Jump to content

Propozycja małych zmian na forum

Recommended Posts

• Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam ,czemu nie zrobimy 300 albo 500 postów i pokwitowania z komendy policji o nie karalności

można jeszcze ilość sklejonych modeli ,założonych warsztatów itd.

może podzielimy się dział dla białych / czarnych / żółtych i czerwonych / albinosów i tak można by dalej wymieniać

chory i poroniony pomysł ,ludzie opamiętajcie się takich oszustów załatwia się w odpowiedni sposób

kupując podajecie jak i dostajecie wszelkie dane osobowe ,,numery kont nikt nie kupuje w ciemno

proszę wróćmy do normalności

ARNI44

Coś mi się zdaje, że ktoś tutaj chce uszczęśliwić użytkowników na siłę. Działanie to bardzo mi przypomina nasz rząd. Zamiast edukować, ostrzegać i pomagać, to wymyśla rozwiązania, które tylko szkodzą -> patrz ustawa drożdżówkowa.

kupując podajecie jak i dostajecie wszelkie dane osobowe ,,numery kont nikt nie kupuje w ciemno

Dane można podać z czapki, a numery kont kupić - dosłownie kupić ! i to nie jest żart.

Miałem nie zabierać głosu w tym wątku ale wystarczy spojrzeć na konto jacka Aubreya...

Konto z 2011, przez jakiś czas udzielał się w wątku okrętowym, nawet merytorycznie...

Właśnie przez to w pierwszej analizie odrzuciłem go i nie powiązałem z dwoma pozostałymi nickami.

Na prawdę to nie jest problem te 200 postów nabić.

Podobne obostrzenie istnieje na wielu forach gdzie jest giełda. Od oszustów to nie ustrzeże, choć z pewnością paru wyeliminuje.

Jak ktoś będzie miał zamiar oszukać to te 200 postów sobie wygeneruje choćby w Galeriach czy warsztatach. Nie będę podpowiadał

jak w prosty sposób to zrobić aby było wiarygodnie ale byłbym w stanie osiągnąć to w parę dni (a nawet w jeden).

Na jednym z for - licznik postów nie zlicza działu hydepark - tutaj mógłby nie zliczać postów pisanych w Placu Zabaw.

200 postów to nie jest jakoś dużo. Zacząłem się udzielać niedawno a mam ich ponad 100 mimo, że nic merytorycznego w sumie nie wniosłem.

Takie rozwiązanie wyeliminuje co najwyżej osoby, które pojawiają się na forum dzisiaj i pierwszy post piszą w dziale giełda.

Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie "listy zaufanych sprzedawców"

Na jednym z for komputerowych jest temat w którym kupujący wpisuje nick sprzedającego i uwagi do transakcji. Jednak wtedy przydaje się wyszukiwarka szukająca słów w temacie.

Innym wyjściem byłoby dodawanie komentarzy w profilach osób sprzedających.

Pozostaje tylko jedna kwestia. Czy kupującemu będzie się chciało wpisać takie informacje.

Wiadomo, transakcja przeszła bezboleśnie to nikomu się nie chce pisać, dopiero jak się coś pierniczy to lecą posty.

Na PWM-mie funkcjonuje wątek z systemem oceny sprzedawców + i - . Uważam, że jest to bardzo wartościowa inicjatywa. Jak ktoś chce kupować od sprawdzonych sprzedawców to sobie sprawdza i wie. Ale jak ktoś lubi ryzyko z "jednopostowcami" to wolna wola i jego sprawa. Inna rzecz, że w 99% przypadków transakcje okazują się udane. Nie twórzmy więc na siłę ograniczeń, bo koś się raz kiedyś naciął. Od ścigania oszustów są odpowiednie organy.

Gdyby wcześniej zaczęła obowiązywać ta zasada to giełda schudłaby o połowę.

Czy limit 200 postów jest swoistą gwarancją dla kupujących?

Czy tylko utrudnieniem i dążeniem w kierunku kółka wzajemnej adoracji?

Limit postów wyeliminowałby wiele ciekawych ogłoszeń usługowych!

Spora część osób nie ma takiej liczby postów a z powodzeniem handluje od dłuższego czasu.

Ja swoim skromnym zdaniem nadal będę za tym aby to każdy samodzielnie określał swoją granicę zaufania.

Jeśli już to proponuję działania profilaktyczne.

Nie bardzo rozumiem:

Nie raz się naciął, tylko prawdopodobnie jedna osoba wielokrotnie dokonała oszustw na tym forum.

czyli co - jakiś jeden dupek oszukał kilku Kolegów i dlatego odcinamy od Giełdy wielu uczciwych sprzedających (a wg obecnych zasad także kupujących)?

Gdyby wcześniej obowiązywała wprowadzona teraz zasada, do takich oszustw nigdy by nie doszło.

Rozbawia mnie Twoja naiwność, zupełnie nie pasująca do Twojego wieku

Heh, miałem szczęście wystawiając model na sprzedaż tydzień temu.

Może to sposób aby zmotywować ludzi do odwiedzania każdego nowego tematu i zostawienia w nim przynajmniej po jednym "Ciekawe" albo "Super", co z pewnością wpłynie pozytywnie na socjalne życie forum =P

Panowie i Panie - należy po prostu wyjść od definicji co to jest forum dyskusyjne i po co ono służy. Czy to jest forum czy giełda. To obostrzenie na wielu forach pojawia się również po to, aby zachęcić innych do udzielania się na forum. I prawo do sprzedaży jest udzielone osobom wnoszącym jakiś wkład w postaci postów.

Chcesz coś dostać od forum, daj coś forum.

Poziom 200 postów dla osoby udzielającej się na forum jest na prawdę niski.

• Super Moderator

Ja tylko napisze gwoli wyjaśnienia, ze ograniczenie dotyczy zakładania tematów. Czytanie ogłoszeń, komentowanie ich jest nadal otwarte dla wszystkich userow.

Nie mamy i nie będziemy mieli systemu oceniania (silnik forum na to nie pozwala). Zakładanie wątku o ocenianiu tez nie jest szczelnym systemem.

Problem był poruszany wsród modow i adminów. Decyzja jest jaka jest. A dla osób piszących o dobrej zmienia itp - oszczegam, to jest forum a nie polityczne bagno, proszę sie ugryźć w język bo pisząc tak obrażacie wolontariat który płaci za to forum, dogląda go codziennie i stara sie umilić Wam zabawę - trochę szacunku !

Admin

Atlis - baaaaardzo długo po prostu czytałem forum, nawet nie logowałem się czasami. Dostałem na urodziny F-16 Revella w malowaniu z TigerMeet ;p wiec zaczałem szukać informacji - ale swój pierwszy post napisałem dopiero 25 grudnia 2015. I żeby była jasność - ja nie mam problemu z kupowaniem od osób, które dziś założą konto i od razu sprzedają. Nie w tym rzecz - po prostu dla mnie forum to rodzina. Chcesz coś od forum, daj coś dla forum. Forum to nie giełda - chcesz coś sprzedać, wnieś coś dla forum. Forum dla mnie nie jest platformą gdzie giełda jest najważniejszym działem.

Jak to działa gdzie indziej ?

Jako, że akwarystyka morska to jedno z moich hobby - udzielałem się na forach morskich. Tam działało i działa wyśmienicie coś takiego jak pręgierz:

http://nano-reef.pl/topic/36332-pregierz-nanoreef/

od razu wiadomo kiedy i za co...

Na giełdzie również jest ograniczenie - 50 postów - był podobny wątek jak ten Najwięcej krzyczeli Ci co nic nie sprzedali ani nie mieli do sprzedania ;) Ograniczenie to działa do dziś i giełda wcale nie umarła :P

Pomysł z listą jak na pwm jest ok - choć sama lista w sobie jest prosta do oszukania. Metody nie podam oczywiście ;) Już lepsza by była opcja - z podforum, gdzie kazdy by miał własny temat w którym można by napisać o transakcji z danym jegomościem. Nick w temacie i wyszukiwarka łatwo by o "delikwencie" posty w danym podforum wypluła. Tutaj ciężej by było zachachmęcić ;)

Atlis, to nie tak jak piszesz.

Handel na forum to kwestia zaufania.

Po prostu ufasz mi, że kiedy przelejesz mi pieniądze za towar, to ja Ci ten towar wyślę.

Podejrzewam że łatwiej będzie Ci zaufać takiemu Solo, którego znasz już trochę, niż jakiemuś NołNejmowi, który ma 1 posta, a tym postem jest ogłoszenie o zbyciu atrakcyjnego towaru po niezwykle atrakcyjnej cenie. Wprowadzenie limitu postów ma za zadanie sprawić (naturalnie to nie jest skuteczne w 100%), że osobnicy planujący oszustwo będą mieć znacznie utrudnione zadanie, co może (i prawdopodobnie tak będzie) zniechęci ich do takiego postępowania.

Oszust raczej nie będzie się bawił w budowanie swojego zaufania pisząc sensowne 200 postów, tylko po to aby potem oszukać kogoś na 100 czy 200 zł. Poszuka raczej innego forum na którym łatwiej będzie mu coś takiego zrobić.

Patrząc z tej perspektywy jest to naprawdę rozsądne rozwiązanie: Ty ufasz mi, ja ufam Tobie, a to dlatego że znamy się już trochę. Naturalnie nie daje to żadnej gwarancji, ale ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia takiego negatywnego zachowania.

Zaufanie - od tego się wszystko na tym forum zaczyna, jeśli chodzi o handel.

Druga sprawa to opinia MW jako forum, gdzie ostatnio oszuści mieli żniwa.

Zdecydowanie wolę "drastyczne" rozwiązania i spokój, zamiast ryzyka że ktoś mnie może naciągnąć, wykorzystując moją dobrą wolę.

Zgadza się, pewnie nawet będzie kimś takim, bo większość jest uczciwa.

Sęk w tym, że jakiś promil nie będzie i niestety jakoś trzeba się przed nim bronić.

O kwestii pobrania już pisałem - w żaden sposób Cię ona przed oszustwem nie zabezpieczy, bo i tak pieniądze będziesz musiał zapłacić przed odebraniem przesyłki.

To prawda, ale pieniędzy i tak od doręczyciela nie odzyskasz, bo on musi się rozliczyć z nadawcą.

Uzyskujesz tylko dobry materiał dowodowy jeśli pójdziesz na policję.

Sęk w tym, że przy kurierze przesyłkę możesz otworzyć zawsze, kiedy masz podejrzenia że coś z nią jest nie w porządku, wtedy on powinien wystawić protokół reklamacyjny.

Pobranie nie jest do tego potrzebne.

Czy bardzo długo czytałeś czy nie - ja tego nie wiem. A czy Ci, którzy nic nie sprzedają nie mogą mieć nic do powiedzenia? Niby dlaczego.

Khmm, przyznam się, że nie rozumiem. Oczywiście, że mogą - mogą i fajnie nawet jakby mówili Wystarczy kliknąć po lewej stronie taki przycisk "Bez odpowiedzi" aby zobaczyć ile postów nie doczekało się odpowiedzi

Można być przecież właścicielem firmy, która sprzedaje sto tysięcy przedmiotów miesięcznie i na forum nie sprzedać nawet farbki. Albo handlować na innym forum i być znanym użytkownikiem i na innym być nowicjuszem.

No ale nie bardzo wiem jaki to ma związek. Czy taka osoba nie może się udzielać na forum ? Może. Nie koniecznie musi od razu w Giełdzie sprzedawać

Ale zgadza się, forum nie jest głównie giełdą. Giełda jest tylko dodatkiem. Ograniczenie do 20-30 postów - chociaż dla poczucia bezpieczeństwa, czemu nie. Ale nigdzie nie jest napisane, że nie oszuka użytkownik z 2000 postami. Bo może.

Ależ oczywiście, że tak. Pisałem już - że to wcale nie zlikwiduje oszustów. Choć z pewnością troszkę utrudni. Na nano-reef - sztuczne nabijanie postów jest karane banem. Prosta zasada - zanim coś sprzedasz - daj się poznać trochę lepiej ;)

Na forum nie ma żadnego mechanizmu ochrony kupującego lub sprzedającego. I raczej nigdy nie będzie. W takich przypadkach zależy tylko i wyłącznie od stron jaki środek wybiorą. I dlatego piszę, że jeżeli kogoś nie znam, to wybieram za pobraniem lub platformę, która ochronę zapewnia. Nie zgadzasz się? Zapala się lampka.

A dzięki ograniczeniu 200 postow, forum nie jest dla niektorych tylko miejscem do handlowania. I IMHO to też jest dobre

Dyskusja jest naprawdę akademicka.

P.s ja wybieram glównie paczkomaty - szybko i mam powiadomienie o kazdym etapie wysyłki ;P

Problem był poruszany wsród modow i adminów. Decyzja jest jaka jest. A dla osób piszących o dobrej zmienia itp - oszczegam, to jest forum a nie polityczne bagno, proszę sie ugryźć w język bo pisząc tak obrażacie wolontariat który płaci za to forum, dogląda go codziennie i stara sie umilić Wam zabawę - trochę szacunku !

Chciałbym napisać jakieś słowa skruchy, bo to do mnie, między innymi, jest ten zarzut. Ale napiszę tylko, że od jakiegoś czasu, z pewną obawą odwiedzam to forum...

Tzn. zdrowy rozsądek podpowiada mi, że głupota nie jest zaraźliwa i nie przenosi się za pomocą urządzeń elektronicznych, ale mimo wszystko ogarnia mnie jakiś podświadomy lęk...

I oto nadszedł czas, kiedy ta zła emanacja, wydobywająca się z ekranu w kolorach, nomen omen, brązów staje się praktycznie nie do zniesienia... niestety.

Na koniec, żeby nie wyjść na buca napiszę, że Admin Pozdrawiam Chrystjan, jest najlepszą rzeczą, jaka przytrafiła się temu forum w czasie jego 10-letniej historii. Kto wie jakby Modelwork wyglądał dzisiaj, gdyby od początku administrowali nim ludzie tego formatu, z tak klarowną wizją jego rozwoju.

Pozdrawiam też serdecznie Wolontariat. To dzięki Waszemu poświęceniu, mogłem tu spędzić niezapomniane chwile zabawy... choć ostatnio może niezupełnie zgodnej z Waszymi intencjami

Heja!