :( i informacje tam przydatne w większości stają się nieprzydatne. Nie sprawdzałem gdzie jest hostowane forum, ale dysk twardy 1TB to koszt około 200zl. 1TB dysk jest w stanie zmieścić jakieś 2mln fotek o rozmiarze 500k, 4mln fotek o rozmiarze 250k i 10mln fotek o rozmiarze 100k. Jak dla mnie możliwość uploadu zdjęć na zasoby forum rozwiązałoby temat znikania fotek z zewnętrznych serwisów. A coraz więcej firm hostingowych świadczy usługi unlimited na pojemnosci i transferze więc może warto byłoby pójść w tą stronę ?

Nie sądzę żeby ktoś chciał finansować możliwość przechowywania zdjęć na serwerze forumowym.

Nie znam żadnego forum modelarskiego (ani innego jeśli chodzi o tematykę), które zwykłym userom udostępniałoby taką możliwość (choć może i są takie, ja w każdym razie nie kojarzę).

Tu nie chodzi o koszt dysku, tylko o usługę dostępu do powierzchni dyskowej i transferu, a to kosztuje miesięcznie całkiem konkretne pieniądze.

Jest tyle darmowych serwisów, na których można wrzucać zdjęcia i publikować je na tym forum, że taka usługa forumowa moim zdaniem nie ma sensu.

Nie sądzę żeby ktoś chciał finansować możliwość przechowywania zdjęć na serwerze forumowym.

Nie znam żadnego forum modelarskiego (ani innego jeśli chodzi o tematykę), które zwykłym userom udostępniałoby taką możliwość (choć może i są takie, ja w każdym razie nie kojarzę).

innego modelarskiego nie znam bo korzystam głównie z tego, ale fora o innej tematyce na których fotki maja znaczenie taka możliwość maja.

Tu nie chodzi o koszt dysku, tylko o usługę dostępu do powierzchni dyskowej i transferu, a to kosztuje miesięcznie całkiem konkretne pieniądze.

No właśnie coraz częściej całkiem nieduże. Dla przykładu - pierwszy z brzegu:

http://group5.pl/hosting-bez-limitu/

Co prawda dokładnie trzeba się przyjrzeć bo ograniczenia antyspamowe lub co do ilości plików na takim koncie ponoć są ale jak zerknąłem na iq.pl na których chyba stoi forum to tam najtańszy pakiet kosztował tyle co to group5. Dwa zawsze pewnie w tak specyficznym przypadku dałoby radę dogadać hostowanie większej ilości plików.

Jest tyle darmowych serwisów, na których można wrzucać zdjęcia i publikować je na tym forum, że taka usługa forumowa moim zdaniem nie ma sensu.

Nie ma rzeczy darmowych to raz ;) Dwa te darmowe pojawiają się a później znikają wraz z fotkami - bardzo często znajduję wątki bez fotek. Takie tematy to śmietnik i strata czasu w większości wypadków :/

Nie ma sprawy, jeśli zgodzisz się finansować taką powierzchnię dyskową, to pewnie administracja przyklaśnie takiej inicjatywie.

Nawet jeśli bym się zgodził to taki pomysł jest równie słaby. Za jakiś czas klejenie modeli może mi się znudzić i przestanę płacić za serwis a wtedy forum wraca do punktu wyjścia. To taka sama forma jak "darmowe" serwisy hostingowe dla zdjęć.

Moja propozycja "Porady modelarskie".

Do tego podfora:

- Sprzęt, materiały i chemia

- Techniki modelarskie

- Modelarstwo dla początkujących

- Dyskusje modelarskie

Moim skromnym zdaniem tylko 3 pierwsze. Nawet w tej formie/nazwie.

Dyskusje modelarskie to zdecydowany dubel placu zabaw albo kolejny misz-masz.

To prawda, niepotrzebne jest kolejne niesprecyzowane podforum.

Osobiście bym głosował za dodatkowym podzieleniem na mniejsze działy w stylu:

-Składanie/Sklejanie

-Malowanie

-Narzędzia

-Chemia modelarska

Uważam że ułatwiłoby to wyszukiwanie informacji, a z czasem mógłby powstać w miarę wygodny zbiór wszelakich porad. Niestety ogarnięcie tego wymagałoby sporego poświęcenia ze strony administracji.

Dodatkowo proponuje topic z linkami do wyselekcjonowanych, przydatnych i ciekawych warsztatów. Aktualnie w odmętach forum znajduję się bardzo wiele takich warsztato-sbsów które zasługują na pewne wyróżnienie.

Też uważam że nieco bardziej precyzyjne podfora byłyby wygodne dla przyszłego wyszukiwania informacji:

- Chemia i materiały

- Techniki i narzędzia

- Temat dla nowicjuszy i początkujących

- Dyskusje ogólne.

Ten ostatni temat jest moim zdaniem potrzebny.

To tutaj można spytać się o to jaki model danej maszyny jest najlepszy, albo pogadać o sklepach modelarskich, czy też dowiedzieć się jak pomalować zagłówek fotela F-106.

Wbrew pozorom taki ogólny temat łatwiej kanalizuje potrzebę śmiecenia w tym konkretnym temacie, zamiast w pozostałych.

Ja bym spróbował go założyć, jak się nie sprawdzi zawsze można go usunąć.

W sumie w dziale lotniczym przydałby się temat,jak w dziele pancernym:

-[Lotnictwo] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.

O szmatopłatach jest ale ogólnego już nie ma.Prawdą jest że w dziale 1:1 taka pomoc jest ,ale nie każdy skleja polskie maszyny czy inne Migi.

O wiatrakach nawet nie wspominam.